ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

cukrzyca typ 2Ukazała się właśnie  książka „Cukrzyca typu 2. Przewodnik dla chorych” napisana przez pracowników Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Trzy miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Jedna trzecia nie wie, że jest chora, część ignoruje chorobę i się nie leczy. Najwięcej jest zachorowań na cukrzycę typu 2. To choroba metaboliczna mocno powiązana ze stylem życia i odżywianiem. Kiedyś dotyczyła głównie osób starszych, niestety jest to choroba cywilizacyjna i coraz więcej młodych ludzi zaczyna na nią chorować.

Co ciekawe, osoba chora na cukrzyce prowadząc zdrowy tryb życia – czyli właściwie się odżywiając, uprawiając aktywność fizyczną, przyjmując leki, regularnie badając się i chodząc na wizyty kontrolne do lekarza może dożyć sędziwego wieku, w dobrej kondycji fizycznej. Warunkiem obligatoryjnym pozostaje jednak wiedza o tym, na czym polega choroba, jak o siebie dbać i jak skutecznie postępować według wspomnianych zaleceń. Z tych samych przyczyn cieszę się zatem, że opublikowana została wspomniana wyżej pozycja. To niekwestionowane kompendium wiedzy na temat cukrzycy, napisane z przeznaczeniem dla osób chorych i ich rodzin.

Z przewodnika można dowiedzieć się czym jest cukrzyca typu 2 i jakie są jej objawy. Na czym tak naprawdę polega wspomniana choroba oraz jakie winny być podstawy żywienia osób chorych. Odpowiada na fundamentalne pytania o to czym jest białko, węglowodany, tłuszcze; do czego są potrzebne, jak przebiega proces jedzenia i dostarczania wartości odżywczych do ludzkiego ciała. Omówione są w niej metody leczenia, ale i choroby współistniejące, a nadto, co istotne – psychologiczne aspekty choroby.

Książka napisana jest w prosty, przejrzysty sposób, który moim osobistym zdaniem pozostaje jednocześnie wystarczający ku temu, aby czytelnik, posiadł na tyle dużo informacji, żeby potrafił następnie sam, zastosować je w praktyce. Graficznie może oczekiwałabym od niej czegoś więcej, ale w końcu to Wydawnictwo Lekarskie, które z zasady skupia się bardziej na wartościach merytorycznych swoich publikacji. Książkę polecam – w mojej opinii winna stać się absolutnie obowiązkową lekturą osób chorych na cukrzycę oraz członków ich rodzin.

 Pozdrawiam,

Iwona Bates

autorka bloga: Dieta zdrowych kalorii

 

 

- A word from our sposor -

„Cukrzyca typu 2. Przewodnik dla chorych” – kompendium wiedzy dla cukrzyków