ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pierwsze cv kobbieciarnia

Po krótszej bądź dłuższej edukacji, przychodzi taki moment, w którym trzeba wkroczyć na rynek pracy. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ większość pracodawców wymaga chociaż minimalnego doświadczenia. Jak, więc zdobyć to doświadczenie i podjąć pierwszą pracę? Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dobrze napisane CV. Tu znów pojawia się dylemat, jak je stworzyć skoro do tej pory jedynie się uczyliśmy i nie mamy żadnych doświadczeń?

1.  PROFIL ZAWODOWY

Właśnie ze względu na brak doświadczenia bardzo ważne jest umieszczenie profilu zawodowego. Dzięki temu od razu przykujecie uwagę rekrutera i zaprezentujecie się szerzej. O tym jak napisać profil pisałam już w jednym z poprzednich artykułów, przypomnę jedynie, że powinien on składać się z 3-4 zdań, i odpowiadać na pytania: Kim jestem? co potrafię? Jaki jest mój cel zawodowy? np. Jestem studentem/absolwentem szkoły XY na kierunku Z. Posiadam wiedzę z zakresu (zakres studiów, praktyk, stażu). Jestem osobą ambitną, otwartą, komunikatywną …. Obecnie poszukuję możliwości rozwoju/ zdobycia doświadczeń w obszarze xyz.  Jak widać, nie jest to aż tak skomplikowane, a od razu przyciągnie wzrok potencjalnego pracodawcy i da przewagę wśród innych, skromniejszych CV.

2. DOŚWIADCZENIE

Wiele z was od razu odpowie, że nie ma żadnego doświadczenia. Ale czy na pewno? W tym miejscu można wpisać różnorodne zajęcia, które mieliście możliwość wykonywać. Warto zaznaczyć udział w praktykach studenckich, stażach, kołach naukowych, organizacjach studenckich, stowarzyszeniach, pracach sezonowych czy dorywczych jak również wolontariacie czy wyjazdach wakacyjnych. Wszystkie te zajęcia są bardzo istotne, ponieważ zaangażowanie w nie świadczy o waszej inicjatywie, chęci uczenia się, rozwoju i zdobywania umiejętności czy kontaktów. Zwłaszcza na początkowym etapie kariery zawodowej trzeba udowadniać, że jesteście otwarci i gotowi na nowe wyzwania.

3. UMIEJĘTNOŚCI I ZAINTERESOWANIA

Tą sekcję też warto dobrze uzupełnić i mocno rozbudować. Wszystko czego się nauczyliście czy to na studiach czy podczas wyżej wymienionych zajęć dodatkowych warto tu uwzględnić.
A może prowadzicie bloga? Interesujecie się czymś nietypowym? Napiszcie o tym. Waszą przewagą na starcie jest przede wszystkim otwartość i nieszablonowość. Wszystko co wyróżnia was wśród innych kandydatów warto umieścić w CV. W tym przypadku fałszywa skromność niestety się nie sprawdza.

4. KWESTIE TECHNICZNE

Często osoby początkujące kusi skorzystanie z gotowych szablonów. CV przygotowuje się w zasadzie samo i nie trzeba się martwić o błędy. Niestety takie rozwiązanie nie jest najlepsze. Rekruterzy, o czym pisałam wielokrotnie, doskonale znają tego typu narzędzia i mogą odbierać takie podejście do poszukiwania pracy negatywnie. W szkole ściągi i bryki czasem przechodzą, w życiu zawodowym nie ma drogi na skróty. CV musi mieć indywidualny charakter i odzwierciedlać wasze osiągnięcia. Szablon tego nie potrafi.

Należy również pamiętać o odpowiedniej grafice i kolorystyce. Zawsze lepiej postawić na wartościową treść, niż ferie barw, która oślepi czytającego. Dodatkowo CV powinno zmieścić się na jednej stronie, aby szybko i łatwo można było dotrzeć do najważniejszych informacji.

Pierwsze CV to na pewno wyzwanie, warto więc dobrze się przygotować i poczytać co powinno zawierać. Jeśli jednak nadal nie macie pewności czy wasz dokument spełnia wymagania, nie bójcie się prosić o pomoc. Wiele uczelni prowadzi biura karier, w których możecie uzyskać darmowe porady w zakresie poszukiwania pracy. Warto z tego korzystać, aby nie popełnić już na starcie podstawowych błędów.

Pozdrawiam,

Kamila Rosik

autorka: strefakariery.com.pl

- A word from our sposor -

Jak napisać swoje pierwsze CV – praktyczne wskazówki!