ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

otyłość rodziny kobbieciarnia

Przyczyny nadmiernej masy ciała leżą zazwyczaj w naszych przyzwyczajeniach i nawykach żywieniowych, a także wpływie środowiska, które nie sprzyja zdrowiu. Tak zwany „gen otyłości” odpowiedzialny jest tylko za część przypadków nadmiernej masy ciała, może utrudniać utrzymanie właściwego poziomu tkanki tłuszczowej, ale nigdy nie jest silniejszy od czynników zależnych od nas!

75% czynników ryzyka wystąpienia chorób zależy od CIEBIE! Możesz znacznie obniżyć to ryzyko odżywiając się zdrowo!

Pewnie nie raz widzieliście otyłą rodzinę – dziadkowie, rodzice, dzieci… Zazwyczaj to nie „gen otyłości” przenoszony z pokolenia na pokolenie, czyli otyłość genetyczna, ale „otyłość rodzinna” – wynikająca ze wspólnych, nieprawidłowych nawyków, jest powodem zastanego stanu rzeczy. Być może sami tworzycie podobną rodzinę? Jeśli tak, nigdy nie jest za późno na zdrowe odżywianie, a zasady, jak wspólnie zmniejszać masę ciała są naprawdę proste! Najlepiej, jeśli od razu wejdą Wam w nawyk i staną się nowym sposobem na zdrowe życie.

Pięć zasad jak unikać otyłości w rodzinie!

śniadanie zdrowe kobbieciarnia

1. Śniadanie kluczem do szybszego metabolizmu!

Śniadanie to podstawa dnia, dzięki której możemy od samego rana działać na najwyższych obrotach. Zaleca się, aby jeść śniadanie najlepiej do godziny od obudzenia się. Powinno dostarczyć nam wartościowych składników, które pozwolą organizmowi odtwarzać i budować nasze tkanki.

Badania potwierdzają, że osobom jedzącym śniadania prościej jest utrzymać stałą, prawidłową masę ciała. Jednak 40% polskich dzieci wychodzi do szkoły bez śniadania!

Również organizm Twojego dziecka potrzebuje energii do pracy. Dla dzieci śniadanie jest szczególnie ważne, bo zwłaszcza ich rosnący mózg i kości nie cierpią przerw w dostawie energii. Śniadanie przyrządzisz w mniej niż 5 minut! Warto dać sobie tyle czasu na pełnowartościowy posiłek, to naprawdę niewiele!

2. Zdrowe naturalne produkty

Unikaj przetworzonej żywności! To kolejny smutny paradoks naszych czasów – obecnie w przeciętnym sklepie więcej jest żywności przetworzonej, niż naturalnej!

Uwierzycie w wyniki naszego eksperymentu? Na kilkutysięcznym warszawskim osiedlu, w żadnym z 6 osiedlowych sklepów nie było zwykłych płatków owsianych! Tylko górskie, błyskawiczne lub w formie musli z dodatkami!

Żywność przetworzona zawiera zazwyczaj mnóstwo zbędnych substancji dodatkowych. Ucz dzieci smaku żywności, a nie smaku chemii spożywczej! Jeżeli sami wybieracie dania przetworzone, Wasze dzieci będą dokonywać bardzo podobnych wyborów.

Uwierzcie, że pięć porcji warzyw i owoców dziennie jako podstawa jadłospisu to cel naprawdę do osiągnięcia!  Tylko 57% dzieci zjada regularnie owoce, a 45% zjada regularnie warzywa! Warto samemu uczyć się nowych gatunków warzyw, pokazywać je dzieciom i włączać je we wspólne przygotowania. Wtedy zjadają je znacznie chętniej! Przygotowując posiłki ze swoim dzieckiem uczysz je odpowiedzialnego podejścia do zdrowego żywienia, a jednocześnie spędzasz z nim wspaniale czas.

Przykład z życia – na warsztatach sześcioletnie dzieci nie umiały rozpoznać kalarepy, chociaż wcześniej już ją jadły… Dlaczego? Kojarzyły kalarepę jako białe grube plasterki, a nie okrągłą roślinę z długimi liśćmi! Rodzice nigdy nie pokazali im jak wygląda kalarepa przed podaniem na talerz…

3. Woda!

Zamień dosładzane napoje na wodę, naturalnie wyciskane soki i zdrowe koktajle. Właściwe nawodnienie zapewnia nam odpowiednie środowisko pracy komórek, co również przyspiesza metabolizm, a zatem także spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej!

Rodzice mówią często: „Moje dziecko nie lubi wody!”. Najczęściej okazuje się wtedy, że sami również jej nie piją… 57% dzieci pije słodzone napoje każdego dnia!

Woda jest najlepszym napojem również dla dzieci. Ważne, aby była to po prostu woda, a nie napój smakowy. Napoje takie, nawet gdy w składzie nie mają cukru, innych substancji słodzących czy barwników – zawierają aromaty. Na etykiecie możemy przeczytać wtedy, że napój taki zawiera kalorie, pochodzące w 100% z cukrów prostych! Nie dajmy się manipulować!

śniadanie zdrowe kobbieciarnia

4. Codzienna aktywność

Dla każdego z nas pół godziny aktywności każdego dnia to niezbędne minimum! Nie musicie kupować karnetów na siłownię, jeździć na basen przez pół miasta w godzinach szczytu, czy od razu startować w maratonach. Wybierzcie aktywność odpowiednią dla Was, taką jaką lubicie najbardziej. Na początek wystarczy nawet spacer, by spalić trochę zapasów!

Zachęcajcie do codziennej aktywności również Wasze dzieci. Wy sami jako rodzice jesteście dla nich najlepszym przykładem! Sprawdźcie, jaką radość sprawicie dzieciom, gdy razem z nimi, zaczniecie skakać na skakance, kręcić hula-hop czy zamiast spokojnie (i nudno!) chodzić, co jakiś czas podbiegać!

5. Ograniczaj słodycze

Słodycze również mogą być elementem zbilansowanej diety, jednak polecane są nie częściej niż 1 raz w tygodniu. Wybierając zdrowe przekąski na bazie owoców, produktów mlecznych czy naturalnego kakao, ograniczamy cukry proste w naszym jadłospisie, a tym samym przyrost masy ciała.

Ponad 40% dzieci zjada słodycze częściej niż 1 raz dziennie!

Zdrowe słodkie przekąski również możesz przygotować wspólnie z dziećmi w domu! Tutaj i tutaj poznasz przykłady na słodkie alternatywy dla słodyczy. Chociaż wiemy już, że otyłość to plaga i jedna z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych, odsetek otyłych osób wciąż wzrasta. Jak to możliwe? Przecież wydaje się, że w społeczeństwie rośnie świadomość potrzeby dbania o zdrowie, podobnie jak i wzrasta dostęp do profesjonalnych źródeł wiedzy o zdrowiu… Być może wciąż za mało uwagi zwracamy na profilaktykę zdrowia i zapobieganie chorobom, zapominając, że otyłość sama w sobie jest chorobą?

Pozdrawiamy,

Dorota i Magda – Team EdykacjaŻywieniowaPL

edukacja żywieniowa - kobbieciarnia

- A word from our sposor -

5 ZASAD niezbędnych, aby uniknąć otyłości w rodzinie!