Mówiąc o łączeniu hobby z biznesem, najczęściej mamy na myśli wykorzystanie swoich zainteresowań i umiejętności do budowy intratnego planu na własny, wymarzony interes. Dlaczego to tak istotne?
To proste! Czyż nie łatwiej i przyjemniej byłoby poruszać się w zagadnieniach, które już znamy i lubimy, aniżeli zaczynać coś, czego musielibyśmy uczyć się od podstaw? Już samo rozkręcenie i prowadzenie własnej firmy, bywa dla większości wystarczającym wyzwaniem. Tym bardziej warto więc eliminować dodatkowe trudności i negatywne nastawienie. Jak to zrobić?
Pomysł to niesprecyzowane zjawisko, które pojawia się w Twojej głowie, pod wpływem przebytych doświadczeń i odczutych emocji… Skoro już się pojawił, nie można go lekceważyć. Należy zastanowić się dlaczego stał się na tyle ważny, aby wykrystalizować z Twojego umysłu. Co dzięki niemu chcesz zrealizować? Co możesz osiągnąć?
PO I. ANALIZA:
Dobra analiza to podstawa. Być może już w tym momencie dojdziesz do wniosku, że Twój plan nie jest wart uwagi, ani zaangażowania jakichkolwiek środków. Jeśli tak się stanie – całe szczęście! Istnieje duża szansa, że dzięki tej prostej eliminacji oszczędziłaś właśnie czas i sporą dawkę pieniędzy.
PO II. WYWIAD:
Aby przejść dalej, odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań:
- po co chcesz zająć się swoim pomysłem?
- co należy wiedzieć, czego się nauczyć?
- co konkretnie będziesz robić, aby wprowadzać pomysł w życie?
- z kim będziesz współpracować i jakie będziesz mieć wsparcie?
Odpowiedzi na ww. pytania pozwolą Ci sprawdzić, jaka jest realna szansa na zaistnienie pomysłu w rzeczywistości lub przekonać się, że pozostaje on tylko Twoim wątłym wyobrażeniem na temat tego, co chciałabyś robić.
PO III. ANGAŻ ŚRODKÓW:
Jeśli uznasz, że pomysł niesie dla Ciebie określoną wartość i zasługuje, aby zaangażować się w jego realizację – oto przyszedł czas na kolejny etap. Mowa o znalezieniu/odświeżeniu własnych umiejętności, które pomogą wprowadzić Ci pomysł w życie.
Skoro już wiesz dlaczego pomysł jest dla Ciebie ważny, jakie umiejętności posiadasz lub musisz, aby doprowadzić do jego realizacji – czas przejść do konkretów, czyt. działania. Zapisz, co konkretnie musisz zrobić, aby osiągnąć swój cel. Czego będziesz robić więcej, czego mniej, a co zrobisz zupełnie inaczej niż do tej pory. Czyń wszystko w kontekście realizacji pomysłu i wszystko – absolutnie wszystko zapisuj.
IV. ROZEJRZYJ SIĘ:
Pamiętaj, że jedną z najistotniejszych kwestii pozostaje dobre rozpoznanie terenu. Istotną sprawą jest odpowiedzenie sobie na pytanie w jakim środowisku chciałabyś zrealizować swój pomysł. Ustal, na kogo możesz liczyć i jakie wsparcie jesteś w stanie zorganizować. Być może tuż za rogiem czeka ktoś, kto sprawi, że realizacja Twoich planów, nadejdzie szybciej niż myślałaś.
Katarzyna Dolak – Mazurek
właścicielka: DolakCoach