ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

techniki ozdabiania jajek kobbieciarniaMalowanie jajek jest jedną z najprzyjemniejszych tradycji wielkanocnych, podczas której swój artystyczny wyraz mogą okazać nie tylko najmłodsi, ale i całe rodziny. Przez lata sposoby barwienia i dekorowania jaj uległy wielu modyfikacjom, ale istota naszej, pięknej tradycja pozostała niezmieniona. Jak tradycyjne pisanki i kraszanki wypadają na tle aktualnie panujących, nowatorskich rozwiązań?

Tradycyjne techniki ozdabiania jajek

Drapanki – to jajka ozdobione jedną z najprostszych (co nie oznacza, że najłatwiejszych) tradycyjnych metod zdobniczych; drapanki  powstają przez drapanie ostrym narzędziem, najczęściej małym nożykiem lub dłutkiem; zabarwionej skorupki powłoki jajka. To jedna z najbardziej charakterystycznych metod ozdabiania jajek w Polsce, popularna również w Austrii.

drapanki

Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami); to jednobarwne jajka, które powstają poprzez zanurzanie, czasem również gotowanie jajka w wywarze barwnym. Dawniej, kolor kraszanki  uzyskiwano wyłącznie ze składników naturalnych. Używano roślin, które, dzięki swoim właściwościom barwiły skorupkę jajka. Obecnie, stosuje się barwniki chemiczne.

pisanka kobbieciarniaJeżeli w sposób naturalny chcecie zabarwić swoje wielkanocne jajka, sięgnijcie po następujące produkty:

brązowy (rudy): łupiny cebuli
czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego
żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka
niebieski: płatki kwiatu bławatka
fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy
zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka
różowy: sok z buraka

pisankikobbieciarniaPisanki, są najbardziej atrakcyjną wersją jajek wielkanocnych. Powstają poprzez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. W niektórych rejonach Polski, pisanki wykonywane były albo bez narzędzi – poprzez nakrapianie wosku na jaja, albo też poprzez nanoszenie prostych elementów graficznych rozgrzanym końcem świecy. Zdarzały się również przypadki używania narzędzi takich jak słomki czy patyczki.

Oklejanki (naklejanki) powstają wskutek naklejania na skorupkę jajka, najróżniejszych elementów ozdobnych. Tradycyjnie, do ozdoby wykorzystywane były: sitowie, płatki bzu, skrawki kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, ale i również nici lub włóczki wełniane itp.

Nalepianki; nalepianie to metoda ozdabiania jajek wielkanocnych szczególnie popularna w dawnym województwie krakowskim oraz w okolicach Łowicza. Powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru, zatem można tę wyspecjalizowaną technikę zdobniczą zaliczyć do techniki oklejania. Są niezwykle efektowne.

pisanki kraszanki nalepiankiAżurki – pisanki ażurowe – są wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika ta, jest jedną z najbardziej czasochłonnych oraz wymagających skupienia. Polega na nawiercaniu w skorupce jaja otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła, miniszlifierki, piaskarki, turbiny dentystycznej czy frezarki CNC. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową.

ażurkiAżurowe jajka są niezwykle delikatne, ale za to mogą dłużej cieszyć oko.

Nowoczesność zagląda do wielkanocnych koszyczków

Obecnie dysponujemy nie tylko nieograniczoną paletą technik ozdabiania jajek wielkanocnych, ale i niezmierzoną bazą pomysłów na wielkanocne stylizacje, czerpaną choćby z przepastnych czeluści internetowych speców DIY. Stajemy się więc coraz bardziej odważni w eksperymentowaniu z tradycją i tym odważniej sięgamy po innowacyjne rozwiązania, odchodząc od wieloletnich, rodzinnych, świątecznych zwyczajów, jak choćby najprostszego farbowania jajek w łupinach cebuli. Aktualne trendy, panujące w dziedzinie zdobnictwa pisanek powodują, iż na naszych stołach z roku na rok pojawiają się coraz to piękniejsze i oryginalniejsze okazy. Ot co, popatrzcie zresztą sami…

ozdabianie jajek kobbieciarniawielkanocne jaja kobbieciarniaWesołych ŚWIĄT życzy Platforma KoBBieciarnia Beauty & The Business!

jajka wielkanocne kobbieciarniajajka kobbieciarnia

- A word from our sposor -

Pisanki i kraszanki kontra nowatorskie techniki ozdabiania