Kwiatowy savoir – vivre. O tym jak wręczać i przyjmować kwiaty, aby zachowały swoje znaczenie

0
1612

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarniaWalentynki, urodziny, imieniny, rocznice… Niezależnie od okazji, kwiaty są najbardziej uniwersalnym podarunkiem. Aby jednak zrealizowały swoje, często bardzo doniosłe zadanie i sprawiły przyjemność obdarowywanej osobie, warto w tym celu poznać kilka istotnych kwestii dotyczących… sztuki ich wręczania.

Nieprzypadkowa ilość kwiatów w bukiecie

Odwieczną zasadą jest, aby bukiet liczył sobie nieparzystą liczbę kwiatów. Dlaczego? Nie dajemy wiary wszelkim przesądom czy złym omenom. Nieparzysta liczba kwiatów w bukiecie, podyktowana jest po prostu estetyką kompozycji. Banalne? A jednak, najsłynniejsi twórcy kwiatowych kompozycji, już dawno odkryli tę prawidłowość. Wizualnie lepsze efekty, otrzymamy z trzech bądź pięciu róż, aniżeli z dwóch lub cztrech kwiatów.

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarniaSą jednak wyjątki od tej złotej zasady. Tak też na przykład, przy okazji jubileuszy nie musimy trzymać się sztywno reguły nieparzystości. Jeżeli zatem obchodzimy 40. urodziny, bez obaw możemy wręczyć bukiet złożony z czterdziestu sztuk.

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarniaPodobnież, jeśli naszym zamysłem, pozostaje obdarowanie kogoś naręczem kwiatów, którego zasadniczy urok, leżeć ma w imponującej, a często wręcz przytłaczającej objętości kompozycji, możemy odstąpić od zasad związanych z nieparzystością. Gwarantujemy, iż zarówno twórca bukietu, jak i jego przyszła, szczęśliwa właścicielka, nie będą zajmować sobie głowy rozliczaniem bukietu „co do sztuki”.

Wyjątkiem od tej zasady, pozostają również uroczystości żałobne, na których , wręcz przeciwnie – respektuje się parzystą liczbę kwiatów w wiązance.

Kwiaty doniczkowe zamiast ciętych?

Kwiaty doniczkowe, stanowią prezent znacznie rzadszy, a co za tym idzie i oryginalniejszy, od kwiatów ciętych, dlatego też przeznaczony wyłącznie dla bliskich nam osób. Darujący musi wiedzieć, czy powierzając komuś kwiat doniczkowy, nie przysparza mu w rzeczywistości dodatkowego kłopotu. Nie każdy z nas ma bowiem czas, chęci oraz „rękę” do pielęgnacji kwiatów. Nie ma zatem sensu kupować pięknego okazu, który skończyłby, jako suszka.

Wybór właściwych kwiatów do bukietu

W naszej kulturze z całą pewnością unikamy obdarowywania chryzantemami czy kaliami, chyba że mamy stuprocentową pewność, że kwiaty te, są ulubionymi obdarowywanej nimi osoby. Cóż, o gustach się nie dyskutuje.

Niegdyś wierzono, że kwiaty mają swoją moc i wyrażają określone uczucia. Obecnie, zatarła się ich symbolika i tylko nieliczni, zanim zdecydują się na konkretny kwiat, upewniają się, czy będzie on stosowny do okazji i uczuć, jakie pragną przez nie wyrazić.

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarnia
I tak, przykładowo: róża jest oznaką miłości i uznania, fiołek i stokrotka są symbolami skromności i wierności; konwalia – nieśmiałości. Co ciekawe, kwiaty mogły stanowić również przekaz negatywnych uczuć; dlatego obdarowując kwiatami, osoby reprezentujące starsze pokolenie, warto pamiętać, jakich okazów unikać. Podpowiadamy zatem, iż  białe astry oznaczają poniżenie, krokus pogardę, petunia gniew, słonecznik zarozumiałość i fałsz.

słonecniki bukiet kwiaty znaczenie kobbieciarniaKolory kwiatów i ich symbolika…

Oprócz rodzaju, równie istotny jest kolor. Nawet młodsze pokolenie, chociażby intuicyjnie odbiera przekaz, jaki niosą ze sobą poszczególne kolory. Tak też np. w dawnych czasach wierzono, że  dziewczyna, której udało się znaleźć w bukieciku czerwonych róż, białą miała szanse na szybkie oświadczyny. Jak rzecz przedstawia się w przypadku pozostałych kolorów?
Biel

Biel to symbol czystości, niewinności i szczerości. Dając komuś kwiaty o tej barwie wyrażamy wobec niego same szlachetne, szczere uczucia.

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarniaŻółć

Nie należy nikomu dawać kwiatów w tym kolorze, gdyż są one symbolem złych uczuć i wywołują tylko negatywne emocje. Żółty kolor to symbol zazdrości  oraz złości.

Róż

Podarowanie komuś kwiatów w  różowym  kolorze wyraża przyjaźń  wobec obdarowywanej nimi osoby.

