Praca w „korpo” to dla jednych szansa szybkiej kariery, dla innych źródło nieustającego stresu ale zawsze z góry ustalona ścieżka awansu i interesujące benefity. Z drugiej strony ciągłe naciski, pośpiech i brak czasu na życie prywatne. Na wyższych szczeblach to nieustający „wyścig szczurów” i wielka gra o przetrwanie. Choć życie tzw. białego kołnierzyka nie jest dla każdego, to doświadczenie zdobyte podczas pracy w korporacji może stać się dobrą szkołą dla przyszłego przedsiębiorcy.
Mówi się, że do założenia własnego biznesu wystarczy tylko dobry pomysł lub konkretny zawód. Jest to tylko część prawdy. Oprócz pomysłu trzeba mieć lub wykształcić w sobie kilka istotnych cech jak np. systematyczność, odpowiedzialność oraz umiejętność podejmowania decyzji i działania. W korporacji musiałam niejednokrotnie pracować pod presją czasu i w warunkach silnego stresu, wykonując kilka czy też kilkanaście zadań jednocześnie. Nauczyłam się organizacji czasu, zarządzania ludźmi dzięki czemu z powodzeniem samodzielnie mogę prowadzić własną firmę,
Z moich dotychczasowych kontaktów z różnymi przedsiębiorcami z całej Polski wynika, że o wiele częściej sukces odnoszą ci, którzy na danym etapie swojej kariery mieli okazję pracować w korporacji. Sądzę, że oni po prostu zrozumieli, że korporacja nie jest ich wymarzonym miejscem pracy, dlatego po odejściu lub zwolnieniu zaczynają spełniać swoje marzenia- również te zawodowe. Jedni realizują pomysły, które nosili w sobie od jakiegoś czasu, inni odkrywają w sobie nowe talenty, zamiłowania i na tym zaczynają zarabiać. Ale posiadane doświadczenie pomaga im uniknąć niektórych błędów. I co niezmiernie istotne, wysokie zarobki w korporacji pozwalają przez kilka lat odłożyć kwotę, która wystarczy na rozpoczęcie biznesu. Tylko co dalej?
Kobiety chcą robić kariery, ale wciąż napotykają bariery… ale o tym za chwile…;)
Pozdrawiam,
Magdalena Sapińska
Chcecie więcej?;) Żaden problem!
Od dziś w KoBBieciarni znajdziecie więcej publikacji Magdaleny Sapińskiej!
Kim jest nasza nowa Redaktorka? Prywatnie to ambitna i głodna życia, trzydziestodziewięcioletnia, rodowita Warszawianka. Zawodowo – licencjat ekonomii, magister finansów, absolwentka studiów MBA, z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej i farmaceutycznej. Piastunka najwyższych stanowisk związanych z finansami, członkini zarządów i rad nadzorczych spółek. W przeszłości – posiadaczka własnej działalności gospodarczej. Wieloletni członek Europejskiej Federacji Doradców Finansowych. Autorka eksperckich publikacji Gazety Prawnej. Ostatnio kandydatka do Sejmu RP.