Właściwości glinek są znane od tysięcy lat. Już starożytni doceniali ich niezwykłe atrybuty. Ze względu na swoje cechy, znalazły one swoje zastosowanie m.in. w kosmetyce pielęgnacyjnej, medycynie naturalnej i farmacji. Metoda leczenia glinkami kryje się pod nazwą argilloterapii.
Właściwości kosmetyczne glinek
Właściwości poszczególnych glinek zależne są przede wszystkim od miejsca ich wydobycia. Najcenniejszymi glinkami są te, które tworzą się w pobliżu dużych rozlewisk wodnych lub pochodzą ze skamieniałego popiołu wulkanicznego. Najlepszej jakości glinki nie są poddawane żadnej obróbce chemicznej, dzięki czemu są hipoalergiczne.
Glinki to występujące naturalnie w przyrodzie surowce lecznicze, które powstały w wyniku wielu procesów biologicznych i geologicznych, co sprawia, że są bogate w cenne i świetnie przyswajające się makro i mikroelementy. Glinki głęboko oczyszczają skórę, mają zdolność pochłaniania toksyn i i nadmiaru sebum. Dostarczają skórze niezbędnych pierwiastków i doskonale ją odżywiają. Właściwości glinek zależą od ich koloru, rodzaju oraz miejsca wydobycia – niektóre z nich posiadają doskonałe właściwości ściągające, regenerujące, oczyszczające czy uelastyczniające.
Najbardziej znane rodzaje glinek:
Glinka biała
To jedna z najdelikatniejszych glinek i z tego względu polecana jest dla skóry delikatnej, wrażliwej, suchej i dojrzałej. Zawiera spore ilości krzemianu glinu.
Charakterystyka: ściąga pory i absorbuje nadmiar sebum; oczyszcza i wygładza; łagodzi podrażnienia; poprawia koloryt skóry; usuwa martwe komórki naskórka; wspomaga gojenie ran i stanów zapalnych.
Glinka zielona
To jedna z najbardziej znanych i najsilniej oczyszczających glinek. Posiada silne właściwości pochłaniania szkodliwych substancji oraz tłuszczu. Zapobiega rozwojowi bakterii, ściąga pory, a także zapobiega powstawaniu zaskórników. Jest szczególnie polecana cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej.
Glinka żółta
Swój kolor zawdzięcza dużej ilości żelaza. Glinka żółta posiada doskonałe właściwości oczyszczające; skutecznie usuwa toksyny, a w dalszej kolejności świetnie dotlenia skórę, poprawia jej koloryt i regeneruje. Poprawia elastyczność i jędrność skóry. Szczególnie polecana jest posiadaczkom cery poszarzałej, zmęczonej, dojrzałej, ale zastosowanie znajduje również u osób ze zmianami trądzikowymi oraz cery mieszanej.
Właściwości glinek zielonej i żółtej:
posiadają silne własności odłuszczające, matujące, oczyszczające, antyseptyczne;
lekko złuszczają skórę;
ściągają pory;
poprawiają ukrwienie skóry ;
działają przeciwzapalnie;
przyspieszają gojenie;
dotleniają i regenerują skórę.
Glinka czerwona
Zapobiega rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, łagodzi trądzik różowaty, odżywia, wygładza i delikatnie ściąga pory. Nadaje skórze zdrowy koloryt oraz łagodzi wszelkie podrażnienia. Polecana jest cerze tłustej mieszanej, dojrzałej, naczyniowej i poszarzałej, której brakuje blasku i jędrności.
Glinka różowa
To połączenie glinki białej i czerwonej – dzięki takiemu połączeniu glinka czerwona działa delikatniej.
Właściwości glinek różowej i czerwonej:
działają delikatnie odtłuszczająco i ściągają pory łagodniej aniżeli glinka zielona;
zapobiegają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych;
remineralizują skórę;
oczyszczają z toksyn;
poprawiają koloryt skóry;
łagodzą zmiany naczyniowe i podrażnienia.
Glinka brązowa
Glinkę wyróżniają przede wszystkim właściwości regenerujące i odżywcze. Delikatnie zwęża pory, dobrze oczyszcza, a przy tym uszczelnia naczynia krwionośne. Glinka brązowa jest szczególnie polecana cerze dojrzałej, poszarzałej, zniszczonej, mieszanej, naczyniowej.
Charakterystyka:
posiada silne właściwości regenerujące;
pochłania toksyny i nadmiar sebum;
działa antybakteryjnie;
łagodzi stany zapalne i podrażnienia;
zapobiega rozszerzaniu się naczynek krwionośnych;
nadaje skórze zdrowy koloryt oraz wygładza.
Większość glinek możemy stosować w formie maseczek i okładów. Maseczki z glinki działają antybakteryjnie, poprawiają ukrwienie skóry, zwężają pory, mogą regenerować, rozjaśniać przebarwienia, czy regulować wydzielanie sebum. Glinki pochłaniają toksyny, odblokowują pory i niejednokrotnie są wybawieniem dla cery tłustej i trądzikowej. Każdą maskę ze względu na możliwe, lekkie przesuszenie możemy dodatkowo wzbogacać olejkami, kwasem hialuronowym, kolagenem czy innymi składnikami witaminowymi. Dzięki temu regularnie używane i stosowane, przywrócą skórze świetlisty wygląd i delikatnie ją oczyszczą.
Pozdrawiam,
Edyta Folek, właściciel: Studio Urody Fantazja