1. Od dziecka jeździłam na żagle i dla mnie wakacje bez (nawet krótkiego) wypadu na Mazury, to niekompletne wakacje. Gorąco polecam, Mikołajki są przecudowne 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pojezierze Mazurskie słynie z pięknych widoków, wakacji na łódce oraz korzystnego dla organizmu mikroklimatu. Wczasy wśród jezior to alternatywa dla górskich szlaków i nadmorskich kurortów, które oblegane są przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem majówki, miesięcy letnich oraz sylwestra. Jedną z najpopularniejszych destynacji są Mikołajki – niewielkie miasto w powiecie mrągowskim, malowniczo położone nad jeziorem Tałty i Jeziorem Mikołajskim. Dlaczego warto udać się właśnie tam i na jakie atrakcje wśród mazurskiej natury możemy liczyć?

Wczasy na Mazurach wśród fauny Wielkich Jezior

Osoby decydujące się na wakacje na Mazurach kierują się przede wszystkim zamiłowaniem do żeglarstwa i natury. Nic w tym dziwnego – Pojezierze Mazurskie to miejsce, które zachęca do bliższego poznania naszej polskiej roślinności i zwierzyny, a także aktywnego relaksu w otoczeniu wody. Mikołajki mieszczą się w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Jezioro Łukajno, należącego do terenu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Słynie on między innymi z jednej z najliczniejszych w Europie kolonii łabędzia niemego. Jest to teren niezwykle atrakcyjny dla miłośników ornitologii – można w tej okolicy zaobserwować wiele rzadkich i pięknych gatunków ptaków wodnych.

Mazurskie atrakcje dla miłośników natury

Mikołajki często wybierane są na letnie wakacyjne wyjazdy. To ze względu na czyste powietrze oraz niespotykaną na co dzień naturę. Niedaleko za Łuknajnem, dosłownie kilka kilometrów od Mikołajek, znajduje się największe polskie jezioro – Śniardwy, które należy do terenów Puszczy Piskiej. Można tam spróbować podejrzeć lokalną zwierzynę, np. jelenie, bobry, głuszce, czy rysie. Trzeba być niezwykle ostrożnym nie tylko ze względu na płochliwość zwierząt, ale też własne bezpieczeństwo! Dla osób, które nie chcą ryzykować spotkania z dzikiem polecamy poszukiwania rzadkich roślin w podszyciu lasu i na brzegach jezior. Poszukiwania z pewnością będą udane i zaowocują pięknymi zdjęciami.

Niezwykła natura i lokalne zabytki

Mikołajki to jednak nie tylko baza wypadowa dla wycieczek terenowych. To także miejscowość z ciekawymi zabytkami. Najważniejszym z nich jest kościół wybudowany przez Karla Friedricha Schinkla, słynnego artystę i architekta odpowiedzialnego za wiele klasycystycznych i neogotyckich budowli na terenie Polski i Niemiec. Zaprojektowany przez niego Kościół pw. Świętej Trójcy jest bardzo dobrze zachowany, a jego smukła wieża góruje nad okolicą. To gratka dla każdego miłośnika architektury, który chciałby urozmaicić swój pobyt na Mazurach. Poza tym, w Mikołajkach warto też zobaczyć Kościół Matki Bożej Różańcowej z początku XX wieku, czy też Kościół pw. św. Mikołaja z tarasem widokowym z którego można podziwiać całą okolicę.

Hotel nad jeziorem Tałty

Mikołajki położone są na styku dwóch jezior: Jeziora Mikołajskiego oraz Tałty. Miejsce to skupia fanów żeglarstwa i wędkarstwa, a także wszystkich tych, którzy po prostu szukają wypoczynku w otoczeniu pięknych mazurskich widoków. Na północ od Mikołajek, przy brzegu jeziora Tałty, zlokalizowany jest Hotel Port, którego właściciele przekazują swoją pasję do jezior przybywającym gościom. Pierwotnie działał jako niewielki pensjonat, jednak od założenia w latach 80tych minęło dużo czasu i obecnie hotel może się poszczycić własną flotą, domkami nad jeziorem i wieloma atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Właściciel Robert Śliwiński twierdzi, że jego pasja trwa już od pierwszych chwil życia, ponieważ urodził się na moście w Mikołajkach!

Mikołajki – doskonały wybór na wakacje

Mazury to niewątpliwie jedno z najbardziej urokliwych i niezwykłych miejsc na mapie naszego kraju. Przez cały rok można tutaj podziwiać rzadko spotykaną fauną i florę, korzystać ze sportowych atrakcji, lub zwyczajnie odpoczywać wśród pięknych widoków. Mikołajki są jednym z najczęściej wybieranych miejsc wakacyjnych w warmińsko-mazurskim i trudno się dziwić! To nie tylko malownicza miejscowość o urokliwych zakątkach i zabytkach, ale także świetne miejsce z którego można zacząć poznawać Krainę Wielkich Jezior Mazurskich.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z HOTEL ROBERT’S PORT Lake Resort&SPA w Mikołajkach.

- A word from our sposor -

W poszukiwaniu wypoczynku w żeglarskim sercu Polski