Czerwień

Kwiaty w tym kolorze daje się tym, których się kocha, są dla nas najważniejsi. Dziewczynie, matce, żonie. Czerwień to symbol miłości i pożądania oraz namiętności.

Błękit

Kolor ten oznacza wierność drugiej osobie, wierność na zawsze, na wieki.

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarnia
Fiolet

Kwiatami w tym kolorze nie obdarowujemy nikogo dlatego, że fiolet oznacza żal oraz smutek. W przypadku miłości fioletowy kolor symbolizuje jej koniec.

Zieleń

Zieleń to  nadzieja oraz szczęście, ale także kompromis, a przede wszystkim nieśmiertelność.  W naszej kulturze nie ma zwyczaju podarowywania zielonych kwiatów, może dlatego, że wydają nam się monotonne, zielona łodyga, zielony kwiat. Jednak warto przełamać stereotypy i warto wręczyć komuś, kto nie ma już nadziei na lepsze jutro zielony bukiecik.

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarniaKiedy kwiaty będą nietrafionym prezentem?

Z tego podarunku najlepiej zrezygnować, gdy mamy do czynienia z alergikami oraz z osobami, które jawnie przyznają, że niespecjalnie gustują w kwiatowych podarunkach. Nie uszczęśliwiajmy nikogo na siłę, a już tym bardziej nie decydujmy się na kwiaty, jako najprostszą i najekonomiczniejszą z opcji.

Co istotne i praktyczne – pomimo własnych preferencji, nie powinniśmy prezentować kwiatów osobie przebywającej w szpitalu, gdyż mogą one przeszkadzać osobom przebywającym wspólnie na sali.

Rytuał wręczania

Brzmi groźnie, ale takim nie jest. Ot, warto przyswoić sobie kilka zasad wręczania kwiatów, które sprawią, że obie strony będą czuły się usatysfakcjonowane:

  • Kwiaty wręczamy, po wyjęciu ich z papieru ozdobnego (mogą pozostać w celofanie).
  • Wchodząc do mieszkania, powstrzymajmy się przed jak najszybszym wyzbyciem się prezentu.
  • Nietaktem jest witanie się i przekazywanie kwiatów, będąc jeszcze w odzieży wierzchniej. Zatem w pierwszej kolejności, rozbieramy się, witamy z gospodarzami i wręczamy kwiaty.
  • Osoby, którym wiązanka ma być wręczana, nie powinny też niecierpliwie sięgać po podarunek, nawet chcąc, dzięki temu ułatwić darującemu garderobianą ewolucję.
  • Witając się z gospodarzami, bukiet trzymamy w lewej ręce, po czym przekładamy do prawej i podajemy osobie obdarowanej.
  • Kwiaty trzymamy zawsze pąkami skierowanymi do góry, chodzi nam przecież o to, aby obdarowywany od razu dojrzał ich piękno.
  • Kwiaty podajemy w taki sposób, aby osoba przyjmująca bukiet mogła go sobie oprzeć na lewym ramieniu.
  • Pamiętajmy, że kwiaty wręcza zawsze mężczyzna kobiecie. Jeżeli goście przyszli z dodatkowym prezentem, wówczas kobieta wręcza prezent. I znowu wyjątkiem jest sytuacja, gdy jubilatem jest gospodarz, wówczas to kobieta wręcza mu bukiet. Zasady wydają się być klarowane. Mężczyzna mężczyźnie, co do zasady, bukietu nie wręcza.

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarniaEleganckim gestem ze strony młodego dżentelmena, który po raz pierwszy będzie gościł u rodziny swej wybranki, będzie podarowanie kwiatów zarówno jej, jak i jej mamie. Na takiego młodzieńca czyha jednak pułapka, bowiem musi on dopilnować, aby bukiety różniły się; co prawda winny być podobnej wielkości, ale nietaktem byłoby wręczać obu paniom identyczne kompozycje kwiatowe. Dla matki wybranki bezpieczniej jest wybrać jaśniejsze, ot chociażby różowe czy herbaciane kwiaty; dla swej ukochanej z kolei wymowne czerwone róże.

Poczta kwiatowa?

W naszej kulturze przyjęło się, aby kwiaty zaproszeni goście przynosili ze sobą, bezpośrednio na uroczystość. Jednakże coraz śmielej czerpiemy z zachodnich tradycji, gdzie utarło się, aby bukiet wraz z krótkim liścikiem wysyłany został przed uroczystością. Dzięki temu drobnemu zabiegowi, gospodarze mogą spokojnie ustroić otrzymaną wiązanką pomieszczenie, w którym będzie odbywało się przyjęcie.

sztuka wręczania kwiatów kobbieciarnia

Równie miłym gestem, będzie przesłanie wiązanki dzień po uroczystości, w której uczestniczyliśmy, z odpowiednim liścikiem zawierającym podziękowanie za zaproszenie i mile spędzony czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj