Często zdarza mi się, na początku pracy z klientem otrzymać prośbę o przygotowanie uniwersalnego CV. Odpowiadam wtedy zazwyczaj, że jeśli coś jest do wszystkiego, oznacza to, że jest kompletnie do niczego. Trzeba zapamiętać, że coś takiego jak uniwersalne CV nie istnieje!
Każda oferta pracy jest inna. A przesyłane przez nas CV, to odpowiedź na konkretne potrzeby pracodawcy. Oczywiście, jeśli jesteśmy kilka lat w branży i szukamy pracy na podobnym stanowisku, zmiany w CV nie muszą być spektakularne. Należy jednak pamiętać, żeby każdorazowo aktualizować dokument tak, aby jak najbardziej podkreślić posiadane umiejętności, których w ogłoszeniu wymaga pracodawca. Nie zawsze ścieżka zawodowa jest spójna. Zdarza się, że pracowaliśmy na zupełnie różnych stanowiskach np. w sprzedaży i marketingu. Zatem starając się o określoną pracę musimy wybrać, które obowiązki warto zaakcentować w CV.
Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób kusi, aby naszpikować CV swoimi osiągnięciami na każdym polu, szerokim doświadczeniem i szeregiem umiejętności. Zanim jednak to zrobimy, należy zastanowić się, czy rzeczywiście wszystko to, będzie dla potencjalnego pracodawcy jakkolwiek interesujące i przyda się w pracy na danym stanowisku. Pamiętajmy, rekruter skanuje nasze CV przez kilka sekund. Jego uwaga powinna zatem skupić się na tym co najważniejsze. Przeładowane, zbyt ogólnikowe, nieczytelne dokumenty od razu są odrzucane.
Przygotowanie poprawnej aplikacji nie jest wcale tak pracochłonne, jak mogło by się wydawać na początku. Można sobie pomóc przygotowując roboczy dokument, w którym umieścimy wszystkie nasze doświadczenia, umiejętności, kursy. Następnie decydując się na aplikowanie na daną ofertę najpierw analizujemy ją pod kątem kluczowych wymagań pracodawcy.
Mając już wiedzę czego oczekuje od kandydata dana firma po prostu wykreślamy z CV nieistotne informacje. Nie bójmy się tego procesu. Im bardziej CV jest skrojone na miarę, tym większa szansa na rozmowę rekrutacyjną. O pozostałych dodatkowych zaletach zawsze możemy wspomnieć na kolejnych etapach rekrutacji.
Ważnym elementem podkreślającym indywidualizm danego dokumentu jest profil zawodowy. W profilu warto podkreślić najważniejsze kwestie z naszego życia zawodowego. O tym, jak prawidłowo napisać takie podsumowanie będziecie mogli przeczytać w jednym z kolejnych artykułów.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy „uniwersalne CV” otrzymujemy odnośniki do masy stron zawierających przykładowe CV, darmowe szablony, gotowe wzory czy generatory aplikacji. Pod żadnym pozorem nie należy jednak korzystać z takich „ściągawek”. Jeśli nie mamy pewności jak powinien wyglądać prawidłowy dokument warto skonsultować swoje obawy z osobą, która zajmuje się tym zawodowo. W wielu miejscach można darmowo skorzystać z porady doradcy zawodowego. Nie bójmy się więc pytać i poświęcić czas na przygotowanie dokumentu, który nie tylko będzie się dobrze czytało, ale który zapewni nam wymarzoną pracę.
Pozdrawiam,
Kamila Rosik
autorka: strefakariery.com.pl