Wbrew pozorom, bycie dobrym szefem może okazać się trudne. Choć każda branża wymaga innych predyspozycji do pracy, to jednak można wyróżnić zespół cech, które powinien posiadać każdy szef. A więc jak być dobrym szefem? Czy super-szef w ogóle istnieje?
Zgodnie z powszechną opinią, dobry szef powinien przede wszystkim okazywać szacunek swoim pracownikom, wyróżniać się wysokimi kompetencjami, osobowością przywódcy, umiejętnością pracy z ludźmi, łatwością komunikacji oraz znakomitą organizacją pracy własnej i zespołu. Idealny szef wierzy w to co robi, jak również umie zachęcić innych do działania. Powinien być także autorytetem i wzorem dla podwładnych. Tylko czy to wystarczy…
Zastanówmy się jakimi szefami są dzisiaj kobiety?
Czasy, kiedy kobiety potulnie siedziały w domu, słuchały ojców, a potem mężów, zajmując się przy tym jedynie sprzątaniem, kuchnią, rodzeniem, wychowywaniem dzieci i plotkami – minęły bezpowrotnie. Dzisiejsza kobieta ma swoje aspiracje i ambicje, co przy zachowaniu jej pierwotnej, naturalnej kobiecości, czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.
Kobiety wnoszą do biznesu niepowtarzalny sposób myślenia, posiadają niezgłębioną intuicję i świetnie wyczuwają rodzące się konflikty w zespole. Są uważne i cierpliwe, wrażliwe w kontaktach ze współpracownikami. Jednak w sytuacjach trudnych, mają mniejszą znacznie skłonność do podejmowania ryzyka, aniżeli mężczyźni. Starają się podejmować decyzje wyważone, odpowiedzialne, po głębokim przemyśleniu i zebraniu wszelkich możliwych informacji.
Uważam, że w biznesie dobrze jest połączyć predyspozycje obu płci, dobierając koedukacyjną kadrę zarządzającą. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna wnoszą do firmy pozytywne wartości. Łącząc kompetencje i umiejętności kobiet z predyspozycjami mężczyzn stworzymy doskonały zespół do zarządzania każdą firmą. Wymaga to oczywiście współpracy i „dotarcia się” – jak w każdej relacji.
Aby dobrze zarządzać powinniśmy stymulować ludzi do tego, aby dążyli do obranego wcześniej celu, wyzwalać w sobie i w innych entuzjazm do działania oraz pobudzać w sobie i pracownikach najlepsze cechy charakteru.
Z moich doświadczeń zawodowych wynika, że dzisiaj dobry szef w firmie jest na wagę złota. Żeby nim zostać należy zbierać doświadczenia, pracować nad swoimi kompetencjami i nieustająco rozwijać swój potencjał. Wierzę, że warto i zachęcam Was do pracy nad sobą!
Pozdrawiam wszystkie Czytelniczki Działu Business Class KoBBieciarni,