Jest wiele różnych rodzajów biustonoszy. Nie od dziś wiadomo jednak, że w przypadku kobiet im większy wybór, tym większe wahanie. Który z popularnych krojów: bardotkę czy balkonetkę, wybrać zależnie od sylwetki, stroju i okazji?
Balkonetka a bardotka – czym się różnią?
Te dwa modele biustonoszy bywają czasem niesłusznie mylone. Obydwa cechuje pozioma linia górnej krawędzi i nadadzą się do sukienki z dekoltem. Balkonetka jest jednak rodzajem stanika bardziej zabudowanym – ale nie tak jak full cup. To dosyć uniwersalny fason, nadający się bardzo dobrze na duże biusty. Jeżeli piersi są cięższe i mniej jędrne, można wybrać model o dodatkowo wzmocnionej strukturze, jak np. z dodatkową warstwą materiału po bokach miseczek. Krój balkonetki zakrywa około 2/3-3/4 piersi, ma dość wysoki mostek, więc dobry jest do dekoltów szerokich, ale nie bardzo głębokich. Dobrze dobrany zbiera biust do środka, unosi i nadaje mu okrągły kształt.
Bardotka to typ biustonosza nazwany na cześć aktorki legendarnej Bridget Bardot, której był znakiem rozpoznawczym – zarówno w postaci bielizny, jak i góry stroju kąpielowego. Charakterystyczna jest jego pozioma linia – może mieć wyraźnie zaznaczone miseczki, jak i przypominać z zewnątrz pasek materiału. Typowa balkonetka jest również pozbawiona ramiączek – choć w większości dostępnych obecnie modeli można je dopinać i odpinać w razie potrzeby. Bardotki są wyraźnie mniej zabudowane niż stanik balkonetka, nadają się więc do prawie każdego dekoltu. Obecne modele często są również bezszwowe. Za czasów kinowej seksbomby popularne były też miękkie bardotki, dziś będące raczej rzadkością.
Dla kogo balkonetka, dla kogo bardotka?
Różne typy biustonoszy wybiera się nie tylko ze względu na gust, ubrania czy skromność – pasują one również różnym rozmiarom i wielkościom piersi. I tak bardotki najlepiej sprawdzają się w przypadku tych mniejszych i średnich. Odpowiednio wymodelowane, z pianką wypełniającą miseczki zwłaszcza u dołu, są znakomitym push-upem, który sprawi, że mały biust wyglądać może bardziej seksownie.
Te cieńsze i delikatniejsze zapewnią większą swobodę. Także panie z dużym biustem mogą nosić bardotki – ważne, aby wybrać zaprojektowane specjalnie z myślą o takich rozmiarach i dobrze dopasowane. Jednak wówczas polecane są jedynie na specjalne okazje. Trzeba się liczyć też z tym, że nie zapewnią nigdy tak mocnego uniesienia cięższych piersi jak stanik z ramiączkami.
Balkonetka z kolei jest fasonem wprost stworzonym dla biustu dużego i średniego. Pozwala uzyskać dobre dopasowanie i jednocześnie wygodę. Ze względu na to, że zakrywają one mimo wszystko dość duży obszar, do małych piersi krój ten pasuje mniej. Częstym problemem posiadaczek miseczek A i B jest w ich przypadku za mocne zabudowanie okolic mostka i pach przez sięgające wysoko fiszbiny.
Krój biustonosza a dekolt
Balkonetka to stanik średnio zabudowany, nie pasuje więc do bardzo głębokich dekoltów. Biustonosz nie będzie z pewnością wystawał spod codziennej sukienki, nie trzeba także przy nim zapinać koszuli pod szyję. Ten model sprawdzi się za to doskonale pod ubrania dopasowane, a to ze względu na ładny kształt, jaki nadaje piersiom dobra balkonetka, często porównywany do krągłych jabłuszek.
Biustonosz o kroju bardotki sprawdzi się natomiast w przypadku romantycznych, seksownych i imprezowych strojów, ale także i na wakacjach, gdy nosimy często bluzki i sukienki odkrywające ramiona. Idealnie dopełni hollywoodzki dekolt w kształcie serca, jak i elementy garderoby wiązane na szyi. Bardotki zwykle nosi się na wyjątkowe okazje. Nie dla każdej kobiety jest to fason wygodny na co dzień, zawsze jednak można wybrać taki stanik, do którego możemy doczepić ramiączka w razie potrzeby.
Balkonetka vs bardotka – jak dobierać rozmiar biustonosza?
Każda kobieta, która zetknęła z braffitingiem, czyli profesjonalnym dobieraniem rozmiaru bielizny, wie, że rozmiar może się zmieniać nie tylko w ciągu życia, ale też cyferek i literek możemy potrzebować różnych zależnie od modelu. Szczególnie w wypadku dużego biustu niekiedy może być konieczne wybranie bardotki o obwodzie pod biustem mniejszym niż zazwyczaj. Jednak każdy model trzeba przymierzyć, najlepiej porównując dwa sąsiednie rozmiary.
Jeśli obwód musi być mniejszy – powinnyśmy powiększyć jednocześnie o rozmiar w stosunku do standardowego rozmiar miseczki, aby zmieścił cały nasz biust. Balkonetka natomiast najczęściej będzie potrzebna w naszym standardowym rozmiarze prawie na pewno – z wyjątkiem wyróżniających się w tej kwestii modeli. Trzeba pamiętać, że dobrze dobrana zakryje nie tylko większy obszar piersi u góry niż bardotka, ale także ie może być zbyt nisko zabudowana po bokach. Prawidłowo dobrana balkonetka powinna zbierać biust z boków, by cały znalazł się wewnątrz miski.