ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Panna Cotta to słynny włoski przysmak ze śmietanki, który przyprawi o zawrót głowy niejednego smakosza słodyczy. Moja wersja deseru jest idealna dla osób, które nie jedzą nabiału, gdyż tłustą śmietankę zastąpiłam mlekiem kokosowym, dzięki czemu panna cotta zyskała niepowtarzalny smak.

Składniki:
puszka mleka kokosowego
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
2 łyżeczki żelatyny

beznabiałowy deserŻelatynę zalewamy 2 łyżkami zimnej wody i odstawiamy na 5 minut. Do rondelka wlewamy mleko kokosowe, dodajemy ksylitol i ekstrakt waniliowy. Cały czas mieszając gotujemy mleko, aż do rozpuszczenia się ksylitolu. Zmniejszamy ogień i cały czas mieszając dodajemy żelatynę, która musi się całkowicie rozpuścić. Całość wlewamy do pucharków i odstawimy do wystudzenia. Po ostudzeniu pucharki wstawiamy do lodówki na 3-4 godziny (najlepiej na całą noc).

Sos
1-2 pomarańcze
2-3 łyżeczki ksylitolu
3-4 łyżeczki oleju kokosowego lub ok. 1/2 kostki masła

panna cotta z mleczka kokosowegoPrzygotowanie
Jednego cytrusa sparzamy i na drobnej tarce ścieramy skórkę.
Owoc obieramy i kroimy w grubą kostkę. Z pozostałości pomarańczy wyciskamy sok.
Na suchą, rozgrzaną patelnię rozsypujemy ksylitol i karmelizujemy cukier. Powinien zmienić kolor na złoty. Do karmelu dodajemy cząstki pomarańczy wraz z sokiem i gotujemy, aż do rozpuszczenia się karmelu. Całość blendujemy.

Do gorącego sosu dodajemy olej kokosowy/ masło i mieszamy, aż do połączenia się wszystkich składników. Można zrezygnować z tłuszczu, wówczas sos jest mniej aksamitny w smaku.

Deser polewamy sosem i posypujemy startą skórką z pomarańczy.

Pozdrawiam,
Monika Grudzińska

Autorka: Good Morning – Tarczyca

good morning tarczyca kobbieciarnia

- A word from our sposor -

Coś na lepszy humor? Beznabiałowa panna cotta!