ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

motywator kobbieciarniaLiczy się dla ciebie skuteczność? Chcesz NAPRAWDĘ coś zrobić, a nie tylko pomyśleć, że to zrobisz? Wypróbuj tzw. „spusty działania”. Mają ogromną motywacyjną moc!  

Co to takiego? Najkrócej mówiąc: notatki. Jeśli masz do wykonania jakąś czynność, to ZAPISZ koniecznie co to jest oraz kiedy, gdzie i w jakich dokładnie okolicznościach zamierzasz to zrobić. Możesz dodatkowo wzbogacić swoją notatkę o krótką analizę zagrożeń oraz spisać pomysły na ich pokonanie. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi twoja efektywność znacząco wzrośnie.

Gdy ludzie wiedzą, że powinni coś zrobić, spust działania doprowadzi do automatycznego podjęcia oczekiwanej decyzji – twierdzi Peter Gollwitzer, psycholog z Uniwersytetu Nowojorskiego, badający ten „motywator”.

Jak to działa?

Efektywność spustów działania potwierdzono eksperymentalnie. W jednym z badań studenci mogli dostać dodatkowe punkty, jeśli na czas, oddadzą pisemną pracę o świętach. Dodatkowe punkty? Niemal za nic? Większość deklarowała, że wchodzi w to bez wahania! Faktycznie jednak pracę oddało w terminie, zaledwie 33% z nich. 

Inną grupę studentów poproszono o utworzenie spustu działania – mieli wcześniej dokładnie zanotować, gdzie i kiedy zamierzają napisać swoje wypracowania (np. Napiszę pracę przy kuchennym stole, pierwszego dnia świąt, rano, zanim inni się obudzą). Udało się! Z tej grupy studentów pracę oddało aż 75%. 

Główna wartość spustów działania polega na tym, że prowadzą do automatycznego podjęcia decyzji – wyjaśnia Gollwitzer.

Duży cel – najlepszy efekt

Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku trudniejszych, czy ważniejszych celów. Wykazało to badanie pacjentów po wszczepieniu stawu biodrowego. Wszyscy pragnęli jak najszybciej stanąć na nogi, ale najlepiej poszło tym, którzy stworzyli spusty działania.

Badacze podarowali każdemu broszurę z opisem rehabilitacji. Na końcu miała 13 pustych stron, po jednej na każdy tydzień. Strony zatytułowano: „Moje cele na ten tydzień”,  i opatrzono instrukcją: „Zapisz dokładnie, co zmierzasz zrobić. Np. jeśli w tym tygodniu planujesz iść na spacer, zapisz kiedy i gdzie planujesz spacerować”.

Pacjenci, którzy spisywali plany zaczynali chodzić niemal dwukrotnie szybciej, a siadać i wstawać z krzeseł – niemal trzykrotnie szybciej od tych, którzy niczego nie notowali.

Ludzie, którzy robili plany działania, koncentrowali się niemal intuicyjnie na punktach krytycznych i zawczasu znajdowali rozwiązania dla swoich problemów. Wytworzyli w ten sposób nawyki silnej woli, które pomagały im w najtrudniejszych chwilach.

pixebay_pisaniePisanie ma same zalety!

Szybkich i skutecznych sposobów na motywację jest znacznie więcej. Spusty działania to chyba najprostszy z nich. Robienie notatek i wszelkiego typu zapisków pozostaje szczególnie wartościowym wyborem z wielu innych powodów:

* Spisane cele – szybciej zrealizujesz.
* Spisane wartości – ułatwią podejmowanie dobrych decyzji.
* Codzienne pisanie czegokolwiek – oczyści umysł i pobudzi kreatywność.
* Zapisywanie na gorąco pomysłów – uchroni przed ich utratą.

I jeszcze jedno: werbalizacja cudownie koi, szczególnie nas, kobiety. Dlatego, gdy Ci smutno gdy Ci źle źle – nic prostszego, „wygadaj się”! Choćby na piśmie;)

Pozdrawiam,

Agata Górska

*Zdjęcia : Pixebay, Pexeles, Startup Stock Photos _CCO

- A word from our sposor -

Jak sprawić, by bardziej się chciało? Skuteczny lek na motywację!