Jakiś czas temu otrzymałam maila od Pani Agnieszki. Pytała mnie w nim czy powinna wpisać do CV pracę w dyskotece, ponieważ doradcy zawodowi, z którymi wcześniej kontaktowała się w tej kwestii, zasugerowali jej, że dzięki temu zabiegowi uatrakcyjni swój delikatnie „nudnawy”, życiorys.
Pominę poziom”profesjonalizmu”, z jakim spotkała się Pani Agnieszka, skupiając się wyłącznie na niniejszym zagadnieniu: czy Pani Agnieszka powinna faktycznie umieścić informację o wspomnianej pracy w swoim CV?
MOJA RADA DLA PANI AGNIESZKI
Po przeanalizowaniu CV, doszłyśmy do wniosku, że jej dokumenty w obecnej formie są prawidłowe. Pani Agnieszka starała się o pracę administracyjną w obszarze zarządzania biurem. Posiadała duże doświadczenie w tym zakresie, zdobyte w kilku zróżnicowanych firmach. Jej profil zawodowy był zbieżny z oczekiwaniami zawartymi w interesujących ją ofertach pracy.
A praca w dyskotece? W tym przypadku odradziłam jej umieszczanie tego faktu w CV. Był on zupełnie zbędny, nie wnosił sugerowanej świeżości do poprawnie przygotowanego dokumentu, a zawarta w takiej informacji „nutka szaleństwa”, możliwe, że przykułaby uwagę pracodawcy, ale raczej w kontekście zbędnej informacji, aniżeli decydującego argumentu.
NUDNE CV WYMAGANE!
W pewnych branżach ,,nudne”, CV jest wręcz wymagane. Czy księgowy, który fascynuje się sportami ekstremalnymi i ma skłonność do ryzyka, jest dobrym kandydatem na przyszłego pracownika? Czy wzbudzi zaufanie potencjalnego pracodawcy? Skąd pewność, że nie poniosą go emocje i nie odbije się to boleśnie na finansach firmy, w której otrzyma pracę?
Oczywiście nie bronię żadnemu księgowemu odreagowywać stresów skacząc ze spadochronem, sugeruję jednak, by nie eksponować tego faktu od razu w CV. Pracodawca nie zna kandydata. Wyciąga wnioski na podstawie kilku zdań z CV a później z ewentualnej rozmowy rekrutacyjnej. Dlatego tak istotne jest, aby właśnie CV było skrojone na miarę pracodawcy. To nie jest dokument, w którym swobodnie można wyrażać siebie. Stosując się do zasad, prościej i szybciej można znaleźć interesującą pracę.
Pamiętajmy, że w CV nie należy (nie wolno!) kłamać, ale podkreślać istotne zalety oraz łagodzić niewygodne fakty, poprzez odpowiednią ich weryfikację.
CO Z TĄ DYSKOTEKĄ??
Młoda studentka, która zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe, poznaje rynek i szuka wyzwań, pracę w dyskotece może spokojnie umieścić w CV, w tym przypadku będzie to atut. Osoby wchodzące dopiero na rynek pracy lub posiadające niewielkie doświadczenie, powinny w CV umieszczać każde, nawet banalne zajęcia.
Wolontariat, staże, praca sezonowa, w barze szybkiej obsługi czy opieka nad dzieckiem będą dla pracodawcy sygnałem, że pracownik, mimo młodego wieku, chce się rozwijać, uczyć i zdobywać nowe doświadczenia. Warto w tym przypadku wypunktować, na czym polegały obowiązki, jaką wiedzę udało się zdobyć oraz podkreślić nawet drobne sukcesy i osiągnięcia.
Pracodawca, który będzie miał do wyboru dwóch kandydatów po studiach, z których jeden pięć lat jedynie studiował, a drugi łapał dorywcze prace, wybierze najpewniej tego ostatniego. Zwłaszcza, że o życiu studenckim krążą legendy. Niezależnie od tego, czy są prawdziwe czy nie, drobna sugestia może zaważyć na ostatecznym wyborze.
Podsumowując, nie wszystkie doświadczenia należy wpisywać bezwzględnie w CV. W zależności od etapu życia zawodowego należy dość selektywnie podchodzić do kreowania tego dokumentu. O ile studentowi, dopiero eksperymentującego z różnego rodzaju zajęciami wolno więcej, o tyle osobie z już ugruntowaną pozycją, niestety nie. W tym ostatnim przypadku zbytnie rozdrobnienie i różnorodność prac, może być odbierana jako brak zdecydowania oraz celu zawodowego. Trzeba zdecydować się na jeden kierunek i konsekwentnie się go trzymać.
Zalecam również trzymać się z daleka od doradców, z jakimi miała przyjemność kontaktować się Pani Agnieszka.
______________________________________________________________________________
Masz pytania do doradcy kariery? Napisz mail na adres: redakcja@kobbieciarnia.pl i opisz swoją sytuację. Postaram się na łamach portalu odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.
Pozdrawiam, Kamila Rosik
autorka: strefakariery.com.pl