ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

czego brakuje dzieciomPewnie sama wiesz najlepiej, że nie wszystkie dzieci z chęcią zjadają to, co proponują im rodzice. Oprócz dodatkowego stresu dla obydwu stron, sytuacja taka wiąże się z ryzykiem niedoborów pokarmowych.

Czego brakuje dzieciom?

Składnikami najbardziej deficytowymi w diecie dzieci pozostają przede wszystkim wapń, potas i witamina D, w nieco mniejszym stopniu foliany i witamina E. Skala tego zjawiska jest naprawdę ogromna. Jadłospisy, w których jest za mało wapnia i potasu dotyczą ponad 90% dzieci, braki witaminy D powyżej 95%! Witaminy E brakuje u ponad 60% dziewcząt i ponad 70% chłopców, z kolei folianów u ponad 80% dzieci.

Niemal wszystkie przeanalizowane przez nas jadłospisy zawierały zbyt mało witamin i składników mineralnych.

Skąd te braki?

Normy żywienia człowieka ściśle określają, ile składników odżywczych powinniśmy dzienne spożywać. Chociaż nasze potrzeby są bardzo indywidualne, ilości te powinny zapewnić nam sprawne funkcjonowanie, a dzieciom również prawidłowy wzrost i rozwój. Brak znajomości naszego organizmu, czy brak podstawowej wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania sprawia, że ciężko jest nam dostosować jadłospis do naszego trybu życia, a tym bardziej zaproponować zdrowe posiłki dzieciom. Niedobory są wtedy zazwyczaj po prostu kwestią czasu…

Co za dużo, to też niezdrowo

Warto zwrócić uwagę, że większość badań na temat spożycia witamin i składników mineralnych u dzieci wskazuje, że z kolei dopuszczalne ilości sodu przekraczane są ponad dwukrotnie! Oznacza to, że już od najmłodszych lat dzieci spożywają za dużo soli, co w późniejszym wieku również nie pozostaje bez wpływu na ich organizm.

A czy Twoje dziecko ma niedobory?

Konieczność edukacji zarówno dzieci, jak i ich rodziców w zakresie prawidłowego żywienia jest ważna nie tylko z punktu widzenia zaspokajania bieżących potrzeb naszego organizmu, ale również kształtowania naszego zdrowia w przyszłości. Już dziś warto sprawdzić niedobory u swojego dziecka!

Pozdrawiamy,

Sylwia Górzna, Magdalena Kopała

Autorki bloga: Edukacja Żywieniowa.PL

*Źródło grafiki: Pinterest

- A word from our sposor -

Czego brakuje Twojemu dziecku?