ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pierwsze oznaki ciąży kobbieciarnia Gdybym miała sugerować się ilością dni, które upłynęły od ostatniej miesiączki, myślę, że test ciążowy powinnam robić 10 razy do roku. Mam bardzo długie cykle i nigdy nie przejmuję się opóźnieniami. Jak więc doszło do tego, że o ciąży dowiedziałam się bardzo szybko, bo już w piątym tygodniu?

Obrzmiałe piersi. To była pierwsza oznaka, że moje hormony pracują inaczej. Niemal w ciągu kilku dni urosły o kilka rozmiarów i stały się niezwykle bolesne. Organizm niektórych kobiet właśnie tak reaguje na zbliżanie się dnia okresu lub jego przebieg. Przy zwykłych miesiączkach nigdy nie dotyczyły mnie jednak tym podobne dolegliwości. Czułam więc podskórnie, że coś się święci.

Senność – zawsze byłam bardzo energiczna, mało spałam, byłam bardzo aktywna i z reguły wyspana. Nadszedł luty, czas zimowej sesji, a ja czułam się tak wypompowana, że nawet nie chciałam myśleć o egzaminach. Nie miałam sił się uczyć i jedyne o czym marzyłam to drzemka. Na początku myślałam, że może to być lekka anemia, może zimowe osłabienie, ale moje piersi podpowiadały mi, że może nie chodzić o zwykłe przemęczenie.

Cera – stała się gładka jak u niemowlaka. Dotychczasowe problemy z trądzikiem odeszły w niepamięć, skóra wygładziła się błyskawicznie – w zasadzie z dnia na dzień, pory zmniejszyły się wyraźnie, nie było nawet śladu po krostkach.

pierwsze oznaki ciąży kobbieciarniaDzięki trzem powyższym zmianom, błyskawicznie rozpoznałam, że będę mamą. Występuje jeszcze szereg innych przypadłości, które zasygnalizuj kobiecie, że może być w stanie błogosławionym, szczególnie jeśli występują one zbiorowo:

Mdłości i poranne wymioty – mnie naszły mnie nieco później i niestety były dosyć uciążliwe. Za wszystko znów możemy obwiniać hormony. Jeśli więc co rano czujesz się nieciekawie lub po prostu wymiotujesz, być może spodziewasz się dziecka.

Wrażliwość na zapachy – być może Twoje ulubione zapachy (kawa, perfumy) zaczęły Cię drażnić albo wręcz przeciwnie – wanilia, której przedtem nie znosiłaś zaczęła Cię zachwycać. To jeden z symptomów ciąży.

Wyraźna zmiana preferencji smakowych – pamiętam, że w ciąży przestałam lubić smak kawy, odrzuciło mnie od niej na całe 9 miesięcy, za to zaraz po porodzie, jedną z pierwszych rzeczy o jakich zamarzyłam, była właśnie kawa. Jeśli chodzi o typowe ciążowe zachcianki, cóż-ma je każdy z nas niezależnie od płci i stanu w jakim się znajduje;) Każdy od czasu do czasu takie zachcianki miewa (ja np. cały ostatni miesiąc wsuwam ogórki kiszone w ilościach hurtowych). Organizm domaga się pewnych mikroelementów czy glukozy. Jeśli jednak nagle obrzydza Cię coś, co bardzo kiedyś lubiłaś, może być to sygnał, że Twoje hormony pracują inaczej niż dotychczas.

Ciężarne często zapadają na infekcje grzybicze pochwy, cieszą się niezwykle bujnymi włosami, puchną im kończyny, są stałymi bywalczyniami toalety, gdyż powiększająca się macica uciska na pęcherz, co powoduje konieczność częstego oddawania moczu. Szalejące hormony panują nad nastrojem kobiety, która może stać się wówczas niezwykle wrażliwa lub rozdrażniona.

Pamiętaj jednak, jeśli podejrzewasz u siebie ciążę, najpierw zrób test, a następnie udaj się ginekologa. Ja dokładnie tak zrobiłam, a to dało mi 100% pewność, że będę mamą, a pod sercem noszę zdrową, maleńką istotkę.

Pozdrawiam,

Joanna Pomianowska-Dziekanowska

źródło: Z filiżanką kawy

- A word from our sposor -

Pierwsze objawy ciąży, czyli jak rozpoznałam, że spodziewam się dziecka