ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

krok w dorosłość

Sobotni poranek. Budzę się i dostrzegam, że za oknem pięknie świeci słońce. Wstaję z łóżka i zakładam swoje ulubione kapcie. Podchodzę do okna i czuje promienie słońca na swojej twarzy. W ręce dzierżę kubek z kawą. W promieniach wiosennego słońca delektuje się jej smakiem. To moja ulubiona kawa z mlekiem (…). Wychodzę na balkon i siadam w ulubionym fotelu. Biorę ze sobą miskę ulubionej kaszy jaglanej z owocami. Swój wzrok kieruje na pelargonie, rosnące w donicach. Widzę jak po nocnej burzy krople deszczu powoli znikają w ich wnętrzu (…). Zaraz po zjedzonym śniadaniu sięgam po swoją ulubioną książkę, wyciągam się w fotelu, kończę pić kawę i delektuje się spokojnym porankiem…

Czy scenariusz poranka może wyglądać inaczej?

Jest środa. Obudziłam się z bólem głowy. Nie mogę znaleźć telefonu i nie wiem, która jest godzina. Jak na złość nie podłączyłam wieczorem ładowarki do telefonu i w nocy się rozładował. Zaspałam. Cały plan legł w gruzach, a wiem, że dziś mam tyle rzeczy do zrobienia. Niczego nie mogę znaleźć w szafie. Żelazko nie chce ze mną współpracować. Skończyło się mleko. Jestem wściekła bo uciekł mi kolejny autobus. Irytuje mnie, że jest dziś ciepły dzień. Czemu Ci ludzie chodzą tak wolno i nigdzie im się nie spieszy. Mam przecież jeszcze tyle rzeczy do zrobienia!!!

Co możesz zrobić kiedy jesteś bohaterem tej historii ?

Możesz krzyczeć na innych i obwiniać ich o swoje złe samopoczucie lub też znaleźć chwile dla siebie. Jeśli przydarzyło Ci się znaleźć w sytuacji nr 2, postaraj się zastosować proste ćwiczenie:

  1. Znajdź spokojne miejsce gdzie możesz na chwilę usiąść. Jeśli jesteś w domu niech to będzie twój ulubiony fotel lub kanapa, jeśli jesteś w parku – usiądź na chwilę na ławce…
  2. Postaw mocno stopy na ziemi i poczuj jak przylegają do podłoża. Ręce połóż luźno wzdłuż ciała. Możesz zamknąć oczy, jeśli będzie to dla ciebie komfortowe
  3. Weź trzy głębokie oddechy.
  4. Skup się na tym, jak powietrze wypełnia i powoli unosi brzuch w górę i w dół.
  5. Zauważ myśli, jakie kłębią się w tym momencie w Twojej głowie – takie, jakimi są. Bez ich zbędnej analizy i oceny.
  6. Zobacz co się dzieje z twoim ciałem w tej właśnie chwili – czy odczuwasz jakieś fizyczne oznaki? jaka jest ich intensywność?
  7. Zauważ co się zmieniło w postrzeganiu rzeczy i uczuć względem samej siebie:
  • zadaj sobie pytanie: Co się dzieje teraz ?
  • zobacz, jaka przychodzi do ciebie odpowiedź.

sandCzym jest uważność ?

Zgodnie z teorią Jona Kabat–Zinna „uważność” to szczególny rodzaj uwagi – świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej. Istotą uważności jest zachowanie w kolejnych chwilach świadomości nieosądzającej. Kultywujemy ją poprzez doskonalenie zdolności kierowania i utrzymywania, w możliwie jak najpełniejszy sposób uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej. W procesie tym nawiązujemy ściślejszy kontakt z własnym życiem i tym, co się w nim dzieje.

To właśnie bycie w tu i teraz, obserwowanie jak wygląda moja rzeczywistość  – co jest teraz,  w tej właśnie chwili, w tym właśnie momencie – daje mi możliwość wyboru, za którą częścią siebie pójdę. Odpowiedź na pytanie – co jest dla mnie sprzyjające, a co nie.

Czy nadal będę na wszystko narzekać, czy też zaakceptuje fakt, że boli mnie głowa i przejdę nad tym do porządku dziennego, bez żadnego nakręcania się i obwiniania rzeczywistości za to, że bywa taka, a nie inna? A może potraktuje całą sytuację, jako trening własnej „uważności” i „obejmowania” swą uwagę wszystkiego tego, co sprawia mi trudność.

Co może dać mi uważność ?

Bycie „uważną” pozwala mi lepiej poznać samą siebie. Stać się bardziej świadomą tego, jak powstaje moje doświadczenie; jak w tym wszystkim funkcjonują mój umysł i ciało. W chwili gdy obserwuje, jak powstaje we mnie emocja, w którym miejscu mojego ciała jest umiejscowiona – staje się w jednej chwili twórcą własnego doświadczenia.

Widzę krok po kroku jak powstaje we mnie impuls do działania. Jestem świadoma tego, jakie jest jego źródło i jaka stoi za nim emocja oraz czy stanowi ono dla mnie najlepszy dla wybór. Mogę wtedy świadomie podjąć decyzję, stać się impulsem własnej zmiany.

 Pozdrawiam,

Agnieszka Szczepaniak

Autorka bloga: Teraz coach

* artykuł miał swoją premierę na ZenLider: 07.04.2015

- A word from our sposor -

Jak poczuć siebie TU i TERAZ?