Atopowe zapalenie skóry to choroba, której źródło leży w naszych genach. Z uwagi na jej niezwykle szybkie rozprzestrzenianie się w społeczeństwie, coraz częściej uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że na atopię skórną cierpi obecnie niemal 1/3 populacji. Problem z atopią polega na nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na małe dawki antygenów. To nadmierna i nieprzewidywalna reakcja na pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt i inne. W ramach atopii mówimy również o katarach siennych, astmie, atopowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu spojówek itp.
Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry pozostają zaczerwienienie, swędzenie oraz suchość skóry, a także skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zdarza się, że zmiany obejmują całą powierzchnię naskórka. Najczęściej jednak występują w zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy oraz szyi. Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą także inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.
Nie bez znaczenia dla kondycji chorej skóry będą miały produkty używane do jej pielęgnacji. Pamiętajmy, że działanie substancji drażniących (np. mydła, proszku do prania, sierści zwierząt) pozbawia skórę bariery ochronnej. Strata tzw. płaszczu lipidowego skutkuje zmianami zapalnymi i świądem. Wpływ na uaktywnienie atopowego zapalenia skóry ma także stres. AZS uznaje się za chorobę psychosomatyczną To choroba skóry, której nie da się wyleczyć, ale można zmniejszać i łagodzić jej objawy.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Niestety atopowe zapalenie skóry jest czasem trudne do rozpoznania. Powinien to zrobić dermatolog lub alergolog. Po właściwej diagnozie można podjąć właściwą kurację leczniczą, skorelowaną z działaniami mającymi na celu łagodzenie stanów zapalnych. Wymagane jest również poznanie, jak największej liczby czynników uczulających, które następnie należy wyeliminować z otoczenia lub pokarmów.
Terapia atopowego zapalenia skóry, przede wszystkim, polegać będzie na naprawieniu uszkodzeń naskórka z zastosowaniem maści i kremów natłuszczających, czasem z dodatkiem preparatów steroidowych. Leczenie objawowe atopowego zapalenia skóry bazuje na stosowaniu leków przeciwuczuleniowych, kortykosteroidów, a także fototerapii (naświetlanie) oraz leczenie światłem z dodatkowym zastosowaniem farmaceutyków.
Pielęgnacja skóry atopowej
W pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważne jest jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie. Można to robić w trakcie kąpieli, do której dodajemy odpowiednie niedrażniące preparaty nawilżające i natłuszczające. Do natłuszczania skóry nadają się łagodne kremy, zawierające lanolinę, parafinę, olej lniany, oliwę z oliwek. Niemniej istotny jest dobór właściwej odzieży, która powinna być wykonana z delikatnych włókien naturalnych, które nie powinny podrażnić skóry.
Wspomaganie leczenia skóry atopowej
Razem z lekami konwencjonalnymi lekarz może zalecić stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych lub innych o charakterze suplementów diety. Niektóre z nich mogą złagodzić stan zapalny i uczucie świądu. Takie właściwości przypisuje się olejowi z wiesiołka, olejom rybnym i olejowi lnianemu. Z kolei witamina E zmniejsza wysuszenie skóry i uczucie swędzenia. Cynk przyspieszy gojenie i poprawia pracę układu immunologicznego, potrzebny jest także do przyswajania kwasów tłuszczowych. Wyciąg z pestek winogron powstrzymuje reakcję alergiczną. Warto jednak pamiętać, że preparaty uzupełniające z grupy suplementów diety przynoszą efekty dopiero po dłuższym okresie ich zażywania, nie należy zatem spodziewać się natychmiastowych efektów po zażyciu jednej dawki. Skuteczna suplementacja wymaga bowiem czasu.
AZS może dotyczyć każdego z nas i bywa niezwykle problematyczne w codziennej pielęgnacji. Z choroba tą żyje się ciężko. Aby codzienność uczynić znośniejszą, wypada poznać mechanizmy powstawania choroby i wiedzieć, na co skóra reaguje najgorzej, a co przynosi jej ulgę. Codzienna i właściwa pielęgnacja pozwala skutecznie walczyć z nieprzyjemnymi objawami atopii, ale tylko gdy zostanie odpowiednio zdiagnozowana i poprowadzona przez doświadczonego lekarza.
Pozdrawiam,
Edyta Folek
właściciel: Studio Urody Fantazja