Dziś chcę podzielić się z Wami moją wiedzą dotyczącą networkingu.
Temat wydał mi się ważny, bo szkoła nie uczy poznawania ludzi. Szkoła nie pokazuje nam ludzi jako wartość, np. tego, że ktoś jest uczciwy, terminowy. O networkingu mówi się, że to sekret największych farciarzy. To aktywa szczęścia, które stopniowo budujesz, a które w miarę wzrostu stają się dla Ciebie źródłem coraz większej liczby okazji i pomocy w trudnych sytuacjach.
CZYM JEST DOBRY NETWORKING?
Grzegorz Turniak – autorytet polskiego networkingu – mówi, że „networking to sztuka bycia z ludźmi
i promowania ich osiągnięć”. Zgodnie z tą definicją dobry networking opiera się na autentycznych relacjach i pozytywnych wartościach takich jak uczciwość i wzajemność – pomaganie innym, jak również pozwalaniu, aby inni pomogli Tobie. Dlatego musisz pamiętać, że networking to proces – szereg długofalowych działań, które wymagają Twojego zaangażowania, pomocy innym.
Dlaczego networking jest ważny?
JEŚLI PROWADZISZ WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ, NETWORKING JEST DLA CIEBIE WAŻNY, BO…
1. Może pomóc Ci znaleźć klientów, partnerów biznesowych, dobrych pracowników;
2. Posiadając dobrą sieć kontaktów, masz w swoim otoczeniu ludzi, którzy uzupełniają Twoje kompetencje;
3. Może pomóc Ci oszczędzić pieniądze – możesz mieć dojścia do okazji z pierwszej ręki.
JEŚLI PRACUJESZ NA ETACIE NETWORKING JEST DLA CIEBIE WAŻNY, BO…
1. Może pomóc Ci znaleźć pracę. Czy słyszałaś o czymś takim, jak ukryty rynek pracy?
Ukryty rynek pracy jest to rynek, na którym pracodawcy poszukują pracowników bez publikowania oficjalnych ogłoszeń w prasie lub Internecie. Według badań rynek pracy stanowi od 65% do 85% wszystkich dostępnych w danym momencie ofert. Czyli z jednej strony jest tam o wiele więcej ofert niż w prasie i Internecie i wie o nich dużo mniej osób, ale z drugiej strony jest do nich dużo trudniej dotrzeć. Pomóc nam w tym może właśnie networking oraz bezpośrednie odwiedzanie firm
2. Pozwala Tobie świadomie kierować Twoją karierą zawodową.
3. Może pomóc ci osiągnąć sukces w twojej obecnej pracy – masz dostęp do siatki ekspertów, którzy służą Ci pomocą.
4. Osoby z dużą siecią kontaktów rzadziej pozostają bez pracy, a jeśli są bezrobotne, to szybciej znajdują zatrudnienie.
Dziś pokazałam Ci to, czym jest dobry netowrking, jakie są zalety wynikające z budowania sieci kontaktów. W kolejnym poście pokażę Ci, jak możesz świadomie tworzyć swoją sieć kontaktów biznesowych, by Twoja sieć pomogła Ci zrealizować Twoje cele.
Pozdrawiam,
Joanna Bogielczyk
coach, autorka: bogielczyk.com
Jako doradca kariery powtarzam swoim klientom jak ważne sa kontakty biznesowe. I nie ma to nic wspólnego z nepotyzmem i kolesiostwem:)
Kama, masz 100% racji! Niestety w Polsce networking jest jeszcze czasem postrzegany stereotypowo, ale wystarczy chwila refleksji nad jego zaletami i już zmieniamy zdanie!