Matecznikiem tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny medycyny naturalnej jest Sumatra. Pierwsze wzmianki o leczeniu chorób przy pomocy zapachów pojawiły się już 3 tys. lat przed naszą erą. Wykorzystuje się w niej naturalne olejki eteryczne uzyskiwane z roślin dzięki wykorzystaniu procesu destylacji albo ekstrakcji. Pierwsze Sumatrzańskie przekazy dotyczyły wpływu woni tymianku, cedru i mirtu.
Moc zamknięta w buteleczce
Dobrodziejstwem aromaterapii jest skoncentrowana moc olejków, wszystkie bowiem wykazują niezwykle silne działanie antyseptyczne. Działając w ten sposób niszczą drobnoustroje patogenne naszego organizmu, wspomagając leczenie konkretnych chorób. Do spektrum ich zbawiennego działania należy także sfera psychiki.
Woń olejków eterycznych wspaniale pomaga się zrelaksować lub wręcz przeciwnie niweluje uczucie zmęczenia działając energetyzująco. Działanie olejków eterycznych w sferze emocji pozostaje odczuwalne niemalże natychmiast. Dzieje się tak dlatego, że bodźce zapachowe działają silnie podświadomie i są bezpośrednio odbierane przez najbardziej pierwotne obszary mózgu. Profesor Tim Jacob z Cardiff University ten fakt wyjaśnia następująco:
Obszar naszego mózgu odpowiedzialny za węch – kora gruszkowata – bezpośrednio sąsiaduje z rejonem odpowiadającym za pamięć i emocje. To dlatego nasze wspomnienia są mocno i nierozerwalnie związane z zapachami. Woń ma moc przypomina nam o emocjach towarzyszących konkretnemu doświadczeniu, może przywołać, a nawet odtworzyć te uczucia.
Badania Harvard University wykazują, że zapachy z powodzeniem wykorzystać można także w procesie zapamiętywania. Grupa ochotników uczestnicząca w eksperymencie, po przyswojeniu materiału, zasnąć miała otoczona różanym aromatem. Po przebudzeniu okazało się, że uczestnicy badania potrafili znacznie lepiej odtworzyć wiadomości, bez powtórnego kontaktu z tym zapachem. Okazało się, że usprawnia on przesyłanie informacji do hipokampu, obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć długotrwałą, za to jaśmin wykazuje działanie stymulujące zdolności rozwiązywania problemów, a mięta i cynamon pobudzają koncentrację.
Wachlarz możliwości
Świat zapachów otwiera wachlarz możliwości związany z wykorzystaniem mocy olejków eterycznych. Z dobrodziejstw aromaterapii możemy korzystać na kilka sposobów:
• w postaci leczniczych kąpieli
• inhalacji
• relaksujących masaży.
Sesja masażu z wykorzystaniem aromaterapii daje wiele korzyści osobie, która poddaje się takiej formie terapii. Aromaterapeutyczny masaż to niezwykłe połączenie zapachu z delikatnością dotyku masażysty. Delikatny masaż w połączeniu z subtelnością zapachu dobieranego indywidualnie do preferencji pacjenta przynosi głęboką ulgę i doskonale pomaga się zrelaksować. Dodatkową zaletą tego masażu jest wykorzystanie do zabiegu ciepłych olejów podnosząc w ten sposób komfort masażu, co jeszcze bardziej potęguje jego walory antystresowe. Dzięki takiemu działaniu masaże te, szeroko stosowane są w walce nie tylko ze zmęczeniem, ale także ze stresem stając się orężem wytoczonym przeciwko depresji. Chcąc skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii mamy do wyboru kilka rodzajów sesji regeneracyjnych.
W palecie masaży z wykorzystaniem aromaterapii poleca się masaż:
• kamieniami;
• muszlami;
• stemplami ziołowymi;
• czekoladą;
• hawajski masaż Lomi lomi.
Zapachy koją rozedrgane nerwy przywracają równowagę i leczą ciało, wąchajmy, więc na zdrowie!
Pozdrawiam,
Roksana Borowska,
właścicielka w firmie: Roksan – Studio masażu