ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

kobieta przedsiębiorcza kobbieciarnia

Kandydując do Sejmu zastanawiałam się, jaka powinna być dzisiejsza kobieta przedsiębiorcza: nowoczesna, ambitna, pewna siebie, a może odważna?

Kobieta przedsiębiorcza to najczęściej osoba młoda i na ogół dobrze wykształcona. Swoją działalność gospodarczą poprzedziła pracą w charakterze pracownika etatowego w korporacji. Własny biznes traktuje często jako możliwość wykorzystania nabytych wcześniej umiejętności, a w efekcie miernik sukcesu życiowego i szansę na wyższe dochody. Niestety nadal pokutuje przeświadczenie, że sprawy poruszane przez kobiety należy traktować trochę z przymrużeniem oka.

W walce politycznej, kobiety mają o wiele trudniejsze zadanie niż mężczyźni. Walka dotyczy nie tylko programu politycznego i sposobu jego prezentowania, ale sięga torebki, butów, sukienki czy makijażu. Podczas gdy ubioru czy wyglądu mężczyzn nie zwykliśmy komentować, w przypadku kobiet każdy najdrobniejszy nawet element wyglądu staje się przedmiotem komentarzy. Przykładem tego są chociażby powyborcze artykuły na temat pięknych pań w sejmie i rankingi, która posłanka zostanie „miss Sejmu RP”. Takie przedmiotowe traktowanie generuje dodatkową trudność kobiet nie tylko w polityce, ale i biznesie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że budowanie wizerunku kobiety jest podwójnie ryzykowne.

Statystyki pokazują, że z roku na rok udział kobiet w zarządzaniu jest większy, podobnie jak udział w polityce. Z jednej strony, jest to zapewne wynikiem przemian, jakie zachodzą w różnych społeczeństwach, które coraz częściej dopuszczają kobiety do najwyższych stanowisk, z drugiej świadomości kobiet. Kobiety stają na czele państw, już nie tylko w wyniku wyboru dokonanego przez członków parlamentu, ale również poprzez zdobycie stanowiska w demokratycznych i wolnych wyborach. Coraz bardziej angażują się w życie polityczne, chcą mieć coraz większy wpływ na kształtowanie rzeczywistości społecznej w poszczególnych krajach i przestaje im odpowiadać tradycyjna rola kobiety – zamkniętej w domu i wychowującej dzieci.

Jesteśmy bardziej aktywne, pewne siebie i dobrze wykształcone dzięki czemu odnosimy sukcesy. Własna firma czy kariera polityczna jest jednak dużym wyzwaniem i wymaga od nas posiadania określonych cech i dużej wiedzy, a przede wszystkim determinacji. Dlatego zachęcam wszystkie panie, aby wychodziły z cienia, próbowały swoich sił nie tylko w biznesie, ale również w polityce. Nie będzie to łatwa droga, ale na pewno ciekawa i pełna wyzwań. Do dzieła!

Pozdrawiam,

Magdalena Sapińska

- A word from our sposor -

Kobieta przedsiębiorcza XXI wieku