ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

higiena-pedzliKażda z nas – kobiet, które wykonują swój makijaż na co dzień lub wyjątkowe okazje, jest zapewne posiadaczką różnych akcesoriów do aplikowania kosmetyków. O ile nie nakładamy ich palcami, a zamiast tego, posiadamy pędzle, pędzelki, gąbeczki i pacynki, które wielokrotnie mają kontakt z naszymi dłońmi, skórą i kosmetykami, musimy mieć świadomość faktu, że akcesoria te, stanowią siedlisko brudu i bakterii, a zaniedbane i brudne, mogą być przyczyną nawracającego trądziku i ropnych wykwitów na skórze. Jak zatem dbać o nie tak, aby bezpiecznie służyły nam na długi czas?

I. Pędzle kosmetyczne

Co prawda większość pędzli wykonywana jest z naturalnego włosia, jednak w przypadku dużych pędzli do nakładania sypkich produktów, spotkamy coraz częściej włosie syntetyczne. Naturalne włosie niestety znacznie szybciej się zużywa i niszczeje. Musimy zatem skupić się na ich delikatnej pielęgnacji i zadbać o to, aby pędzle posłużyły nam jak najdłużej. Naturalne włosia możemy traktować jak nasze włosy – delikatnie moczymy, myjemy dwa lub kilka razy szamponem, aż do uzyskania czystej wody przy spłukiwaniu. Na koniec, co może się wydać dziwne – śmiało możemy nałożyć na włosie pędzla delikatną odżywkę do włosów, którą po chwili należy spłukać. Odżywka ta, będzie chroniła włosie przed zniszczeniem i kruszeniem.

Warto przed myciem pędzli, na 10-15 min zamoczyć je w wodzie z mydłem; dzięki temu resztki kosmetyków będą lepiej się zmywały. Po umyciu pozostawiamy je do wyschnięcia najlepiej w pozycji poziomej (np. układając na ręcznikach papierowych, które odsączą wilgoć z włosia). Do mycia pędzli możemy korzystać również z mydeł antybakteryjnych lub gotowych preparatów myjących do pędzli dostępnych w drogeriach. Po wyschnięciu, warto spryskać je delikatnych płynem do dezynfekcji np Octenispeptem lub wodą z rozpuszczonym ałunem (działa bakteriostatycznie). Jak często powinno się myć pędzle? Im częściej, tym lepiej. Dla higieny i zdrowia naszej skóry róbmy to jak najczęściej. O ile pędzle do cieni czy brokatów, nie brudzą się tak szybko, o tyle wszelkie aplikatory do pudrów i podkładów poleca się myć minimum 1-2 w tygodniu.

II. Gąbki do podkładów, blendery do podkładów, gąbeczki/puszki do pudrów sypkich

Choć nie jestem zwolenniczką ich używania, wiem, że wiele z nas je uwielbia. W tym wypadku nie mamy już wyboru- musimy zaopatrzyć się w kilka sztuk jeśli chcemy ich używać wielokrotnie. Dlaczego? Ponieważ przy każdym kontakcie podkład-skóra-podkład wszystkie bakterie, zanieczyszczenia, resztki kremu, czy serum przenosimy do kosmetyku. Mieszanka ta, zostaje również w gąbeczce (którą dla lepszej aplikacji zwilżamy wodą). Sprawia to niestety, że gąbka staje się idealnym środowiskiem rozwoju dla kolejnych bakterii, które po czasie, znów nakładamy na twarz. Często to właśnie powód nawracającego trądziku. Łatwo tu bowiem o zanieczyszczenie skóry. Dlatego gąbki, blendery i puszki polecam myć codziennie – dla własnego zdrowia i higieny, najlepiej antybakteryjnym mydłem, następnie dokładnie osuszając.

higiena-w-kosmetyczceŻywotność naszych pędzli czy gąbek do makijażu, zależy wyłącznie od nas. Warto pamiętać, że nie jest stanowi ona tylko kwestii estetycznej. Nasza skóra nie będzie dobrze wyglądała, jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze aplikatory. Warto poświecić te chwilę na ich pielęgnację, aby służyły nam jak najdłużej i rozprowadzały na naszej skórze wyłącznie ulubione kosmetyki kolorowe.

Pozdrawiam,

Edyta Folek

Właścicielka Studia Urody Fantazja w Bielsku-Białej

- A word from our sposor -

Higiena w kosmetyczce? Nigdy o niej nie zapominaj!