ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

praca korporacja - kobbieciarnia

Praca w korporacji jest ostatnio dość mocno piętnowana. Sama korporacja jest postrzegana jako zło wcielone, a jej pracownicy są określani mianem „nic nie znaczących trybików” w maszynie nastawionej jedynie na generowanie zysków.

Osobiście miałam okazję pracować zarówno w urzędzie państwowym, małych i średnich firmach rodzinnych, jak również w korporacjach. W związku z tym na podstawie własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że nie zawsze korporacja to tylko wyzysk i gwarantowane wypalenie zawodowe. Mogę wręcz pokusić się o stwierdzenie, że warto mieć w swojej karierze chociaż krótki epizod w tego typu firmie. Zwłaszcza dla osób młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy jest to cenne i wartościowe doświadczenie.

Co można zyskać pracując w korporacji?

  1. Poznanie siebie – podejmując pierwszą pracę mamy okazję znaleźć się w sytuacjach, których nie doświadczamy na co dzień. Musimy współpracować z innymi w zespole, radzić sobie z konfliktami, stresem i nowymi wyzwaniami. Dzięki pracy w korporacji, możemy sprawdzić jak reagujemy w danych warunkach i dopasować swoją ścieżkę dalszej kariery do naszych predyspozycji. Tylko znajomość własnych zalet, słabości, kompetencji i umiejętności da nam szanse na znalezienie pracy najbardziej zbieżnej z naszą osobowością i oczekiwaniami.
  1. Poznanie zasad i reguł funkcjonowania rynku, branży – nigdzie, tak jak w korporacji nie będziemy mieli możliwości przyglądania się z bliska jak funkcjonuje rynek, jak wygląda od wewnątrz dobrze prosperująca firma, jakie są struktury organizacyjne i który dział czym się zajmuje. Taka wiedza naprawdę przydaje się w dalszym życiu zawodowym. Również w przypadku chęci założenia własnej firmy, jest to fundament, na którym możemy budować dochodowe przedsiębiorstwo, adaptując najlepsze praktyki i eliminując te, które nam nie odpowiadają.
  1. Rozwój – praca w korporacji, zwłaszcza na początku to ciągłe zdobywanie nowej wiedzy i rozwijanie swoich umiejętności. Negocjacje, rozmowy, projekty i możliwość uzyskania obycia biznesowego, praktycznie bez ponoszenia kosztów. Nawet w przypadku pomyłki to ostatecznie szef ponosi stratę, a my cenną lekcję. Warto z tego korzystać. Zwłaszcza, że wiele korporacji chce inwestować w swoich pracowników, oferując im szereg szkoleń, które później mogą zaprocentować również w kolejnych firmach, z którymi będziemy współpracować.
  1. Stabilizacja – duże firmy oprócz zapewnienia stałej pensji, o którą nie musimy się martwić, proponują również dodatkowe benefity. Wsparcie socjalne, dodatki, premie, karty sportowe czy gadżety elektroniczne, to zachęta i nagroda za ciężką pracę. Wszystkie te kwestie są z góry jasno określone, co daje poczucie bezpieczeństwa i permanentności zasad. Wysokość wynagrodzenia, zwłaszcza na początku kariery jest istotnym czynnikiem wpływający na decyzję o podjęciu pracy w danym miejscu.
  1. Kontakty – ostatni, ale równie istotny punkt to właśnie ludzie, których poznajemy w korporacjach. Wbrew pozorom świat biznesu nie jest taki duży. Jeśli wyrobimy sobie dobrą markę wśród współpracowników i partnerów biznesowych mogą pojawić się nowe, ciekawsze propozycje. Warto, więc nawet odchodząc z pracy zostawić po sobie dobre wrażenie. Nigdy nie wiadomo gdzie i z kim przyjdzie nam się jeszcze spotkać.

Zdaję sobie sprawę, że korporacja jest zróżnicowanym tworem i znam też tą ciemną stronę funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw. Jednak moim celem było podkreślenie, że w takim miejscu również można się wiele nauczyć i warto z tej wiedzy skorzystać. Dopóki nie mamy określonej ścieżki rozwoju zawodowego, trzeba zdobywać różnorodne doświadczenia, aby wybrać to co dla nas najlepsze i najciekawsze.

Pozdrawiam,

Kamila Rosik

autorka: strefakariery.com.pl

- A word from our sposor -

Czy wiecie, że praca w korporacji ma swoje zalety?