Maila zatytułowanego ,,Powrót do kraju i co dalej” otrzymałam jakiś czas temu od Pani Magdy. W Polsce pracowała dłuższy czas w biurze. Mimo stabilnej sytuacji zawodowej, dwa lata temu zdecydowała się na wyjazd do Niemiec. Za granicą zajmowała się opieką dla osób starszych. Z różnych względów postanowiła jednak wrócić, aby znów podjąć pracę w kraju.
Zgłosiła się do mnie zniechęcona, po wielu konsultacjach z innymi doradcami, którzy mocno nadwyrężyli jej zaufanie. Miała wiele obaw, czy poradzi sobie na obecnym ryku pracy, jak odbiorą ją pracodawcy, czy przerwa w CV spowodowana pobytem za granicą nie wpłynie na odrzucenie jej kandydatury już na początku rekrutacji?
To skłoniło mnie do przemyśleń i opisania sytuacji z punktu widzenia doradcy kariery.
Czy faktycznie osoby wracające do kraju są uważane przez otoczenie za te, którym się nie udało? Czy powinni zostać za granicą, bo jak sądzą Ci, którzy nigdy nie wyjeżdżali, tam jest lepiej? Jak szukać pracy po dłuższej przerwie w branży?
ZACHOWAJ SPOKÓJ I POZYTYWNE NASTAWIENIE
Powrót po kilku latach do ojczyzny jest na pewno trudną decyzją, wymagającą przemyślenia. Każda zmiana niesie za sobą szereg wątpliwości i rozterek. Kontakty z rodziną i przyjaciółmi mogły przeze ten czas ulec rozluźnieniu, a polska rzeczywistość może przytłaczać.
Powodów, dla których ludzie decydują się na powrót jest mnóstwo. Według mnie ,osoby wracające nie powinny jednak odbierać tej decyzji, jako niepowodzenia. Przez ten czas nabyły wiele przydatnych na naszym rynku pracy umiejętności. A przede wszystkim poznały ,,żywy” język obcy, którego znajomość jest wielkim atutem. Zwłaszcza jeśli chodzi o języki mniej popularne, jak choćby niemiecki.
JESTEŚ CENNYM PRACOWNIKIEM
Firmy w Polsce nie są tak rozwinięte jak te europejskie. W związku z tym specjaliści z doświadczeniem zagranicznym będą bardzo cenieni w ambitnych firmach, chcących się rozwijać.
A co z tymi, którzy nie pracowali w swojej branży, a wręcz zajmowali dużo niższe stanowiska? Tutaj kluczowe będzie podkreślenie znajomości języka. Przerwę w pracy biurowej można szybko nadrobić. Warto skorzystać z dodatkowych kursów lub szkoleń, aby odświeżyć sobie zagadnienia istotne w danej branży. Nie powinien to być jednak czynnik dyskwalifikujący takiego kandydata podczas rekrutacji. Pomoc doradcy kariery w takiej sytuacji może okazać się bardzo przydatna. Zwłaszcza, że doradca zna doskonale rynek pracy i podpowie jak dobrze się zaprezentować i podkreślić swoje mocne strony.
DOBRZE SIĘ PRZYGOTUJ
To co jest istotne podczas poszukiwania pracy to przede wszystkim dwie kwestie. Należy dobrze przygotować swoje CV i profil zawodowy. Daje to szansę na przekonanie potencjalnego pracodawcy, że lata spędzone za granicą były owocne i mogą przynieść korzyść firmie, jeśli zdecyduje się na współpracę z taką osobą. Prawidłowo przygotowany profil zawodowy to krótkie podsumowanie osiągnięć, doświadczenia i umiejętności, kluczowych w danym procesie rekrutacji.
Druga kwestia to staranne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter na pewno skupi się mocno na czasie emigracji. Warto więc wcześniej mieć precyzyjne i przekonujące odpowiedzi na drażliwe pytania. To co jest najważniejsze, to nie stawianie się na przegranej pozycji. Brak stałego etatu w Polsce też jest możliwy. Poszukiwania mogą trwać miesiącami, a luki w CV nie są tylko domeną wyjeżdżających.
JEŚLI NIE ETAT, TO CO?
Zazwyczaj decyzja o wyjeździe ma podłoże finansowe. Osoby chcące zarobić więcej decydują się na taki krok, z góry zakładając, że jest to rozwiązanie czasowe. Warto więc zastanowić się, czy zarobionych pieniędzy nie zainwestować we własną działalność. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać pracy, ale łatwiej o niepowodzenie. Nieznajomość lokalnego rynku, branży czy zasad prowadzenia firmy, może doprowadzić do jej szybkiego bankructwa i utraty nadwyżek finansowych. W tym wypadku doradzam, więc bardzo dokładne przygotowanie się merytoryczne i sprawdzenie wszelkich możliwości, aby uniknąć porażki.
Podsumowując, decyzja o wyjeździe czy powrocie niesie za sobą stres i obawy przed nieznanym. Podstawą jest dobre rozeznanie w aktualnej sytuacji w kraju, rynku pracy i wymaganiach stawianych kandydatom. Warto też prosić o pomoc i radę specjalistów, aby ograniczyć ryzyko błędu.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Masz pytania do doradcy kariery? Napisz mail do redakcji, i opisz swoją sytuację. Postaram się na łamach portalu odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.
Pozdrawiam, Kamila Rosik
autorka: strefakariery.com.pl