Każda osoba zarejestrowana jako bezrobotna, ma obowiązek stawiania się w określonym przez Urząd terminie wyłącznie po to, aby zdać relację z tego, jak idzie Jej poszukiwanie pracy lub (w moim przypadku) zakładanie własnej firmy.
Dla mnie było to jednak pierwsze spotkanie z doradcą, przez co na wstępie musiałam odpowiedzieć na kilka pytań zamieszczonych w ankiecie o Profilowaniu Pomocy.
Co to takiego? Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych to nowy sposób współpracy z osobami zarejestrowanymi, wprowadzony ustawą o promocji zatrudnienia z dnia 14 marca 2014 r. Nie taki jednak wilk straszny;) Doradca zadaje nam kilka pytań (na pierwsze kilka z nich odpowiada się już w formularzu wypełnianym podczas rejestracji), a następnie na podstawie udzielonych odpowiedzi, bezrobotny przydzielony zostaje do jednego z trzech profilów pomocy.
Co ważne, podczas udzielania odpowiedzi (jak w większości przypadków, nie tylko podczas wizyty w PUP;) liczy się… szczerość! Ja na przykład wprost opowiedziałam przydzielonemu mi doradcy zawodowemu, że w związku z ukończonym przeze mnie kierunkiem studiów (ASP we Wrocławiu), ciężko jest znaleźć mi zwyczajną, pełnoetatową pracę, przez co myślę nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Udzielenie zgodnej z prawdą odpowiedzi na zadane mi pytania, pozwoliło na przydzielenie mnie do profilu pomocy I lub II. Profile te nie tylko pomagają osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy, ale gwarantują także nieocenione w wielu przypadkach poradnictwo zawodowe, szkolenia, finansowanie kosztów egzaminów, zwroty kosztów przejazdu, świadczenia aktywizacyjne, bony szkoleniowe lub stażowe, bony zatrudnieniowe, bony na zasiedlenie, pożyczkę na podjecie działalności gospodarczej lub – na czym mnie osobiście najbardziej zależało – bezzwrotne środki na podjęcie działalności gospodarczej.
To właśnie z tej przyczyny wspomniałam o banalnym wręcz wymogu zachowania pełnej szczerości odpowiedzi. Gdyby nie fakt, że wspomniałam doradcy o swoich zamierzeniach, o włos ominęłaby mnie możliwość skorzystania z tych wszystkich udogodnień. Poza typową analizą ankiety, otrzymałam także cenną informację o tym, iż lada dzień ruszy nabór wniosków o bezzwrotne dofinansowania. Wszystkie wyżej wymienione dane oraz regulamin korzystania ze wspomnianej pomocy aktywizacji zatrudnienia, znajdują się na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy.
Jedyne co muszę teraz zrobić to pobrać wnioski, wypełnić je i złożyć w Urzędzie.
Co istotne, jeśli tylko dopełniając niezbędnych formalności najdą mnie wątpliwości czy aby na pewno ze wszystkim uporałam się prawidłowo, mogę skonsultować to ze specjalistą. Otrzymałam od doradcy adres oraz numer telefonu do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Po wcześniejszym ustaleniu terminu spotkania z jego pracownikiem, wystarczy zjawić się na miejscu z wypełnionymi dokumentami i sprawdzić, czy nasz wniosek jest poprawnie skompletowany, a w razie potrzeby – ustalić czego jeszcze w nim brakuje.
Muszę przyznać się Wam do czegoś. Tak naprawdę ogromnie stresowałam się tą całą wizytą w Urzędzie, wywiadem i pytaniami doradcy. Ostatecznie okazało się jednak, że poszło mi całkiem nieźle i wyszłam stamtąd bardzo zadowolona, optymistycznie nastawiona do swoich zamierzeń, pełna woli i energii do działania.
Jeśli i Wy stresujecie się tym podobnymi formalnościami, nie wiecie od czego zacząć ogarnianie własnej działalności i macie w tym zakresie jakieś praktyczne pytania -piszcie, chętnie na nie odpowiem;)