Jednym z etapów rozmowy kwalifikacyjnej jest możliwość zadawania potencjalnemu pracodawcy pytań dotyczących kwestii, które nie zostały poruszone w trakcie rozmowy, a są istotne dla nas, kandydatów.
Często stres lub obawa przed nieprzychylną oceną powodują, że rezygnujemy z możliwości dopytania o ważne szczegóły. Jest to spory błąd, postrzegany negatywnie również przez samych rekruterów. O co zatem warto zapytać, aby dobrze wypaść, a dodatkowo przekonać się czy dana firma lub praca spełnia nasze oczekiwania?
PRZEBIEG PROCESU REKRUTACJI
Jeśli osoba, z którą rozmawiamy nie podała szczegółów, warto na zakończenie dopytać o dalszy proces rekrutacji. Kiedy i w jakiej formie możemy spodziewać się odpowiedzi zwrotnej? Ile jest etapów rekrutacji? Czy możemy dostarczyć dodatkowe dokumenty (portfolio, referencje), które pomogą w podjęciu decyzji o dalszym udziale w rekrutacji? Czasem, zwłaszcza w przypadku stanowisk wyższego szczebla lub specjalistycznych, proces rekrutacji może trwać nawet kilka miesięcy i składać się z wielu etapów. Warto więc być przygotowanym na taką sytuację i nie popadać w dodatkowy stres związany z oczekiwaniem na wyniki.
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES OBOWIĄZKÓW
Zazwyczaj, większość obowiązków na danym stanowisku opisana jest w ogłoszeniu o pracę. Często również już podczas rozmowy rekruter opowiada o szczegółach danej pracy i zakresie odpowiedzialności. Jeśli jednak, mimo wszystko mamy jakieś wątpliwości, lub ogłoszenie było dość lakoniczne bądź nieprecyzyjne, warto w tym miejscu wyjaśnić wszelkie zastrzeżenia i wątpliwości, aby świadomie zdecydować czy dana praca jest dla nas i czy pracodawca nie próbuje „przemycić” dodatkowych zadań, na które nie chcielibyśmy się zgodzić.
ZESPÓŁ / WSPÓŁPRACOWNICY
To ważne informacje, o których standardowo nie wspomina się podczas rozmowy. Warto zatem sprecyzować z kim będziemy mieli przyjemność pracować. Jak liczny jest zespół? Jakie stanowiska obejmują poszczególni współpracownicy? Jak duży mają staż? Z odpowiedzi na powyższe pytania możemy sporo wywnioskować o ludziach, z którymi przyjdzie nam pracować; a także to czy uda nam się gładko wtopić w strukturę działu oraz czy i jak duża jest rotacja w zespole. Przy okazji poznamy kulturę firmy, a przy odrobinie szczęścia również podejście bezpośredniego przełożonego do zespołu i ludzi. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję o ewentualnym zatrudnieniu. Oprócz warunków finansowych, czynnik ludzki stanowi bardzo istotny element wpływający na nasze zadowolenie ze współpracy.
MOŻLIWOŚCI ROZWOJU
W niemal każdym ogłoszeniu o pracę, pracodawcy zamieszczają magiczny wabik dla kandydatów w postaci enigmatycznego hasła „oferujemy możliwość rozwoju zawodowego”. Cóż jednak kryje się pod tym określeniem? Nie zawsze uzyskamy jasną odpowiedź na to pytanie. Warto je jednak zadać. Być może poza standardowymi obowiązkami, które dadzą możliwość podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych doświadczeń, firma oferuje dodatkowe szkolenia, bonusy czy szanse udziału w ciekawych projektach.
Jeśli zaś takie hasełko znalazło się w ogłoszeniu, ponieważ jest umieszczane standardowo, a przecież ładnie wygląda i brzmi, warto przemyśleć czy chcemy podjąć dalszą współpracę z pracodawcą, który beztrosko podchodzi do proponowanej oferty i nierzetelnie informuje o jej warunkach. Oczywiście nie na każdym stanowisku i nie w każdej firmie jest możliwość awansu i pięcia się po szczeblach kariery, ale głównie chodzi o pewnego rodzaju uczciwość, na którą jestem szczególnie uczulona, i cenię sobie firmy, które potrafią otwarcie przyznawać się do swoich sukcesów, ale również słabości.
Wymieniłam kilka ogólnych, ale istotnych pytań, które należy zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej. Nie tylko dlatego, aby wypaść dobrze, ale również po to, a może przede wszystkim, po to, aby podjąć świadomą decyzję czy dana praca i firma spełnia nasze wymagania i będziemy się potrafili odnaleźć na danym stanowisku.
Warto pytać, również o kwestie, które zaciekawią lub zaniepokoją nas podczas rozmowy. Pamiętajmy, że po takim spotkaniu obie strony powinny czuć się usatysfakcjonowane.
A już za tydzień w kolejnym artykule przedstawię listę pytań, których NIE WOLNO zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej. Zapraszam do lektury.
Pozdrawiam,
Kamila Rosik
autorka: strefakariery.com.pl