ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pożeracze czasu kobbieciarniaCzy zdarza Ci się mówić: „gdyby doba była dłuższa…”, „ciągle brakuje mi czasu…” Zaskoczę Cię pewnie kiedy powiem, że Twój problem nie polega na niedostatecznej ilości czasu, a na sztuce jego gospodarowania.


Przyczyną braku czasu na rzeczy ważne w naszym życiu, może być poświęcanie go tzw. pożeraczom czasu. „Pożeracze” lub „złodzieje” czasu to czynności, które realizujemy w miejsce tych, które powinnyśmy robić. To działania, które sprawiają nam przyjemność. W momencie, gdy poświęcamy im swój czas – nagradzamy się za zwłokę, a nasz mózg kojarzy przyjemność z uczuciem zwłoki i spowolnienia. Istotnie, czasem zwłoka sama w sobie bywa już nagrodą, niemniej w większości przypadków hamuje nasz rozwój i demotywuje w działaniu.

Jeśli więc chcesz efektywnie zarządzać swoim czasem, 
musisz odwrócić ten proces. Jak? 

Choćby dzieląc duże zadanie, na mniejsze kroki, które łatwiej jest wykonać, a następnie nagradzając się za wykonanie I, II, III kroku. Nagrodą może być cokolwiek, co sprawia Ci przyjemność.  Nagradzasz wtedy swoją wydajność, a nie jej brak. Co zatem zrobić gdy masz nieopartą chęć zrobienia czegoś, przyjemnego, a dopiero potem pożytecznego? To proste, najpierw zadaj sobie pytanie: „na co mam w tej chwili ochotę?”, a następnie ustal, za co nagrodzisz się w ten sposób. To doprowadzi do sprzężenia przyjemnego z pożytecznym, niosąc Ci nie tylko relaks, ale i praktyczną korzyść.

JAKIE SĄ PRZYKŁADY NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANYCH POŻERACZY CZASU?
maile
telefony
facebook
niespodziewani goście
organizacja własnej przestrzeni
telewizja
plotkowanie
wydłużające się przerwy w pracy.

pożeracze czasu kobbieciarniaĆWICZENIE
Zastanów się, co jest Twoim pożeraczem czasu.
Wypisz swoje pożeracze, a następnie zaplanuj co zrobić, aby je zwalczyć.
Zobowiąż się przed sobą samą, kiedy podejmiesz pierwszy krok w tym działaniu.
(Pomocą może być dla Ciebie tabela poniżej).

 pożeracze czasu kobbieciarnia

- A word from our sposor -

Krótka lekcja samoobrony przed czasopożeraczami