ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Jeśli jeszcze nie słyszałyście o ostatniej Książce Charlesa Duhigga „Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności”, możecie być pewne, że zanim rozpoczniecie kolejną około-biznesową pogawędkę ze znajomymi z pracy, czeka Was do nadrobienia sporo zaległości. Powyższa publikacja, uznawana jest bowiem w biznesowym światku, za jeden z największych bestsellerów ostatnich miesięcy i prawdziwe kompendium wiedzy o przedsiębiorczości. Bogaty zbiór badań z dziedziny psychologii, neurologii i ekonomii behawioralnej, przyprawiony szczyptą doświadczeń dyrektorów, menadżerów, agentów czy scenarzystów, czyni z książki, niezbędnik każdej businesswoman.

duhigg-charles pwn kobbieciarnia recenzjaSkuteczność prezentowanych w książce strategii, zaświadcza sama osoba autora. Duhigg jest absolwentem Harvard Business School oraz Uniwersytetu Yale. Jest także zdobywcą Nagrody Pulitzera w 2009 roku, dziennikarz śledczy w „The New York Times” i autor bestsellerowej książki Siła nawyku. Otrzymał także nagrody National Academy of Sciences, National Journalism oraz nagrody imienia George’a Polka.

Choć kompetencji odmówić mu nie można, tematyka nie należy do najbardziej lekkostrawnych. Czy „Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności” to dobra inwestycja wolnego czasu? O recenzję, poprosiliśmy jedną z Redaktorek działu business KoBBieciarni:

Magdalena Sapińska - KoBBieciarniaMagdalena Sapińska – polityk, wykładowca, redaktor KoBBieciarni

„To książka dla osób borykających się z problemem braku celu i kłopotami z zarządzaniem „sobą w czasie”. To także dla każdej osoby zainteresowanej szeroko pojętym samorozwojem.

Rzadko czytuję poradniki psychologiczne, ale lektura tej książki sprawiła mi wielką przyjemność. Ukazuje bowiem szereg sposobów na zmianę nastawienia oraz możliwości wyjścia ze swoistych myślowych kolein, w które czasem wpadamy. Pisarz w prosty, ciekawy, rzetelny sposób przedstawia metody, dzięki którym szybciej i skuteczniej będziemy mogli podejmować decyzje, efektywniej selekcjonować informacje i znacznie pewniej dążyć do celu. Sam autor, pisze zresztą w przedmowie: „Ta książka traktuje o tym, jak rozpoznać sytuacje, w których mamy do czynienia z prawdziwą efektywnością. Jest to przewodnik po metodologii, technikach i konfiguracjach, które odmieniły ludziom życie.”

Książka podzielona jest na osiem części, a każda z nich poświęcona jest innemu aspektowi efektywności. Każda część, pokazuje znane nam mechanizmy myślenia. Obrazuje sposoby zmiany utartych schematów myślowych w celu zwiększenia zadowolenia z życia i własnych osiągnięć. W życiu każdego z nas zachodzi wiele zmian i podejmowanych jest mnóstwo decyzji. Autor wyjaśnia, w jaki sposób najlepiej podejść do trudnych wyborów, jak analizować je i kiedy dopuścić czynnik ryzyka. Niektóre z poruszanych zagadnień, nie będą dla nas zaskoczeniem, ale sam sposób ich objaśnienia, jak i wskazane doń, liczne przykłady, pozwalają na głębsze zrozumienie tematu. Motywacja, koncentracja, cele, czy podejmowanie decyzji – to tylko niektóre z elementów, posiadających wpływ na efektywne działanie.

women-business-ownerZ książki możemy dowiedzieć się o roli motywacji w procesie uczenia się i efektywnego wykonywania obowiązków. Dowiadujemy się również, że działalność na własny rachunek podejmują częściej te jednostki, dla których ważne jest samostanowienie, które wykształciły w sobie umiejętność kształtowania własnej motywacji i które wiedzą doskonale, jak ustalać priorytety i planować swój czas. Przeczytamy także o efektywnych zespołach i uświadomimy sobie, jak poważne mogą okazać się konsekwencje tak zwanego myślenia reaktywnego, jako swoistego stopnia zautomatyzowania. Najważniejsze jednak, że utwierdzimy się w przekonaniu o tym, że brak decyzji, bywa najgorszą decyzją…

Czy warto przeczytać tę książkę? Bez wątpienia tak. Nie jest to poradnik psychologiczny pełen sloganów i frazesów,  który krok po kroku tłumaczy czytelnikowi, co robić i jak żyć. Z pewnością książka pozwali zwykłemu czytelnikowi zrozumieć zagadnienie efektywności. A to z kolei umożliwi mu korektę swych zachowań. Dzięki temu czytelnik, razem z autorem, będzie mógł wyciągnąć wnioski i realnie przeanalizować swoje dotychczasowe działania.

Osobiście, odnalazłam w książce wiele odpowiedzi i zaczerpnęłam sporo inspiracji, z której skorzystam w życiu zawodowym. Z pewnością sięgnę do niej także po raz drugi i kolejny, aby z tym większą uwagą prześledzić i zgłębić pojęcie efektywności”.

 

- A word from our sposor -

„Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności” – encyklopedia każdej businesswoman