ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Głodna życia zwierzęta na wakacjach kobbieciarniaMajorka, Rodos, a może Chorwacja? Gdziekolwiek nie wybierzesz się na swój urlop z pupilem, musisz zorientować się najpierw, co będziesz potrzebować, by spędzić wakacje bez stresu i problemów. Dużo osób pewnie nie zdaje sobie nawet sprawy, że nie można „ot tak” wywieść psa za granicę. Oprócz typowych formalności warto pamiętać przede wszystkim, że zwierzę to nie człowiek i wymaga ono specjalnej troski. Podróż z kotem wygląda nieco inaczej ze względu na jego psychikę. Psy łatwo adaptują się do sytuacji i człowieka. U kotów nie jest tak kolorowo. By dowiedzieć się nieco więcej na temat urlopu z pupilem, zasięgnęłam informacji u lekarza weterynarii.

Dla kogo paszport?

Paszporty wydaje się dla zwierząt gatunku: psy, koty oraz fretki. Paszporty wydawać mogą wyłącznie lekarze weterynarii wpisani do rejestru lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania paszportów oraz wydawania próbek w celu określenia miana przeciwciał.

Aby zwierzę mogło swobodnie przemieszczać się między krajami musi być wolne od kleszczy i tasiemców, a informacje o leczeniu i szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu. Koszt paszportu to 51 zł.

Podstawowe czynności, przy wydawaniu paszportu zwierzęciu nieoznakowanemu:

– dokonanie badania klinicznego zwierzęcia

– oznakowanie zwierzęcia poprzez implantację transpondera

– dokonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie w przypadku, gdy jest to wymagane

– prawidłowe wypisanie odpowiednich rubryk paszportu

– sporządzenie kwestionariusza zdrowotnego do wydania paszportu

Oczywiście są to podstawowe wymogi. W różnych krajach obowiązują różne przepisy (kraje skandynawskie są najbardziej restrykcyjne i posiadają najwięcej przepisów, odnośnie przewożenia zwierząt na ich teren).

Oprócz spełnienia podstawowych wymogów, koniecznym może okazać się również wykonanie wcześniej testu serologicznego i określenie miana przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny, wykonanie profilaktyki wobec kleszczy lub leczenie i profilaktyka echinokokozy.

Ile zwierząt można ze sobą zabrać?

Wyruszając w podróż, maksymalnie zabrać można pięć zwierząt towarzyszących. W przypadku większej ich liczby, wymagane są dowody poparte pismem, że zwierzęta zarejestrowane są w konkursie, wystawie lub szkoleniu. Ponadto, większa liczba zwierząt towarzyszących musi posiadać wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo zdrowia.

Więcej informacji na temat wydawania paszportów oraz podróży ze zwierzętami towarzyszącymi znaleźć można na stronie Warszawskiej Izby Lekarsko-Wetetynaryjnej i w załączniku.

http://www.wilw.waw.pl/ftp/zalacznik%20do%20uchwaly%2048_2015_VI_Dobra%20praktyka.pdf

Informacji można również szukać na stronach powiatowych lub wojewódzkich inspektoratów weterynarii.

Podróż samochodem

Wakacyjny urlop często wiąże się z długą podróżą samochodem lub innym środkiem transportu. Nie każdy pies dobrze reaguje na wielogodzinną jazdę samochodem. Bardzo ważne są częste postoje i zawsze świeża, chłodna woda.

Psy oddają ciepło przez pysk (wyziew), a więc mają utrudnioną regulację temperatury ciała. Są bardzo podatne na udary. Niedopuszczalne jest więc pozostawianie psa samego w samochodzie (nawet z uchylonymi oknami!). Inaczej możecie mieć swojego pupila na sumieniu…

Podróż pociągiem

PKP Intercity SA zezwala na bezpłatny przewóz małych zwierząt domowych w ramach bagażu podręcznego, jeżeli nie są one uciążliwe dla współpodróżnych. Ponadto, zwierzęta powinny być przewożone w pojemnikach (klatkach, pudłach, koszach).

Jeśli chodzi o zwierzęta większe – psy – można przewieść je odpłatnie, pod warunkiem, że będą one trzymane na smyczy i posiadać będą kaganiec. Pies potrzebuje aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Więcej informacji na temat przewozu zwierząt pociągami linii PKP Intercity znajdują się w załączniku.

http://www.intercity.pl/pl/dokumenty/Przepisy%20i%20taryfy/BIP/RPO-IC-tekst-ujednolicony-05-05-15.pdf 

Podróż samolotem

Nie każde linie lotnicze tolerują na swoim pokładzie zwierzęta. W przypadku wyrażenia zgody na przewóz zwierzęcia, muszą zostać spełnione warunki określone w regulaminie danej linii lotniczej. Czasami zdarza się, że linia lotnicza zezwala jedynie na przewóz psów przewodników, a niektórzy przewoźnicy pozwalają na trzymanie małych zwierząt na kolanach. Jak więc widać, nie wiadomo czego się spodziewać. Poniżej znajdują się strony internetowe linii lotniczych wraz z wymogami, co do przewożenia zwierząt.

LOT    http://www.lot.com/pl/pl/przewoz-zwierzat

LUFTHANSA    http://www.lufthansa.com/pl/pl/Zwierzeta

RYANAIR    https://www.ryanair.com/pl/warunki-dotyczace-podrozy/regulations-guidedogs/

GERMANWINGS    http://www.ewings.pl/germanwings/51/4U/1/

AIR FRANCE    http://www.airfrance.com/PL/pl/local/transverse/footer/edito_cgt3_airfrance.htm

WIZZ AIR – nie przewozi zwierząt z wyjątkiem psów przewodników podróżujących z ociemniałymi pasażerami dysponującymi dokumentami określonymi w przepisach krajów na trasie przewozu i stosującymi się do tych regulacji.

IBERIA    http://www.esky.pl/aktualnosci/133-Linie-lotnicze-Iberia-zapowiadaja-zmiany.html

BRITISH AIRWAYS    http://www.britishairways.com/pl-pl/information/legal/british-airways/general-conditions-of-carriage

AIR BERLIN    https://www.airberlin.com/pl-PL/site/flug_gepaeck_luggage.php#btieren

EASY JET    http://www.easyjet.com/pl/pasazerowie-ze-specjalnymi-wymogami

Jak więc widać, podróż z pupilem wymaga trochę zachodu. Lepiej załatwić wszystko wcześniej, niż mieć problemy w obcym kraju. Nie wolno zapomnieć, że na pierwszym miejscu powinno się przedłożyć zdrowie i komfort naszego zwierzęcia.

Artykuł oparty na przeprowadzonym wywiadzie z lekarzem weterynarii, informacjach ze strony http://www.wilw.waw.pl/, stron internetowych linii lotniczych oraz PKP Intercity SA

źródło: glodna-zycia.blogspot.com

- A word from our sposor -

Gdy planujesz wyjazd za granicę z pupilem