ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Promieniowanie UV w nadmiernej ilości ma negatywny wpływ na nasze ciało. Szkodzi mu i przyśpiesza starzenie nie tylko naszej skóry, ale także naszych oczu. W ciepłe dni potrzebujemy odpowiedniego ubrania, nakrycia głowy, kremu z filtrem i… dobrych okularów przeciwsłonecznych!

Tylko jak dobrać te właściwe?

Promieniowanie UV

Wypoczynek w pełnym słońcu jest przyjemny, ale zbyt długa ekspozycja na promienie UV może być niebezpieczna. Oczy najbardziej narażone są na działanie światła są między godziną 9-10 oraz 14-15. W godzinach południowych oczy są chronione przez łuki brwiowe.

Nad morzem światło odbija się od wody i piasku i staje się spolaryzowane potęgując oślepienie, suchość oczu i dyskomfort. Zakładając okulary przeciwsłoneczne zapobiegamy wymienionym dolegliwościom, ale również chorobom, ponieważ promieniowanie UV przyczynia się do ich rozwoju (m.in. zaćma, skrzydlik, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Okulary przeciwsłoneczne – konieczność czy przyjemność?

W młodym wieku okulary przeciwsłoneczne kojarzą się jedynie z przyjemnością. Zdrowe, młode oczy dobrze znoszą słońce. Jednak zawczasu powinniśmy chronić oczy za pomocą dobrych okularów przeciwsłonecznych. Nie warto przyśpieszać pojawienia się suchości, podrażnienia czy innych niemiłych objawów. Warto też szczególnie zadbać o nasze dzieci. Dziecięce źrenice są szersze dlatego wpuszczają więcej światła do oka. Od najmłodszych lat warto uczyć, że krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne to must have w upalne dni.

jak dobrać okulary przeciwsłoneczne

Dlaczego wybrać okulary przeciwsłoneczne z certyfikatem?

Wybierając straganowe okulary przeciwsłoneczne nie pomagamy swoim oczom. Okulary bez udokumentowanej ochrony bardziej szkodzą, ponieważ źrenica oka rozszerza się i wpada do oka jeszcze więcej UV. Zawsze musimy się upewnić, że okulary, które wybraliśmy mają certyfikat i chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Czy wybierzemy kolor szary, brązowy czy zielony jest już kwestią gustu.

Co z okularami z korekcją?

Jeżeli używasz okularów korekcyjnych również możesz chronić swoje oczy. Większość producentów na polskim rynku ma w ofercie szkła korekcyjne z ochroną przeciw UV. W niektórych opcjach to materiał,  z którego wykonana jest soczewka może być barierą, w innych powłoka antyrefleksyjna.

Możesz wybrać okulary fotochromowe – przyciemniające się na zewnątrz, jasne w pomieszczeniach. Inną opcją są na stałe zabarwione szkła korekcyjne. Kolor barwienia i intensywność wybiera zawsze klient. Doświadczony optyk zawsze może doradzić, która z opcji będzie bardziej dopasowana do konkretnych oczekiwań.

Soczewki kontaktowe a filtr UV

Najnowsze generacje soczewek kontaktowych posiadają filtr UV. Warto przy następnej kontrolnej wizycie upewnić się, że noszone soczewki mają ochronę. Jeżeli jej nie mają, to wystarczy zmienić rodzaj soczewek. Zawsze jednak poradźmy się kontaktologa.

jak dobrać okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne zimą

Wbrew pozorom nie lato, a zima jest bardziej niebezpiecznym czasem dla naszych oczu. To dlatego, że promienie słoneczne odbijają się od śniegu i w większej ilości docierają do naszych oczu. Bardzo dobrze widać potrzebę ochrony oczu na stokach narciarskich.

Czy zimą czy latem okulary przeciwsłoneczne to bardziej konieczność niż przyjemność. Przynajmniej z punktu widzenia specjalisty. Ważne, żeby łączyć pożyteczne z przyjemnym i przede wszystkim nie szkodzić swoim oczom!

Dobrego wypoczynku na urlopach!

Pozdrawiam serdecznie!

Barbara Pakuła

właściciel w: VISUS OPTYK w Suwałkach

 

- A word from our sposor -