ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kierunek abstrakcjonistyczny w sztuce powstał ze znudzenia prawdziwie innowacyjnych artystów i artystek nieciekawym – jak twierdzili – i bardzo często po prostu banalnym malarstwem przedstawiającym. Abstrakcja, innymi słowy, wzięła się z buntu!

Sztuka, która nie ma ambicji realistycznego portretowania niczego, co znajduje się w świecie rzeczywistym, albo co przynajmniej do tego świata nawiązuje, i która jedynie operuje barwą, linią, kształtem i innymi tego rodzaju środkami wyrazu, bez nadawania im znaczenia w rodzaju „tych pięć kresek i kółeczko to ludzik”, miała być odpowiedzią na nieciekawe, odtwórcze malarstwo. I do dzisiaj nią jest! Jeśli potrzebny Ci naprawdę uniwersalny, ale jednocześnie bardzo wyrazisty i przyciągający spojrzenia obraz, abstrakcja to rozwiązanie dla Ciebie. Jak wybrać najlepszy i jak w pełni wykorzystać jego dekoracyjne możliwości? Z pytaniami tymi zwróciliśmy się do pracującej dla firmy Redro specjalistki od aranżacji wnętrz, która zgodziła podzielić się z nami kilkoma ze swoich ulubionych wskazówek.

Gdzie zawiesić obrazy nowoczesne: abstrakcja do każdego wnętrza?

Na pewno zauważyliście, że zasugerowaliśmy, że abstrakcyjne obrazy to jedna z tych dekoracji, które wspaniale sprawdzą się we właściwie każdej przestrzeni. Ale czy to znaczy, że w każdej sprawdzą się równie dobrze? I tak, i nie, jak się okazuje!

Obraz abstrakcja to dobry pomysł dla tych z nas, którym zależy przede wszystkim na interesującym, odważnym wzorze, który we wnętrzu będzie ściągał ku sobie spojrzenia, ale którzy jednocześnie nie chcieliby, by fototapeta była zdjęciem, pejzażem czy innym rodzajem obrazu, który… przedstawia coś konkretnego – tłumaczy nasza ekspertka z Redro. – Abstrakcyjne obrazy przyciągają wzrok swoimi żywymi lub, wprost przeciwnie, pastelowymi albo stonowanymi barwami, a często także interesującym układem linii czy ciekawymi kształtami, w zależności od tego, na czym nam zależy. Dzięki temu można grać nie treścią płótna, tylko jego kolorem i uczuciami, które wywołuje całość.

Przykład? Nie musisz zastanawiać się, czy obraz z bukietem czerwonych róż w niebieskim wazonie nie jest aby zbyt banalny dla Twojego wnętrza: zamiast niego możesz sięgnąć po obrazy (abstrakcja geometryczna często sprawdza się tutaj szczególnie dobrze) z przewagą koloru czerwonego i niebieskiego, a otrzymasz ten sam efekt ożywienia wnętrza i wprowadzenia do niego kolorystycznej różnorodności, bez wprowadzania dodatkowej „treści”. A jeśli dodamy do tego fakt, że obrazy abstrakcyjne mają najrozmaitsze wzory i kolory, to szybko okaże się, że można tego rodzaju płótno precyzyjnie dobrać do praktycznie każdego wnętrza.

Maziaje do zadań specjalnych

Niektóre abstrakcyjne obrazy stworzone zostały z myślą o tym,  by można było za ich pomocą stworzyć rozmaite dekoracyjne efekty specjalne, między innymi także takie, które mają na celu zatuszowanie niektórych wad pomieszczenia.

Jeżeli walkę z poczuciem ciasnoty w pomieszczeniu traktujemy jako priorytet, możemy, na przykład, wybrać obraz z efektem głębi – mówi dekoratorka z Redro. – Taki obraz, trochę jak lustro (a zwierciadła, jak każdy wie, słyną ze swoich iluzyjnych właściwości) optycznie powiększy każde wnętrze, któremu przydałoby się parę dodatkowych metrów kwadratowych. Z kolei abstrakcyjne wzory z przewagą linii pionowych mogą wnętrze nieco wysmuklić, sprawiając, że sufit wyda się zawieszony odrobinę wyżej. Warto jednak zaznaczyć, że efekt taki uzyskamy wyłącznie wówczas, gdy dany obraz abstrakcja będzie odpowiednio duży: im większy format, tym lepiej!

Pamiętajmy też, że jasne obrazy mogą rozświetlić wnętrze: jeśli problemem jest niewystarczająca ilość naturalnego światła wpadającego przez okna (albo nawet brak okna – zmora zwłaszcza korytarzy i łazienek), duże jasne płótno może bardzo korzystnie wpłynąć na odbiór takiej przestrzeni.

Abstrakcyjne obrazy tylko do abstrakcyjnych wnętrz? Oczywiście, że nie!

Parę słów poświęcić wypada stylom aranżacyjnym wnętrz, których ściany mogą udekorować abstrakcyjne obrazy. Wcale nie muszą to być tylko minimalistyczne, konceptualne przestrzenie!

Abstrakcyjne obrazy naprawdę sprawdzą się w każdym wnętrzu, ale sztuką jest wybrać odpowiedni wzór – zaznacza nasza konsultantka z Redro. –  Wzory stonowane i powtarzające się, najlepiej też utrzymane w tonacji pastelowej lub czarno-białej, dobrze nadadzą się nawet do romantycznej sypialni w stylu shabby chic, bo wprowadzą do niej nastrój wyciszenia. Z kolei obrazy ozdobione wzorem w abstrakcje inspirowane malarskimi wzorami – przypominające barwne plamy farby na płótnie – będą ciekawym uzupełnieniem aranżacji salonu urządzonego w stylu eklektycznym, który wysoko ceni takie kolorowe akcenty. Regularne, geometryczne wzory, niekoniecznie w spokojnych barwach, ale też nie krzykliwe, będą dobrym w przypadku obrazu, którym chcemy ozdobić biuro, bo wyglądają bardzo profesjonalnie i jednocześnie mają w sobie niezbędną dynamikę, a przy tym nie będą rozpraszać pracowników.

Abstrakcyjne obrazy mogą wydawać się onieśmielające i nieprzystępne, ale mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Was, że stosowania ich we wnętrzach wcale nie trzeba się bać. Wprost przeciwnie, warto śmiało po nie sięgać! Czy podobają Wam się abstrakcje? A może jednak wolicie obrazy „z treścią”? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

- A word from our sposor -

Obraz, abstrakcja i stylowe wnętrze, czyli wiele znaczące kreski, ciapki i zawijasy