Pamiętam pewną parę – dwoje ludzi, kochających równie mocno siebie, jak i częste, wspólne wyjazdy na wakacje. Wiązały się z mnóstwem pretensji do siebie nawzajem. On nigdy nie odciążał jej w przygotowaniach, ona z kolei nie potrafiła być spontaniczna i całymi wieczorami zamęczała go trasami wycieczek lub szczegółami dotyczącymi pakowania. Te dłuższe i krótsze urlopy, były dla obojga bardzo ważne – dla każdego jednak, z zupełnie różnych powodów. Oczekiwania, które snuli myśląc o urlopie pozostawały skrajnie odmienne. Nigdy jednak nie mówili o tym na głos…
Jeśli czujesz, że i w Twoim związku wyjazd na urlop wiąże się z niepotrzebnymi nerwami, to właśnie Tobie dedykuję w dniu dzisiejszym przygotowaną przeze mnie coachingowo-urlopową checklistę z pytaniami, na które najpierw powinnaś odpowiedzieć sobie w samotności, a później – dopełnić dzieła, powtarzając tę samą czynność z partnerem. Gwarantuję, że rozmawiając otwarcie na poniższe tematy zadbacie z wyprzedzeniem o Wasze najpiękniejsze chwile. Doświadczycie zupełnie nowego wymiaru wakacyjnej bliskości, rozmowy i poznawania siebie na nowo, w całkowicie inny, nieokryty dotąd sposób.
Coachingowo-urlopowa checklista dla związku!
Usiądź wygodnie i postaraj się w myślach udzielić sobie odpowiedzi na poniższe pytania. Po skończeniu tego etapu, postaraj się odnaleźć wraz z partnerem krótką, wspólną, wolną chwilę, a następnie skieruj te same pytania w jego stronę.
Jeśli na poniższych, podstawowych polach urlopowej komunikacji, uda Wam się osiągnąć kompromis, zdziwisz się, jak łatwo i bezboleśnie przeżyjecie wspólne wakacje!
- Co się musi wydarzyć na wyjeździe, żebyś uznał/a go za udany?
Dla mnie bardzo ważne jest… nieplanowanie. Lubię, gdy urlop związany jest z maksymalną spontanicznością, czyli z sytuacją, gdy dopiero kiedy wstaję rano, decyduję, na co mam ochotę tego dnia.
- Jak nie lubisz spędzać urlopu?
Może wydać Ci się to banalne, ale zastanów się poważnie, czy aby na pewno jesteś w stanie określić w tym zakresie preferencje swoje i partnera? Co robisz, żeby uniknąć nieprzyjemnych dla Was obojga sytuacji? W jakim stopniu przyczyniasz się do tego, że urlop Twojej drugiej połówki nie zawsze bywa tym wymarzonym?
Ja dla przykładu nie lubię jeździć na wakacje ze znajomymi. Jeśli jednak Wy, dla odmiany, spędzacie urlop w gronie przyjaciół – z przyzwyczajenia lub wygody (tylko dlatego, że ktoś rzucił hasło: „wspólny wypad”), pomyśl czy robicie to czy z prawdziwej potrzeby posiadania u boku towarzystwa czy tez z powodu nudy, która zakradła się w Waszą relację?
Wiedząc już, czego chcesz, a czego z pewnością nie chcesz na swoim wyjeździe, zastanów się teraz:
- Co przygotować przed wyjazdem i jak podzielić role?
To pytanie zazwyczaj dotyczy par, w których przynajmniej jedna osoba czuje POTRZEBĘ zaplanowania wyjazdu, w jakimkolwiek stopniu – przygotowanie listy najważniejszych miejsc do zwiedzenia, sprawdzenie transportu, hotelu, kupienie kostiumu przed wyjazdem – zastanów się, które z kwestii planowanych do załatwienia pozostają prawdziwie konieczne, a które możesz odpuścić, dla dobra Waszego „świętego”, wakacyjnego spokoju.
Dzieląc się przygotowaniami warto wziąć pod uwagę:
- Czego nie lubisz robić w związku z przygotowaniami do wakacji?
- W czym jesteś lepszy/efektywniejsza, jeśli chodzi o przygotowania?
To ćwiczenie może przynieść dwie główne korzyści – po pierwsze unikniecie nerwów na ostatnią chwilę i zwiększycie szanse na najdoskonalszy urlop w historii Waszego związku. Po drugie natomiast, zbliżycie się do siebie znacząco! Z ręką na sercu przyznajcie teraz – kiedy ostatnio (jeśli w ogóle) rozmawialiście o tak prozaicznym temacie jak urlop? Urlop ma z zasady pomóc w zregenerowaniu się i podarować Wam czas na spełnienie marzeń, których na co dzień nie realizujecie. Czy naprawdę więc sięgacie PoWolność na urlopie i spędzacie go w możliwie najlepszy sposób?
Pozdrawiam,
Agata Pierzchała
Autorka bloga: PoWolność