Odbiór i ocena drugiego człowieka w 55% dokonuje się w naszej podświadomości, na podstawie stroju i sposobu poruszania się widzianej osoby. Oczywiście, na egzaminie wiedza jest podstawą, ale warto też pomyśleć o tych 55 %, czyli pierwszym wrażeniu jakie egzaminujący odniesie na nasz widok. Pomyśl też, co chcesz przekazać przez swój strój?
Jesteśmy nauczycielkami na uniwersytecie i jeśli student jest odpowiednio ubrany, to naprawdę ma to wpływa na jego/jej wizerunek na egzaminie. My – egzaminujący ubieramy się elegancko na egzamin, by podkreślić jego ważność i nasz szacunek do studenta – egzamin dyplomowy wieńczy ileś lat ciężkiej pracy studenta.
Kolejna kwestia: wybierz taki strój, który będzie schludny, wygodny i elegancki. Uwagę ma przykuwać przede wszystkim wiedza, jaką będziesz się chwalił(a) na egzaminie, a strój niech będzie odpowiednim tłem.
Jeśli wybierasz się na egzamin ustny; licencjacki czy magisterski, to warto zdecydować się na najbardziej oficjalny ubiór z kategorii Business Professional, czyli żakiet ze spódnicą lub spodniami z tego samego materiału w stosowanych kolorach taki jak granat, czarny, szary; a do tego bluzka biała lub w pastelowych kolorach: niebieskim, białym, beżowym czy pudrowym różu. Klasyczne i idealne połączenie kolorów, które z całą pewnością będzie pozytywnie odebrane, to czerń i biel. Dodatki są niemniej istotne; za najbardziej eleganckie jest uważane obuwie z zakrytymi palcami i piętami.
W przypadku egzaminów pisemnych w sesji egzaminacyjnej, można wybrać, oprócz Business Professional, również dress code w kategoriach Business Casual lub Smart Casual. Zależnie od uczelni i kierunku można pozwolić sobie na różny stopień dowolności w ubiorze. Przykładowo, można wybrać inne kolory niż wyżej wymieniona paleta, możemy zdecydować się na wzorzyste materiały, modne dodatki: apaszka czy biżuteria, obuwie z odkrytymi piętami.
Panowie również powinni dochować określonych zasad dress code’u, aby z należytym szacunkiem przystąpić do egzaminów. Marynarka, koszula, krawat i spodnie garniturowe – to najbardziej oficjalna wersja na jaką panowie powinni się w tym dniu zdecydować. Mniej oficjalny outfit, w przypadku egzaminów pisemnych, tudzież o mniejszej wadze składać się może ze: sportowej marynarki (nie od garnituru), spodni „chinosów” oraz oczywiście koszuli. Można wówczas zrezygnować z krawatu.
*Zdjęcia do artykułu zostały zaczerpnięte z Internetu
** Tekst jest przedrukiem artykułu, który ukazał się 7.07.2016 r. na www.dobrystroj.pl