ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ciąża to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu obojga partnerów, do którego należy się odpowiednio przygotować. Planując ciążę należy pamiętać, że dla kobiety najlepszy wiek do zajścia w ciążę to około dwudziestu – trzydziestu lat. Wraz z upływem czasu zmniejszają się zdolności rozrodcze kobiety. Świadome planowanie to także minimalizowanie ryzyka powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych Twojego dziecka.

Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle ważne do prawidłowego rozwoju płodu. Większość par – zazwyczaj po kilku miesiącach starań, zachodzi w ciążę, a u większości kobiet ciąża ta przebiega prawidłowo. Nie należy zapominać, iż każda ciąża – planowana lub nie, to ogromne wyzwanie dla organizmu, czas wielkiej zmiany stylu życia i przewartościowania dotychczasowych priorytetów. Dlatego już na kila miesięcy przed planowaną ciążą należy się odpowiednio przygotować:

Po 1.
Należy zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, tak by organizm miał czas na uregulowanie gospodarki hormonalnej i by spełniała ona swoje określone zadanie w czasie ciąży. Prawidłowa praca jajników wraca już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek. W ciągu trzech miesięcy wraca owulacja i miesiączka. Zaleca się odczekać te trzy miesiące z zajściem w ciążę, aby cykle się uregulowały.

Po 2.
Kilka miesięcy przed, a także w trakcie ciąży bardzo ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego, który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka. Jest on niezbędny do wzrostu komórek i ich reprodukcji. Jego niedobór może wpływać na powstanie wad cewy nerwowej oraz niedorozwój łożyska. Może również powodować samoistne poronienia oraz zmniejszać masę urodzeniową noworodków. Badania potwierdzają- codzienne przyjmowanie przez kobiety małych dawek kwasu foliowego (0,4mg/doba) znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia tych wad.

Po 3.
Ważne jest, aby odwiedzić stomatologa i ginekologa. Wykonaj podstawowe badania, by wykluczyć ewentualne infekcje. Jeśli masz chore zęby, koniecznie je wylecz. Ciąża to czas, w którym przyjmowanie niektórych leków jest nie wskazane (w tym tych używanych do znieczuleń). Ciąża sprzyja próchnicy- po pierwsze dziecko zabiera mamie cenne minerały, co osłabia jej zęby, a po drugie zmiany hormonalne niekorzystnie wpływają na dziąsła.

Po 4.
Wraz ze swoim partnerem zrezygnuj z używek- papierosów, alkoholu, używek. Substancje te mają wpływ nie tylko na Ciebie i dziecko, ale także na jakość nasienia oraz możliwości prokreacyjne Twojego partnera.

Po 5.
Nierozerwalną część zdrowego trybu życia powinien stanowić wysiłek fizyczny. Regularny wysiłek wpływa bardzo korzystnie na zdrowie przyszłej mamy. Pomaga również szybciej wrócić do formy po porodzie.

Po 6.
Prawidłowa dieta w czasie ciąży to taka, która zawiera optymalną ilość kalorii oraz wszystkie niezbędne witaminy (min. A, B, C, E i kwas foliowy). Właściwe odżywianie przed ciążą ma pozytywny wpływ na zajście w ciążę, a później na prawidłowy rozwój płodu. Niezdrowa dieta przed ciążą może zaburzać gospodarkę hormonalną kobiety oraz być przyczyną spadku płodności u mężczyzn.

Po 7.
W diecie przed ciążą nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przypominamy- kobieta powinna wypijać około 2l wody (lub innych płynów) dziennie! Oprócz wiedzy pozyskanej z książek, internetu, czy od bliskich warto już na początku planowanej ciąży poszukać wykwalifikowanej osoby (lekarza, położnej), która będzie nad Tobą sprawowała opiekę w czasie ciąży i po porodzie. To bardzo ważne, abyś miała obok siebie osobę, której będziesz mogła zaufać i która będzie podzielała Twój sposób myślenia na temat ciąży oraz porodu.

- A word from our sposor -

Dlaczego WARTO pamiętać o zdrowym planowaniu ciąży?