W obecnej, trudnej sytuacji rynkowej utrata pracy może spotkać każdego. Niezależnie od tego czy zostaliśmy zwolnieni czy sami zrezygnowaliśmy z kiepskiej posady warto pomyśleć o kolejnych krokach, jakie należy zrobić gdy po raz ostatni zamkniemy za sobą drzwi biura. Poniższe wskazówki powinny pomóc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości i planowaniu nowych celów.
ZACZNIJ JUŻ DZIŚ
Często spotykam się z przeświadczeniem, że poszukiwanie pracy można odłożyć na później. Zwłaszcza osoby na wyższych stanowiskach lub zwolnieni z pracy po wielu latach w jednej firmie najpierw planują odpoczynek i „wakacje” od pracy. Chcą nabrać dystansu, zregenerować siły i spojrzeć z innej perspektywy na swoje życie zawodowe.
Nie jest to szczególnie złe przekonanie, ale należy sobie uświadomić, że nie znajdziemy pracy w tydzień. Owszem, są szczęśliwcy, którym się to udało; jednak najczęściej takie poszukiwania trwają dość długo, czasem nawet rok. Warto więc nie odkładać na później tego zadania i od razu zacząć działać.
ZWERYFIKUJ SWÓJ BUDŻET
Jest to punkt, o którym często zapominamy. Tracąc pracę, tracimy również stałe źródło dochodów. Jak już wspomniałam znalezienie nowego zajęcia może potrwać, warto zatem zabezpieczyć się finansowo na ten trudny czas. Idealnym rozwiązaniem są oszczędności na czarną godzinę, które można wykorzystać. Jeśli ich nie mamy, trzeba bardzo mocno przyjrzeć się swoim wydatkom i zrezygnować ze zbędnych zakupów. To pozwoli w miarę spokojnie podejść do poszukiwań nowej pracy, i ograniczy ryzyko, że po miesiącach bezskutecznych poszukiwań z ciągle rosnącym zadłużeniem, w desperacji zaczniemy szukać jakiejkolwiek pracy, aby móc opłacić rachunki. Pracodawca doskonale zdaje sobie sprawę, jaką motywacją kieruje się kandydat i może wykorzystać nasz „głód”, aby zaproponować niekorzystne warunki zatrudnienia. Jeśli mimo wszystko budżet zaczyna się nie dopinać, trzeba pomyśleć o dorywczym zajęciu, które pozwoli na opłaty bieżących zobowiązań, a jednocześnie nie będzie kolidowało z poszukiwaniami tej właściwej pracy.
ZRÓB LISTĘ KONTAKTÓW
O networkingu czyli budowaniu sieci kontaktów robi się coraz głośniej. Przez niektórych, taka forma poszukiwania pracy czy zleceń wciąż traktowana jest jako rodzaj nepotyzmu, ale to dość krzywdzące podejście. Wartościowe kontakty dają wiele możliwości rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń. Jednak budowanie takiej sieci jest procesem długotrwałym i wymaga zaangażowania.
Od czego zacząć? Najlepiej na początek zrobić listę wszystkich swoich znajomych i poinformować ich, że poszukujemy pracy. Niektóre firmy zanim zaczną otwartą rekrutację informują swoich pracowników o wolnym etacie. Warto więc, aby nasi znajomi wiedzieli, że jesteśmy w trakcie poszukiwań i być może bylibyśmy zainteresowani daną pracą. Oczywiście dotyczy to ludzi, z którymi naprawdę mamy kontakt. Efekt raczej będzie mierny, jeśli odezwiemy się po latach do koleżanki z podstawówki z prośbą o pomoc w znalezieniu zajęcia
PROMUJ SIĘ
Bezpośrednią konsekwencją budowania naszej sieci kontaktów, jest właśnie promowanie siebie. Wiele osób twierdzi, że wśród znajomych nie ma ludzi, którzy mogliby polecić im ciekawą pracę. Nasi przyjaciele pracują w mało interesujących firmach, w których nieszczególnie chcielibyśmy się zatrudnić. Właśnie dlatego należy wyjść z naszej strefy komfortu i poznać takich ludzi, którzy umożliwią nam osiągnięcie założonych celów. Jak to zrobić? Jako osoba bezrobotna masz sporo czasu, warto go wykorzystać na udział w różnego rodzaju spotkaniach, warsztatach, konferencjach czy szkoleniach. Wiele takich inicjatyw odbywa się za darmo, lub za drobną opłatą, która nie obciąży budżetu, a może przynieść sporo korzyści i nowych kontaktów. Warto angażować się w różnorodne inicjatywy społeczne, zostać wolontariuszem i działać. To daje możliwość poznawania rozmaitych osób, a dodatkowo wzbogaca nasze doświadczenie i daje poczucie bycia pożytecznym. Przy dłuższej przerwie bez pracy taka satysfakcja z działania jest na prawdę bardzo ważna, aby nasze samopoczucie się nie pogarszało.
Można również udostępnić swoją wiedzę za darmo lub zrobić coś w zamian za referencje lub polecenie. Nie we wszystkich zawodach jest taka możliwość, ale warto pomyśleć również o takim rozwiązaniu.
ODŚWIEŻ / UAKTUALNIJ SWOJE CV
Uaktualnienie CV to punkt, który dotyczy wszystkich bez wyjątku. Warto, zanim zaczniemy poszukiwać nowej pracy dobrze przemyśleć jakie mamy oczekiwania. Czy interesuje nas praca w charakterze zbliżonym do poprzedniej czy chcemy spróbować czegoś nowego? Głębsza analiza naszej obecnej sytuacji da fundament do przygotowania atrakcyjnego, sprofilowanego dokumentu, który zwiększy szansę na znalezienie odpowiedniego dla nas stanowiska.
Poszukiwanie pracy należy dobrze zaplanować i pamiętać o wielu kwestiach, które wydają się mało istotne w momencie, gdy mamy etat. Podstawą jest dobre przygotowanie i pozytywne podejście do nowych wyzwań. Zdaję sobie sprawę, że utrata pracy, zwłaszcza, w skutek zwolnienia powoduje znaczne obniżenie poczucia własnej wartości i spadek dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest wsparcie naszych przyjaciół oraz codzienna aktywność. Poszukiwanie pracy to również praca na pełen etat. Im rzetelniej się do niej przyłożymy tym lepsze będą rezultaty.
Pozdrawiam,
Kamila Rosik
autorka: strefakariery.com.pl