Dziś po raz kolejny piszę o wyjątkowo prozaicznym elemencie wystroju wnętrz – krześle. Tym razem będzie to DAR czyli Dining Armchair Rod.
Krzesło to zaprojektowane zostało przez małżeństwo Charlesa i Ray Eames. Warto zapamiętać tę parę projektantów, gdyż wiele mebli, które znamy pochodzi właśnie z ich pracowni. On – architekt, ona – malarka. To twórcze połączenie sprawiło, że uzupełniali się znakomicie. Fotel ten, powstał specjalnie na wystawę organizowaną w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 1948r, której ideą było zaprojektowanie nowoczesnych mebli, dostępnych „na każdą kieszeń”. Projekt wprowadzono do produkcji masowej w roku 1950.
Krzesło ma kształt plastikowej muszli dostosowanej do ciała człowieka, która osadzona jest na konstrukcji drucianej zwanej często wieżą Eiffla. Plastik, a właściwie poliester wzmocniony włóknem szklanym był nowością w ówczesnym przemyśle meblarskim. Materiał ten został opracowany na potrzeby Amerykańskiej Armii podczas II wojny światowej (po raz kolejny zawdzięczamy coś wojsku;)
Najtrudniejszym etapem okazało się wprowadzenie projektu do produkcji ponieważ wiązało się to z koniecznością zastosowania nowych technologii i urządzeń takich jak choćby prasa hydrauliczna. W końcu jednak się udało. Pojawiły się przeróżne wersje kolorystyczne. Z czasem forma siedziska ulegała transformacji, plastikowa muszla otrzymała elementy tapicerowane, powstawały wersje bez podłokietników (DSR), a także z elementami drewnianymi (DAW), modyfikowano też podporę, powstała wersja z płozami – bujak (RAR) oraz inne jak DAX, DAL czy PACC. Zachęcam do zapoznania się z powyższymi modelami.
Mebel jest obecnie wykorzystywany do aranżacji zarówno mieszkań jak i przestrzeni publicznej- w hotelach, restauracjach, bankach. W naszych realiach raczej nie jest to jednak mebel „na każdą kieszeń” – stąd cudzysłów w tytule niniejszego artykułu.
Co pocieszające, można jednak znaleźć tańsze jego odpowiedniki,z adnotacją, że krzesło jest inspirowane DAW, DAR itd. Cena tych ostatnich jest już dużo korzystniejsza. I choć wydaje się, że koncepcja małżeństwa Eames jest dziś przesadnie wykorzystywana – pamiętajmy, że mamy tu do czynienia z klasykiem, który pomimo swej niekwestionowanej popularności, stosowany z umiarem zawsze się obroni. To krzesło bardzo lubiane przez projektantów, często wykorzystywane przez nich jako „koło ratunkowe”. Wyróżnia się spośród innych propozycji meblarskich. Jest oryginalne w swej stylistyce a przy tym wygodne, ergonomiczne i funkcjonalne. Czego chcieć więcej. Tak więc jeśli czasem brakuje Ci już pomysłów, nie możesz znaleźć niczego interesującego w ofercie rynkowej – sięgnij po jakiś model z rodziny DAR. Zastanów się nad kolorem, materiałem, formą i po prostu wybierz. Jest duża szansa, że uda Ci się stworzyć z jego udziałem niepowtarzalną, nowoczesną i gustowną aranżację. „Krzesło godne polecenia” – to raczej tak brzmieć powinien tytuł tego artykułu.
Pozdrawiam,
Brygida Zagórska-Wincierz z bzwstudio.pl