ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Praga jest idealnym miastem na weekend. W trzy dni można naprawdę dużo zwiedzić, zobaczyć oraz posmakować lokalnych specjałów. Właśnie wróciłam z bardzo intensywnego wyjazdu i postanowiłam podzielić się z wami tymi pomysłami na spędzenie czasu w Pradze, które szczególnie przypadły mi do gustu.

Najpierw sprawa raczej organizacyjna, a mianowicie:

ZOSTAWIAMY SAMOCHÓD POD HOTELEM I PORUSZAMY SIĘ PRASKIM METREM

Jak w każdym zresztą większym mieście, gdzie można korzystać z metra. Naprawdę nawet nie ma sensu rozważać innych opcji. Kupujemy bilet np. 24-godzinny i jeździmy do woli: metrem, tramwajami, autobusami. Idealny sposób komunikacji. Metro jest czynne codziennie do północy.
A teraz już same przyjemności:

POSPACEROWAĆ PO PLACU ŚW. WACŁAWA (VACLAVSKE NAMESTI)

Plac (a raczej bulwar), który tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Masa kawiarni, knajpek, pasażów handlowych. Punkt spotkań. Zjawiskowe fasady kamienic. No i oczywiście imponujący gmach Muzeum Narodowego oraz słynny pomnik św. Wacława. Obowiązkowy punkt w programie
zwiedzania.

W DRODZE NA HRADCZANY WYPIĆ PYSZNE PIWO W BARZE „U HROCHA”

 
Co prawda o miejsca siedzące bez rezerwacji jest bardzo ciężko, ale i tak warto się tutaj wybrać, przystanąć w wolnym miejscu i posmakować przepysznego piwa przed wspinaczką po hradczańskich schodach. Tego miejsca nie będziecie długo szukać – poznacie je już z daleka po dochodzących z niego dźwiękach biesiady i zderzających się kufli z piwem.
ODPOCZĄĆ W HRADCZAŃSKICH OGRODACH 
Oprócz samego Zamku, Katedry Św. Wita oraz słynnej Złotej Uliczki warto odpocząć na Hradczanach w rozległych, niesamowicie zadbanych ogrodach.PS. Jak już ponownie udało mi się zauważyć, jest to jedno z ulubionych miejsc na sesje ślubne.

ODWIEDZIĆ KOCIĄ KAWIARNIĘ (KOCICI KAVARNA SOCIAL POINT)

Miejsce, na które natrafiliśmy zupełnym przypadkiem, a bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. To kawiarnia, która w sumie bardziej przypomina mieszkanie. A mieszkanie o tyle nietypowe, że jest w nim – jeżeli dobrze policzyłam – pięć kotów, z którymi goście mogą wspólnie spędzać czas na zabawie. Oprócz kawiarnianej sali z sofami i planszówkami, jest tutaj specjalna sala a’la kinowa do gry na Xboxie. Płacimy tylko za wstęp (80 koron za godzinę) i pijemy tyle kawy, herbaty czy innych napojów, ile tylko chcemy. Tak samo z wszelkimi drobnymi przekąskami, ciastkami, orzeszkami. Całkowita samoobsługa. Bardzo fajna sprawa. I bardzo przytulne miejsce. Szczególnie dla miłośników kotów.

ZDOBYĆ FORTYFIKACJE I STANĄĆ NAD PRZEPAŚCIĄ NA WYSZEHRADZIE

Byleby nie zbyt blisko! Piękne widoki gwarantowane.

POSPACEROWAĆ PO JÓZEFOWIE – DAWNEJ ŻYDOWSKIEJ DZIELNICY

POSMAKOWAĆ PRZERÓŻNYCH SMAKÓW PIWA W PIWNYM MUZEUM (PRAGUE BEER MUSEUM)

Praskie Muzeum Piwa to tak naprawdę bar z niesamowitym wyborem przeróżnych lanych piw. Większość gości zamawia samodzielnie komponowane „testowe zestawy”, w których można wybrać kilka lub kilkanaście różnych smaków piwa. Otrzymujemy je w szklaneczkach umieszczonych w specjalnie przygotowanych deskach. Każde z piw zostało dość szczegółowo opisane w menu. Do zamówionych piw otrzymujemy oczywiście paragon z rozpiską wszystkich zamówionych smaków – można zaznaczać sobie obok plusy, minusy a później zamówić swojego faworyta w standardowej już objętości. Bardzo przyjemnie.

ZROBIĆ (SOBIE) ZDJĘCIE NA MOŚCIE KAROLA 

Najlepiej późnym popołudniem, kiedy nietrudno o przepiękne światło (na moim zdjęciu akurat widok z mostu o całkiem innej porze).

ZNALEŹĆ PAWIE (I POBAWIĆ SIĘ FONTANNĄ) W OGRODZIE SENACKIM

Kolejne urokliwe miejsce, do którego trafiliśmy dosyć przypadkowo.

POCZUĆ SIĘ ROMANTYCZNIE NA KAMPIE (A PÓŹNIEJ PÓJŚĆ NA KONCERT) 

Czyli na tzw. Praskiej Wenecji. To sztuczna wyspa zaraz przy moście Karola, na której znajdują się prześliczne kamienice przy Czarcim Potoku. Znajdziecie tutaj również Kampa Park – miejsce licznych imprez plenerowych. My również trafiliśmy tam na mini-festiwal.

WYJECHAĆ KOLEJKĄ NA WZGÓRZE PETRIN I ZOBACZYĆ PIĘKNĄ PANORAMĘ CAŁEGO MIASTA

Posiadając bilet na metro możemy wyjechać na wzgórze Petrin za darmo. Potem wystarczy już tylko pokonać dziesiątki stopni widokowej wieży i naszym oczom ukazuje się niesamowity widok na wszystkie strony miasta. Wieża stanowi replikę Wieży Eiffla i co najciekawsze jest tylko dwa lata młodsza od oryginału.

SPACER ZE WZGÓRZA PETRIN DO STRAHOVSKIEGO KLASZTORU

Zdecydowanie najpiękniejszy widok na Pragę i najpiękniejsze miejsce na spacer – w otoczeniu sadów, natury i cudnych widoków. Gdybym miała wybrać jedno miejsce z całej wycieczki, to chciałabym przyjść ponownie właśnie tutaj.

ZJEŚĆ NAJBARDZIEJ ZNANE PRASKIE POTRAWY

Zupa czosnkowa
Vepro, knedlo, zelo (pieczeń wieprzowa, knedle bułczane, kapusta)
Gulasz na ciemnym piwie
Smażony ser
Kiełbasa w bułce
a na deser Trdlo!

Przydatne linki:
Osobisty przewodnik po Pradze Mariusza Szczygła
Złota Praga

źródło: Happyholic.pl

- A word from our sposor -

Mój subiektywny przewodnik po Pradze – Justyna Zielińska