ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Aby uzyskać harmonię z otoczeniem i samym sobą, należy zjednoczyć ducha, umysł oraz ciało. Niezbędne pozostaje osiągnięcie równowagi we wszystkich aspektach. Zaangażowanie ciała i umysłu, celem osiągnięcia prawdziwej harmonii, uzyskuje się dzięki asanom. Każda pozycja („asana”), wywiera określony wpływ na nasze ciało. Do wykonania danej pozycji, poza wytrwałością oraz siłą woli, niezwykle ważne pozostaje jej dogłębne zrozumienie. Wiedza i świadomość własnego ciała, pomagają nam odkryć pozycje, które poprawiają jakość naszego życia i pozwalają nam cieszyć się z każdego dnia.

joga miesca ćwiczeń kobbieciarniaBez względu na to więc, jak dużą sympatią, obdarzasz na co dzień jogę, podstawowa, tradycyjna wiedza jej wyznawców oraz miłośników, może pomóc Ci w zwiększeniu świadomości własnego ciała i poprawić Twoje samopoczucie. Zanim koleżanka z kursu jogi, zacznie pouczać Cię o zbawiennym wpływie wspomnianej aktywności, warto, abyś sama przyswoiła sobie wartość poszczególnych pozycji i ich realny wpływ na Twój organizm. Gotowa? A zatem, zaczynamy!

Jakie ASANY wyróżniamy? Ogólny zarys:

1. Pozycje stojące. Wpływają na właściwą postawę ciała, wzmacniają kręgosłup, mięśnie nóg i stawów, poprawiają przepływ krwi do kończyn dolnych (zapobiegają zakrzepicy), wzmacniają układ krążenia, w końcu wpływają  na utrzymanie naszej równowagi dając tym samym poczucie pewności siebie. Przykład pozycji stojących:

Pozycje: Tadasana, Vrksasana, Utkatasana (pozycja krzesła), Utthita trikonasana (pozycja rozciągniętego trójkąta).

2. Pozycje siedzące. Stabilizują kręgosłup, uwalniają napięcia przepony i gardła – oddychanie staję się łatwiejsze i głębsze uspokajają umysł, usprawniają przepływ krwi do wszystkich części ciała, zwiększają mobilność bioder, kolan, kostek, mięśni przepony.

Pozycje: Dandasana, Baddha Konasana, Gomukhasana, Virasana.

3. Pozycje równoważne. Wzmacniają korpus i ramion. Polegają na wsparciu całego ciała lub tułowia na rękach.

Pozycje: Chaturanga dandasana (pozycja kija), Bakasana – żuraw, Vasisthasana (pół pozycja płaszczyzny pochyłej).

4. Skręty. Skuteczne w zwiększaniu elastyczności kręgosłupa. Głębokie skręty posiadają działanie odtruwające i oczyszczające .Skręty poprawiają mobilność kregosłupa, masują miednicę i narządy jamy brzusznej, łagodzą dolegliwości kręgosłupa, bioder i pachwin.

Pozycje: Bharadvajasana, Ardha Matsyendrasana, Parivrtta Utkatasana.

5. Pozycje regeneracyjne i  medytacyjne. Uspokajają i regenerują ciało, dają energię.

Pozycje: Balasana, Viparita Karani, Ardha Padmasana.

joga kobbieciarnia6. Pozycje odwrócone. Są skuteczne przy oczyszczaniu układu krążenia, zmniejszają zmęczenie. Zazwyczaj wykonuje się je pod koniec sesji. gdy ciało jest odpowiednio przygotowane.Poprawiają pracę serca. Regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii, wykorzeniają przeziębienia i dolegliwości górnych dróg oddechowych. Leczą astmę i zapalenie zatok. Odmładzają i regenerują skórę twarzy. Umożliwiają samo oczyszczenie się organizmu, pomagają usuwać toksyny. Usuwają bóle głowy.  Gwarantują dobry sen. Uspokajają, pomagają pozbyć się lęków i depresji.

Pozycje: Salamba Sirsasana, Sarvangasana,

Wspomniane Asany nie wyczerpują katalogu pozycji używanych w jodze, a ich zestawienie, zawarte w niniejszym artykule, stanowi jedynie ogólny zarys tematu. Być może jednak – wystarczający, aby zachęcić Cię do bardziej intensywnego zagłębienia się w tajniki jogi? Jeśli tak – świetnie! Twój organizm, z pewnością podziękuje Ci za tę decyzję…

Pozdrawiam,

Marta Grygiel

autorka bloga: Pozytywnie zakręcona joginka

- A word from our sposor -

ASANY i ich wpływ na nasze ciało oraz umysł