ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

złe nawyki kobbieciarnia

Jeżeli nauczyłeś się czegoś, istnieje więc sposób na to, abyś się tego oduczył.

Aby wyruszyć w kierunku nowego, trzeba podnieść kotwicę i opuścić bezpieczny port. Statek najbezpieczniejszy jest oczywiście w porcie, ale w porcie stojąc, rdzewieje i z czasem znika.

Kluczowym zadaniem w uczeniu się czegoś nowego, nowych nawyków prowadzących nas do naszego nowego życia jest umiejętność motywowania się do działania oraz praca nad tym, aby pozbywać się pragnienia natychmiastowej gratyfikacji.

Po 1. Zweryfikuj wyzwalacze!

Wypisz wszystkie swoje złe nawyki. Spójrz na tę listę i przy każdym nawyku napisz „kto, co, kiedy i gdzie”. Przykładowo: o jakiej porze dnia musisz zjeść coś słodkiego, z kim wtedy jesteś, jakie emocje wyzwala w tobie zjedzenie słodkości? Ustal, jakie sytuacje powodują u Ciebie niepożądane zachowania, a następnie przyjrzyj się swoim codziennym działaniom. Co myślisz zaraz po przebudzeniu? O której wracasz do domu po długim dniu pracy?

Przez to ćwiczenie zwiększysz świadomość istnienia złych nawyków w Twoim życiu i uświadomisz sobie fakt oddziaływania tych przyzwyczajeń na Twoje codzienne działania.

Po 2. Posprzątaj swój dom!

Nie ma nic prostszego – w walce o dobre nawyki, zabierz się za porządki. Jeżeli twoje nawyki są związane z piciem lub jedzeniem konkretnych produktów np.: odgrzewaniem mrożonek w mikrofalówce, pozbądź się jej. Jeżeli pijesz alkohol i chcesz przestać to robić, pozbądź się wszystkich butelek i puszek z alkoholem. Wyrzuć wszelkie naczynia, dekoracje, które sprzyjają podtrzymywaniu niepożądanych rytuałów związanych z jedzeniem lub piciem. Jeżeli chcesz pozbyć się odruchu kupowania przez internet lub tracenia całej masy czasu na portalach społecznościowych usiądź i wyrzuć z urządzeń mobilnych, wszelkie aplikacje, które bombardują cię w każdej godzinie i kuszą, abyś wykonał jakąś czynność.

Po 3. Wymień złe na dobre!

Przypatrz się swojej liście złych nawyków. A teraz zastanów się, jak możesz je zmienić, aby nie były tak szkodliwe. Czy możesz zastąpić złe nawyki zdrowszymi i lepszymi przyzwyczajeniami? Jeżeli na przykład lubisz słone przekąski podczas oglądania telewizji, zastąp je kawałkami owoców. Jeżeli wiesz, że potrzebny ci jest ruch, ale w ciągu dnia nie dysponujesz odpowiednim zapasem czasu, a po pracy jesteś za bardzo zmęczony i  nie masz siły wstać z kanapy – wygospodaruj czas rano. To naprawdę nic trudnego –  wstajesz godzinę wcześniej i zaczynasz ćwiczyć. Proste prawda?

złe nawyki kobbieciarniaPo 4. Działaj krok po kroku!

Nie od razu Rzym zbudowano. Daj sobie czas, spokój psychiczny i przyzwolenie na brak dyscypliny na samym początku. Nie bądź dla siebie katem. Kiedy wchodzisz po raz pierwszy do zimnej wody np. w morzu lub basenie, nie skaczesz na główkę, tylko zanurzasz swoje ciało systematycznie i partiami. Taki skok na główkę mógłby być ogromnym szokiem dla ciebie i twojego ciała, a w konsekwencji stałby się jedynie złym wspomnieniem, którego nie chciałabyś powielać. Jak wiesz, uczenie się nowych nawyków, jest procesem wykonywania niezliczonej liczby powtórzeń – dopóty, dopóki określone zachowanie wejdzie w twój odruch bezwarunkowy. Przypomnij sobie, ile lat poświęcałeś na powtarzanie starych, niewygodnych i złych nawyków? Kilka, czasami kilkanaście. Nie wymagaj więc od siebie, aby coś, co powtarzałeś przez 5, 10 czy 20 lat, przestało działać w 2 tygodnie. Bądź cierpliwy, działaj krok po kroku, z ufnością w sercu, że wszystko się uda.

Po 5. Cała naprzód.

Badania naukowe pokazują, że niektórzy ludzie, szybciej zmieniają nawyki – ze złych na dobre, jeżeli robią to hurtowo i szybko. Są też osoby, którym takie działanie wcale nie pomaga i potrzebują powolnych, minimalnych zmian.

Wykorzystaj swoje doświadczenie aby przypomnieć sobie, czy dotychczasowe próby porzucenia złych nawyków szybko i gwałtownie, przynosiły kiedyś zamierzony efekt? Kontroluj swoje wady. Pamiętaj – potrzebujesz zachować zdrowy umiar w pozbywaniu się złych nawyków, aby przeprowadzić ten proces skutecznie i zakończyć go sukcesem.

Co jeśli się nie uda? Cóż, nie każdy lubi pozbywać się wszystkich złych nawyków i zastępować je tymi dobrymi…

Po czym poznać, że złe nawyki zaczyna Tobą rządzić?

Wybierz jeden zły nawyk i pozbądź się go na 21 dni. Jeżeli nie możesz opanować emocji i pokusy, aby powrócić do określonych zachowań, to znak, że nie masz kontroli nad sobą i swoimi przyzwyczajeniami. Jeżeli jednak będziesz potrafiła to zrobić, zyskasz poczucie opanowania, które wpłynie znacząco na twoje poczucie wartości i zbuduje niezachwianą pewność siebie.

Dbaj o siebie!

Anna Kopciowska

Właścicielka firmy: Your Personal Coach Anna Kopciowska oraz

Praktycznej Szkoły Trenerów Rozwoju Osobistego Time for Changes T4CH

- A word from our sposor -

POZNAJ 5 kroków do pozbycia się złych nawyków!