ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

rysowanieWśród wielu aktywności, jakie możemy zaproponować naszym pociechom, malowanie i rysowanie znajduje się w czołówce ich ulubionych zajęć. Każdy rodzic powinien zachęcać dziecko do działań plastycznych. Umożliwiając dziecku zabawę z kredkami i flamastrami może odkryć, że pod jego dachem rośnie mały artysta. Nawet jeśli jednak nie odnajdzie w swoim dziecku talentu na miarę samego Picasso, wspomoże w ten sposób naturalny, ogólny rozwój małego człowieka. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

1.    Powierzchnia do rysowania

Wbrew pozorom rozmiar kartki jest bardzo istotny. Małe dzieci powinny rysować na dużych powierzchniach. Duże – odwrotnie. Im mniejsze dziecko tym większa kartka. Wynika to z rozwoju motoryki dziecka. Najpierw bowiem doskonalą się ruchy całej ręki, potem dłoni, a wreszcie palców. Maluchowi, który dopiero uczy się chwytać kredkę trudno byłoby zmieścić swoje „dzieła” na małej powierzchni. Z kolei pięcio- czy sześciolatkowi spokojnie wystarczy kartka z bloku lub zeszytu.

2.    Kolorowanki

Z kolorowankami jest podobnie, czyli od ogółu do szczegółu. Dla trzylatka idealne okażą się kolorowanki, w których obrazki są duże i proste. Dla dzieci starszych, znacznie lepsze będą rozbudowane rysunki z dużą ilością szczegółów i małych powierzchni. To pozwoli na doskonalenie precyzyjnych ruchów dłoni.

3.    Kredki

W sprzedaży są różne rodzaje kredek: drewniane, świecowe, pastelowe itd. To, na co warto zwrócić uwagę to ich kształt i grubość. Na początku przygody dziecka z rysowaniem, najlepsze będą kredki trójkątne, grube. Dziecku łatwiej się je chwyta, a przez swój kształt „wymuszają” właściwy układ dłoni. To z kolei przyda się mu podczas późniejszej nauki pisania.

3. Fioletowe słońce, różowa trawa

Dorośli często zwracają dzieciom uwagę, że pomalowały coś na niewłaściwy kolor. Owszem, przy nauce kolorów warto mówić „zielone jak trawa”, „niebieskie jak niebo”. Jednak przy rysowaniu zostawmy dzieciom dowolność. Niech rozwijają swoją wyobraźnię i używają kolorów, które lubią. Nawet jeśli wszystkie elementy rysunku są w jednym kolorze.  Zapewne to chwilowa fascynacja daną barwą.

Jedyne, co faktycznie może nas niepokoić to, gdy prosimy wprost o narysowanie konkretnego przedmiotu w określonym kolorze, przykładowo: „narysuj żółte słońce”, a ono tego nie robi.  Takie postępowanie może świadczyć o niezrozumieniu polecenia lub… braku znajomości kolorów.

4. Plusy

Na koniec, warto wymienić szereg korzyści, jakie niesie ze sobą nauka rysowania. Dzieci, dzięki tej z pozoru banalnej rozrywce, rozwijają wyobraźnię, uczą się koncentracji, ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową i doskonalą motorykę małą.

Zuzanna Piórkowska 

autorka bloga: Huston, mamy dziecko!

- A word from our sposor -

„Chodź pomaluj mój świat”. Dowiedz się na co zwracać uwagę w rysunkach dziecka!