W ciągu ostatnich kilku tygodni można zauważyć zwiększoną ilość ogłoszeń dotyczących wakacyjnych staży i praktyk. Wiele osób uważa, że tego typu aktywność jest bezproduktywna. Staże kojarzą się głównie z parzeniem kawy i kserowaniem tony dokumentów. Ale czy tak jest na pewno? Czego można się nauczyć w czasie stażu i jak wykorzystać to doświadczenie do budowania swojej kariery?
Przede wszystkim należy brać pod uwagę, że duże firmy podchodzą do staży z coraz większą powagą i traktują tą formę aktywności jako dodatkową możliwość ,,wyłowienia,, talentów w danym obszarze. Każde przedsiębiorstwo opiera się przede wszystkim na dobrym, doświadczonym zespole pracowników. Korporacje będąc świadome tego faktu, starają się już na etapie stażu kształtować i rozwijać pożądane w życiu zawodowym umiejętności. Nie jest więc prawdą, że w ciągu tych kilku tygodni można nauczyć się jedynie parzyć kawę. Oczywiście stażysta zazwyczaj zaczyna od prostych prac administracyjnych, ze względu na brak doświadczenia. Ale szanujące się firmy przygotowują program stażu w taki sposób, aby jego uczestnicy mogli brać udział w różnego typu projektach i zdobywać nowe, ciekawe doświadczenia. Zdarza się, że firmy proponują również dodatkowe wynagrodzenie, które ma być formą motywacji.
Obecnie rynek pracy wymusza posiadanie doświadczenia nawet przez studenta kończącego dopiero edukację. Praktyki i staże to idealne rozwiązanie, aby te pierwsze doświadczenia zdobyć. Zanim jednak zdecydujesz się aplikować zastanów się, po co tak naprawdę chcesz odbyć ten staż? Jakie aspekty danej pracy Cię interesują? Czego chcesz się nauczyć lub w jakim zakresie chcesz zweryfikować teorię z praktyką? Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci wskazówki jaki staż będzie odpowiedni i da faktycznie realne rezultaty w postaci nowych umiejętności bądź wiedzy.
Jakie korzyści przynosi staż?
- Rozwój umiejętności miękkich – komunikatywność, umiejętność pracy w grupie, orientacja na cel to tylko część kompetencji, które przydają się na każdym stanowisku, a można je rozwinąć między innymi podczas praktyk.
- Weryfikacja wybranego zawodu z rzeczywistością – często studia i teoria wykładana na zajęciach mija się zupełnie z praktyką. Dlatego korzystając ze stażu można sprawdzić czy ten wymarzony zawód faktycznie jest odpowiedni dla nas i czy znajdziemy się w danym zakresie obowiązków po studiach.
- Ciekawe kontakty – część firm konstruuje program stażu w ten sposób, aby móc sprawdzić czy dany kandydat jest wartościowym przyszłym pracownikiem. Na podstawie końcowej oceny przedsiębiorstwa podejmują czasem decyzję o przedłużeniu współpracy lub zaproponowaniu etatu po studiach. Staż może być zatem przepustką do ciekawej pracy bez konieczności żmudnych poszukiwań i odbywania dziesiątek rozmów rekrutacyjnych. A jeśli nawet nie uda się otrzymać od razu propozycji, nawiązywane w tym czasie kontakty mogą zaowocować ciekawymi projektami w przyszłości.
Jak widać staże dają sporo korzyści. O czym pamiętać, aby wyciągnąć z nich jak najwięcej? Przede wszystkim należy zacząć od przeanalizowania ogłoszenia. To w nim znajdziemy najistotniejsze informacje, czym firma się zajmuje, w jakiej branży działa i to co najważniejsze, jaki zakres obowiązków oferuje podczas praktyk. Porównajmy proponowane zadania z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli są zbieżne warto poświęcić czas na przygotowanie odpowiedniego CV. Jak to zrobić pisałam już w poprzednim artykule. Na koniec sprawdźmy firmę, do której chcemy aplikować. Od jak dawna i z jakimi rezultatami prowadzi programy stażowe? Czy praktykanci mają realną szansę na pracę przy ciekawych projektach, ilu osobom udało się po stażu otrzymać zatrudnienie? Jakie opinie ma dana firma wśród praktykantów i pracowników? Takie poszukiwania informacji są dość czasochłonne, ale jeśli myślimy poważnie o swojej przyszłości warto ten czas poświęcić, aby nie trafić do miejsca, w którym zupełnie się nie odnajdziemy. Stracimy wtedy nie tylko więcej czasu ale też energii i zapału do dalszej pracy.
I pamiętajmy, każde dodatkowe doświadczenie to kolejny krok do zdobycia tej wymarzonej pracy. Warto więc korzystać z każdej okazji, aby próbować. Staż daje taką możliwość próbowania bez ponoszenia przykrych konsekwencji.
Pozdrawiam,
Kamila Rosik
autorka bloga: Strefa kariery