ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

jak zarządzać czasem

W poprzednim artykule: Kobieta – mistrzyni zarządzania czasem. Też nią jesteś? zaprosiłam Was do wykonania ćwiczenia: „słoneczko”.

Dziś, na podsumowanie tego zadania, opowiem Wam historię o dwóch hodowcach kwiatów.

Pierwszy hodowca – pan Tomek posadził w swoim ogrodzie 5 tulipanów. Wybrał żółte tulipany. Bardzo mu się podobały. Wymagały, by pan Tomek podlewał je 2 razy dziennie. Czy miał taką możliwość pracując od 9 do 17?

Oczywiście, że tak! Co więcej pan Tomek podlewając swoje tulipany miał czas, by z nimi rozmawiać, patrzeć na nie, wycierać listki z kurzu, usiąść przy nich i poczytać książkę.

Na tym samym osiedlu mieszkał drugi hodowca kwiatów – pan Piotr. Pan Piotr nie umiał się zdecydować, które kwiaty wybrać do uprawy. Podobały mu się róże, tulipany, konwalie, bratki i jeszcze cała masa innych! Co więc zrobił pan Piotr? Pan Piotr zdecydował, że będzie hodował ponad 20 różnych gatunków. Niestety każdy gatunek wymagał od niego podlewania w różnych porach dnia, z różną częstotliwością, każdy gatunek miał inne wymagania co do nasłonecznienia, nawożenia.

Czy pan Piotr miał możliwość właściwej pielęgnacji swoich roślin, jeśli od 9 do 17 był w pracy, a doba ma dla każdego tylko 24 godziny? Nawet jeśli udawało mu się pogodzić wszystkie wymagania swoich roślin, to brakowało mu czasu i sił, by się nimi cieszyć!

Kochane Kobiety, tak samo jest z pełnionymi przez nas rolami – nie jesteśmy w stanie zaangażować się na 100% we wszystkie! Może pan Piotr spędzając dużo czasu w szklarni ze swoimi kwiatami zaniedbywał swoją rolę taty, albo rolę męża? Może kochał bieganie – a opieka na kwiatami kazała mu z tego zrezygnować?

Co więc zrobić z nadmiarem ról?

Przy każdej roli, gdzie koszty przewyższają przyjemności lub gdy są w podobnej proporcji zadaj sobie pytanie: czy ta rola jest mi potrzebna? Czy mam możliwość oddelegowania jej komuś innemu lub przekazać chociaż część moich obowiązków?

Jeżeli pełnisz rolę, która cię męczy, kosztuje dużo stresu – warto rozważyć „porzucenie jej”.

Zapewniam Cię, że dobór ról, które sprawiają Ci przyjemność to klucz do szczęścia.

O niezawodnym kryterium doboru pełnionych przez nas ról, napiszę w kolejnym artykule.

Do zobaczenia!

 

 

Joanna Bogielczyk

www.bogielczyk.com/blog

https://www.facebook.com/bogielczyk

- A word from our sposor -

Krótka historia o hodowcy kwiatów, czyli jak zarządzać czasem cz.2