ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Okryj cieciorkę na nowo!-koBBieciarniaTym z Was, które na co dzień starają się wcielać w życie swej rodziny, zasady zdrowej diety – zapewne nieobcą pozostawała będzie bohaterka dzisiejszego artykułu. Cieciorka, ciecierzyca lub „groch włoski” – bez względu na przyjętą nomenklaturę, posiada niezmierzone właściwości zdrowotne, o czym już od dawna wiedzą mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu.

Czym zasłużyła sobie na tak szerokie uznanie? Przede wszystkim cieciorka jest skarbnicą białka, stąd też szczególne zaleca się uzupełnianie cieciorką, diety wegetarian i wegan, z założenia eliminujących w swoim menu podstawowe źródła tej substancji, jak choćby mięso czy ryby. Regularne spożywanie cieciorki pozostaje również istotne z perspektywy dbałości o prawidłowe ciśnienie krwi i wydolność układu krążenia. Systematyczne spożywanie cieciorki obniża ciśnienie krwi i eliminuje tzw. „zły” cholesterol – winowajcę chorób takich jak: miażdżyca, choroba wieńcowa oraz zawałów.

Cieciorka zawiera również dużo żelaza dzięki czemu wspomaga walkę z anemią. Warto napomknąć, że wspomaga leczenie niedokrwistości; dzięki czemu polecana jest kobietom intensywnie miesiączkującym.

Wciąż Wam mało? Proszę bardzo – nad zaletami cieciorki można by rozpływać się bez końca. Tak też dla przykładu, udowodniono, że cieciorka może zapobiegać rozwojowi nowotworów jelita grubego, a ze względu na niski indeks glikemiczny, swobodnie mogą się nią objadać osoby chore na cukrzycę. Dzięki zawartemu w niej błonnikowi cieciorka obniża wchłanianie węglowodanów i stabilizuje poziom glukozy we krwi.

Podsumujmy zatem, co daje nam spożywanie ciecierzycy? To niepozorne warzywo:

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego;
  • wspomaga leczenie cukrzycy;
  • przyspiesza trawienie oraz obniża poziom glukozy we krwi;
  • pozytywnie wpływa na płodność;
  • wspomaga funkcjonowanie śledziony,
  • trzustki oraz żołądka; poprawia stan i wygląd skóry, włosów oraz paznokci;
  • podnosi odporność organizmu;
  • pomaga obniżyć zawartość cholesterolu we krwi.

UWAGA! Ciecierzyca jest rośliną strączkową i jako taka powoduje wzdęcia, przez co powinny jej unikać osoby na diecie lekkostrawnej.

Ciekawostka: W Egipcie nasiona ciecierzycy traktowane są jako afrodyzjak!;)

Pozdrawiam,

Sylwia Kowalska

Właściciel w: Bioseko – sklep z artykułami ekologicznymi

BIOSEKO KOBBIECIARNIA LOGO

- A word from our sposor -

Odkryj na nowo moc cieciorki!