ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

optodysleksja pakuła optometrysta terapia widzenia

Optodysleksja to termin, który znany jest coraz szerszemu gronu rodziców. Podobnie jak dysleksja stanowi ona zespół specyficznych trudności w nauce pisania i czytania wynikających z zaburzeń widzenia, takich jak nieprawidłowa akomodacja i zaburzone widzenie obuoczne (np. nieprawidłowa konwergencja – ruch zbieżny oczu), nieprawidłowo lub w ogóle niekorygowane wady wzroku.

Optodysleksja to bardzo podstępne zaburzenie. Wiele dzieci, które ma problem z nauką czytania i pisania, zbyt późno trafia na terapię widzenia lub, co gorsza – w ogóle nie przechodzi przez odpowiednie badania wzroku. Dlaczego więc jest tak bardzo niebezpieczna i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć dużych zaległości w nauce?

Optodysleksja – objawy

Pisanie:

  1. Trudności z pisaniem „w linijkach”;
  2. Trudności w przepisywaniu i w pisaniu ze słuchu;
  3. Opuszczanie liter lub ich drobnych elementów, końcówek i części wyrazów;
  4. Dużo błędów ortograficznych – słaba pamięć wzrokowa;
  5. Brzydka grafika pisma;
  6. Wolne tempo pisania;
  7. Złe rozmieszczenie przestrzenne prac, liter;

Czytanie:

  1. Wolne, „wymęczone” czytanie;
  2. Zamienianie i opuszczanie liter, nieprawidłowe odczytywanie całych wyrazów – słaba pamięć wzrokowa
  3. Zgadywanie wyrazów;
  4. Opuszczanie linii lub odczytywanie tej samej ponownie;
  5. Niechęć do czytania, zwłaszcza głośnego;
  6. Trudność w interpretacji tekstu- dziecko skupia się na odczytaniu, nie rozumie sensu tekstu

Gdy dziecko jest młodsze może bardzo niechętnie kolorować, wyjeżdżać za linie i nie trzymać się linii podczas rysowania „szlaczków”. Nie jest zainteresowane literami, czytaniem. Spore trudności przysparza gra „Pamięć” („Memory”), nawlekanie korali czy każdego rodzaju przeplatanki.

Bądź pewien – wykonaj pełne badanie!

Dzieci, które mają problem z nauką czytania i pisania, jak również z koordynacją wzrokowo – ruchową zawsze muszą być przebadane pod kątem wady wzroku, zaburzeń widzenia obuocznego i zaburzeń akomodacji. Bardzo często zdarza się, że subiektywnie dziecko nie zgłasza żadnych objawów wzrokowych, rodzice nie widzą „zeza” ani mrużenia oczu, a jednak występują bardzo konkretne nieprawidłowości w widzeniu dziecka, które ustępują po skorygowaniu okularami lub wyćwiczeniu.

Dziecko nie wie jak powinno widzieć!

Dzieci, które mają wadę wzroku lub inne zaburzenia wzrokowe często w ogóle się nie skarżą. Dlaczego? Ponieważ nie wiedzą jak mają widzieć i nie mają świadomości, że widzą nieostro. Często dopiero w zerówce, w porównaniu z innymi dziećmi – widać prawdziwą różnicę.

optodysleksja pakuła optometrysta terapia widzeniaMoje dziecko nie widzi dobrze! Co dalej?

Podczas badania wzroku optometrysta lub okulista sprawdzi, czy i jakie okulary są potrzebne dziecku. Określi czas ich użytkowania oraz to, czy dziecko powinno nosić okulary cały czas czy tylko okresowo. Zaburzenia akomodacji i widzenia obuocznego w większości przypadków udaje się „wyćwiczyć” podczas terapii wzrokowej.

Terapia wzrokowa (ćwiczenia wzrokowe)  przepisywana jest przez optometrystów. Dzięki terapii, możliwe jest usprawnienie i leczenie zaburzeń akomodacji oraz widzenia obuocznego. Przez odpowiednio dobrane ćwiczenia, możliwe jest przywrócenie wielu nieprawidłowo rozwiniętych lub utraconych funkcji wzrokowych. Terapie wzrokowe mają największą skuteczność u dzieci i młodzieży, mniejszą u osób dorosłych, ponieważ z wiekiem spada neuroplastyczność mózgu człowieka i trudniej wyćwiczyć istniejące, nieprawidłowe funkcje.

Odpowiednia korekcja i/lub terapia wzrokowa skutecznie eliminuje objawy optodysleksji.

Pozdrawiam,

Barbara Pakuła

Autorka bloga: Jak widzieć lepiej?

Właścicielka firmy Visus Optyk

- A word from our sposor -

Optodysleksja, podstępne zaburzenie rozwoju Twojego malucha