W ciągu ostatnich lat kwas hialuronowy pojawił się w większości produktów kosmetycznych. Poznałyśmy go jako „złoty środek”, który eliminuje zmarszczki, nawilża skórę oraz pomaga w utrzymywaniu jej młodego, promiennego wyglądu. W opisach producentów funkcjonuje jako cudowny lek na większość problemów naszej skóry. Jednak jaka jest prawda i czym w ogóle jest kwas hialuronowy? Czym różnią się jego postacie wielkocząsteczkowe od niskocząsteczkowych? I jaka jest różnica między usieciowanym, a nieusieciowanym?
Zacznijmy od początku – czym jest kwas hialuronowy?
Wielu kobietom kwas hialuronowy, zupełnie niesłusznie kojarzy się z zabiegiem złuszczania skóry. Kwas hialuronowy to disacharyd (dwucukier) znajdujący się w skórze właściwej. Pełni on rolę cementu wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe, odpowiedzialnego za wiązanie wody. Cząsteczka kwasu hialuronowego posiada taką samą budowę, zarówno u ludzi, jak i u innych organizmów żywych. Niestety wraz z wiekiem poziom kwasu hialuronowego w naszej skórze maleje. Dlatego chcąc zrewitalizować naszą skórę, powinniśmy dostarczać jej kwasu hialuronowego, aby uzupełnić jego naturalne braki, a przez to poprawić nawilżenie i sprężystość skóry.
W kosmetykach wyróżnia się dwie formy kwasu hialuronowego: wielkocząsteczkowy i niskocząsteczkowy. Jaka jest różnica?
- Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy jest dokładnie taką samą formą, jaka występuje w naszym organizmie.
- Niskocząsteczkowy natomiast jest poddany obróbce chemicznej; zostaje rozdrobniony na mniejsze cząstki, które zamknięte są w nanosomach lub liposomach. Dlaczego? Nasza skóra, posiada na tyle mocną barierę ochronną, że nie przepuszcza m.in. bakterii i wirusów. Mogą przez nią przenikać jedynie jony lub małe cząsteczki jak woda, pojedyncze mikro lub makroelementy. Kwas hialuronowy w postaci niezmienionej, wielkocząsteczkowej nie może więc przeniknąć przez naskórek do skóry właściwej, aby tam móc zadziałać i związać wodę. Dlatego też stosuje się formę niskocząsteczkową, która ułatwia wnikanie kwasu hialuronowego.
Jak zatem odnieść się do kremów i preparatów z kwasem wielkocząsteczkowym, który nie przenika przez skórę? Z jednej strony preparat ten nie jest w stanie spełnić swojej funkcji, ale ma on za to świetne właściwości okluzyjne oraz nie zatyka porów. Zatem nakładając na twarz krem z wielkocząsteczkowym kwasem hialuronowym tworzymy warstwę, która zapobiega utracie wody z naskórka. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczy cer suchych, odwodnionych oraz dojrzałych, które szczególnie potrzebują zabezpieczenia. Jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy pijemy minimum 2 litry wody dziennie- w przeciwnym wypadku, kwas hialuronowy „wyciągnie” resztki wilgoci z naszej skóry i dodatkowo ją podrażni oraz odwodni. Mimo wszystko, preparaty te, są wskazane w codziennej pielęgnacji i suplementacji, właśnie ze szczególnym naciskiem na suchą skórę.
Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej natomiast posiada dwie postaci: usieciowaną i nieusieciowaną. Postać usieciowana wykorzystywana jest do wstrzykiwania jako wypełniacz tkanek. Dzięki temu, że kwas hialuronowy jest w postaci usieciowanej, nie wchłania się on tak szybko do skóry, a pozostaje w miejscu iniekcji. W ten sposób lekarz medycyny estetycznej może poprawić nam kształt i wielkość ust, unieść łuk brwiowy, wymodelować nos i linię żuchwy oraz wypełnić zmarszczki czy poprawić kości. Kwas hialuronowy jako wypełniacz nie powoduje alergii, ponieważ jest „znany” organizmowi. Efekt po zabiegu utrzymuje się ok. 6 miesięcy, po czym kwas hialuronowy zaczyna się wchłaniać.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku postaci nieusieciowanej. Wchłania się on bowiem w skórę w przeciągu kilku dni. Właśnie dlatego najlepiej wykorzystać go w mezoterapii igłowej. Na czym ona polega? Za pomocą specjalnej strzykawki lekarz wstrzykuje nam pod skórą malutkie grudki kwasu hialuronowego. Po zakończeniu, miejsce objęte zabiegiem wygląda tak, jakbyśmy miały twarz lekko podpuchniętą z podskórnymi grudkami jak po ukłuciu przez osę. Na drugi dzień twarz wygląda znacznie lepiej, a stan skóry wyraźnie się zmienia- następuje poprawienie nawilżenia i jędrności naszej skóry.
Wszystkie preparaty aktywne, które dodawane są do kosmetyków pielęgnacyjnych mają znaczący wpływ na naszą skórę. Podstawą jednak jest nawilżenie i nawodnienie skóry. To właśnie daje nam kwas hialuronowy. Regularne stosowanie, wraz z ciągłym nawadnianiem organizmu (picie wody), sprawi, że nasza skóra będzie wyglądała zdrowo i młodo przez długi czas.
Pozdrawiam,
Edyta Folek
właściciel: Studio Urody Fantazja