W artykule „Jak wyczarować jedno uniwersalne CV” wspomniałam, że istotnym elementem wyróżniającym CV jest profil zawodowy. Czym jest owy profil, co powinien zawierać i jak prawidłowo go napisać dowiecie się z poniższego tekstu.
Profil zawodowy to podsumowanie zawodowe dotyczące najistotniejszych kwestii wyróżniających cię wśród innych kandydatów. Takie podsumowanie umieszcza się zazwyczaj na górze CV, pod danymi personalnymi. Czemu? Ponieważ większość rekruterów tylko „skanuje” twój dokument. Dzięki profilowi skierujesz uwagę osoby czytającej na najważniejsze kwestie, a dzięki temu istnieje szansa, że rekrutujący postanowi zgłębić dokładniej Twoje CV.
Profil zawodowy jest niczym hasło reklamowe – musi być zwięzły i konkretny. Maksymalnie powinien zajmować 3-4 linijki tekstu (4 -5 zdań), lub około 50 słów. Zbyt przeładowany profil spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego. Nikt nie lubi czytać elaboratów, zwłaszcza osoba, która musi się zapoznać z kilkunastoma podobnymi dokumentami w bardzo krótkim czasie.
Co zatem powinien zawierać idealny profil? Najlepiej odnieść się bezpośrednio do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę. Tu również sprawdza się zasada o maksymalnej personalizacji dokumentu pod konkretne ogłoszenie. Tak jak nie istnieje uniwersalne CV, tak i profili zawodowych można mieć kilka, w zależności od oczekiwań danej firmy. Zwłaszcza osoby posiadające bogate doświadczenie, powinny umiejętnie budować swój profil zawodowy, wybierając najistotniejsze kwestie mogące „skusić” potencjalnego pracodawcę do zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.
Struktura podsumowania zawodowego jest względnie stała. Zaczynamy od odpowiedzi na pytanie „Kim jestem?” (np. Jestem kierownikiem sprzedaży z 4 letnim doświadczeniem w …, lub samodzielna, skrupulatna księgowa z 10 letnim doświadczeniem w branży…, itd.).
Kolejnym elementem jest przedstawienie swojego doświadczenia, lub największych osiągnięć w bardzo konkretnej formie. Warto tutaj zaznaczyć: co potrafisz? Jaką posiadasz wiedzę? (np. zarządzałem budżetem wynoszącym 800 tysięcy złoty, w ciągu 3 lat pracy w firmie x zwiększyłem sprzedaż o Y% ). Jeśli np. jednym z kluczowych wymagań pracodawcy jest znajomości danego programu komputerowego, można w podsumowaniu wpisać ”biegła znajomość programu X, poparta X-letnim doświadczeniem w firmie Y”. Warto też w tym miejscu zwrócić uwagę na wszelkie certyfikaty, szkolenia czy członkostwa w szanowanych w danej branży organizacjach.
Ostatnim elementem, który warto wprowadzić do podsumowania jest twój cel zawodowy. Cel to jedno zdanie, które jasno prezentuje, jaką drogą zawodową chciałabyś podążać (np. aktualnie poszukuję pracy jako (nazwa stanowiska), lub, poszukuję możliwości rozwoju w obszarze np. HR, IT). Dzięki temu zabiegowi wskażesz rekrutującemu, w jakim kierunku szukasz pracy i potwierdzisz, że właśnie to stanowisko/ branża/ obszar zawodowy interesuje Cię najbardziej i chcesz się rozwijać w tym zakresie w tej konkretnej firmie.
Dobrze przygotowany profil można również wykorzystać w podsumowaniach na portalach dla profesjonalistów. Tutaj warto rozbudować sekcję dotyczącą doświadczeń i umiejętności, o kilka dodatkowych zdań, uważając jednak, aby zachować zwięzłą formę.
Czego unikać w podsumowaniu?
– wszelkich górnolotnych cytatów,
– zbyt wielu ogólników, bez możliwości ich weryfikacji,
– podkreślania cech, którymi chwali się każdy kandydat (komunikatywność, kreatywność, samodzielność),
– przeładowania treścią.
Daj szansę sobie i rekrutującemu. Pokaż się z najlepszej strony i wykorzystaj profil, jako kolejną możliwość „sprzedania” swoich umiejętności pracodawcy.
Pozdrawiam,
Kamila Rosik
autorka: strefakariery.com.pl
Bardzo fascynująca strona z radością będę częściej zaglądać. Nie mogę się doczekać kiedy przeczytam inne artykuły.
Kosz do segregacji smieci
Super tekst. Sama od dłuższego czasu zastanawiam się nad zmianą pracy i w wolnej chwili postanowiłam napisać swoje CV. Podsumowanie zawodowe napisałam dopiero gdy pozostałe sekcje były gotowe. Napisanie tych 4 zdań w podsumowaniu zawodowym zajęło mi niemal 30 minut. Uważam jednak, że zrobiłam to najlepiej jak mogłam. Poświęciłam tyle, bo wiem, że to co jest na górze dokumentu, zawsze przykuwa uwagę na start i jest najważniejsze.
Osobom, które chcą napisać ciekawe podsumowanie, polecam też ten tekst https://cvwork.pl/cel-zawodowy-w-cv/ w którym zawarte są przykłady i w nieco inny sposób omawia kwestie związane z podsumowaniem zawodowym w CV.