Kosmetyki naturalne- przepisy znane i wykorzystywane przez nasze babcie; rośliny z naszych ogródków i doniczek oraz proste produkty spożywcze powoli znów wracają do łask. Powód jest prosty – po co ulepszać coś, co jest sprawdzone, naturalne i bezpieczne. W czasach, kiedy efekty pielęgnacji lub zabiegów kosmetycznych chcemy uzyskiwać niemalże natychmiastowo, warto zatrzymać się w pędzie do doskonałości i dać skórze coś delikatnego, pozbawionego sztuczności, a przede wszystkim łatwo dostępnego w domowym zaciszu naszej kuchni i łazienki.
Miód
Miód pszczeli oprócz walorów smakowych, ceniony jest także ze względu na zdolności przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe i regeneracyjne. Doskonale nawilża i odmładza skórę oraz niszczy wolne rodniki dzięki witaminom A, C i E. Dodatkowo pobudza jej metabolizm, poprawia ukrwienie i zdolność zatrzymywania wody. Miód pomaga również na podrażnienia i stany trądzikowe- dzięki witaminie H, zapobiegnie stanom zapalnym, ukoi skórę i ogranicza powstawanie na niej niedoskonałości. Kosmetyk z ula potrafi również rozjaśniać cerę, przyspieszyć mikrokrążenie, dzięki czemu skóra szybko odzyskuje ładny i promienny koloryt.
Aloes
Znana wszystkim roślina o niezliczonych dobroczynnych właściwościach. Aloesu można używać zarówno zewnętrznie, w postaci maści, żeli, jak i wewnętrznie pod postacią soku wytłaczanego z liści. Aloes zawiera niezwykle cenne składniki; znajdziemy w nim błonnik pokarmowy, aminokwasy, enzymy roślinne, witaminę C, witaminy z grupy B. Aloes posiada szereg korzystnych właściwości, do których z powodzeniem możemy zaliczyć: przeciwbakteryjne, grzybobójcze, przeciwbólowe, oczyszczające i przeciwutleniające.
Warto sięgać po aloes, bowiem wykazuje on właściwości oczyszczające organizm z toksyn, które wpływają negatywnie na wygląd i koloryt naszej skóry. Poza tym działa przeciwutleniająco, co przejawia się spowolnieniem procesów starzenia się organizmu. Ciekawostką jest to, że miąższ z liści można stosować bezpośrednio na skórę, w formie łagodzenia stanów zapalnych, bakteryjnych i podrażnień.
Drożdże piwowarskie
Kolejnym produktem, z którym warto się zaprzyjaźnić są drożdże piwowarskie, dostępne na półce praktycznie każdego sklepu. Produkt ten ceniony jest przede wszystkim za dużą zawartość witamin z grupy B, aminokwasów oraz wielu składników mineralnych, które wpływają korzystnie na wygląd naszego ciała; są to m.in. cynk, fosfor, magnez oraz selen. W przemyśle kosmetycznym drożdże wykorzystywane są do walki z niedoskonałościami skóry oraz z jej chorobami. Bardzo popularne są maseczki drożdżowe, płukanki oraz drożdżowe koktajle.
Domowa maseczka drożdżowa:
Mniszek lekarski jest kolejnym produktem wartym uwagi. To bardzo popularna roślina, pospolicie nazywana dmuchawcem lub mleczem. Mniszek posiada cenny skład: zawiera żelazo, cynk, przeciwutleniacze, karotenoidy i witaminy: C, A, D oraz witaminy z grupy B. Ma właściwości wspomagające proces trawienny, odtruwające i oczyszczające organizm. Wspomaga również leczenie skóry trądzikowej, a także rozjaśnia przebarwienia. Co ciekawe, kwiatki nadają się do bezpośredniego spożycia m.in. jako dodatek do sałatek.
Nagietek lekarski
Nagietek lekarski charakteryzuje się właściwościami przeciwutleniającymi, które spowalniają proces starzenia oraz zawartością wielu aminokwasów, fitosteroli oraz karotenoidów. Do jego cennych właściwości możemy zaliczyć działanie przeciwzapalne, promieniochronne, przeciwustrojowe oraz przeciwobrzękowe. Nagietek świetnie radzi sobie z zapaleniami, dlatego poleca się jego wykorzystanie w walce z problemami skórnymi. Dodatkowo wykorzystuje się go przy stłuczeniach i oparzeniach. Kwiatki nagietka możemy jeść na surowo, ale możemy również wykorzystać je do przygotowania naparu oraz płukanek.
Trawa pszeniczna
Trawa pszeniczna, a konkretnie jej młode pędy bogate są w chlorofil, enzymy oraz witaminy: C, A, E, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Można z nich przygotować sok, który działa wspomagająco w przypadku leczenia chorób skóry. W tym niepozornym produkcie znajdziemy również enzym, który hamuje proces starzenia się organizmu. Trawa pszeniczna działa przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie ran, można ją stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie przy trądziku, egzemie oraz łuszczycy.
W naszym otoczeniu znajduje się wiele produktów, które znacznie poprawią stan naszego zdrowia, samopoczucia, a co za tym idzie i skóry. Musimy pamiętać, że piękno pochodzi z natury, dlatego warto czasem zatrzymać się na chwilę i docenić jej dary.
Pozdrawiam,
Edyta Folek, właściciel: Studio Urody Fantazja