Aneta Jurewicz KoBBieciarniana zdjęciu: Aneta Jurewicz
fotograf: Olga Stachwiuk

Pytam menadżerów w sesjach business coachingu: jakie mają pasje? Czasami ich odpowiedzi naprawdę mnie zaskakują. Wspaniałe są te pasje! Od biegania, sztuk walki (uwielbiam), po historię, sztukę, muzykę, góry (kocham), książki, filmy, podróże, rower i mogłabym tak wymieniać jeszcze długo. Kiedy pytam: Jak bardzo dzielą się tą pasją ze swoimi współpracownikami? – odpowiadają mi zwykle, że nie ma na to czasu.

Źródłem każdej pasji jest miłość do siebie. Z miłości do siebie znajdujesz czas i przestrzeń aby robić to co kochasz. Z miłości do siebie dokonujesz wyboru, że właśnie teraz realizujesz siebie wykonując to, co Cię pochłania i powoduje w Tobie uczucie przepływu, zwanym FLOW.

W pasji jest też wiele Twoich zasobów. To ona jest źródłem Twojego uporu, konsekwencji, wrażliwości, siły, motywacji, energii, odwagi itd.

IMG_7949na zdjęciu: Aneta Jurewicz

Za pomocą pasji wyrażasz siebie. Pasja często definiuje Ciebie. Pokazuje Twoje wartości. W pasji znajdziesz rozwój kreatywności. Bywa, że pasja uczy pokory i pozwala Ci poznawać siebie, zwyciężać swoje słabości, osiągać coraz lepsze cele. Tu, uczysz się i doświadczasz siebie samego. Jesteś skupiony na sobie i często zatracasz się w niej na tyle, że czas przestaje istnieć. Pasja rozwija, uskrzydla, powoduje uczucie spełnienia i szczęścia. Kiedy o niej mówisz zwykle uśmiechasz się od ucha do ucha, a w sercu czujesz tęsknotę i miłość lub inne pozytywne uczucie. W pasji budujesz siebie.

Zobacz, jak wiele tu dobrej energii?  Jak wiele tu inspiracji!

Twoi pracownicy mogliby czerpać z tego wielkiego źródła. Mogliby zobaczyć swojego szefa zupełnie z  innej perspektywy. Mogliby się inspirować i rozwijać. Mógłbyś budować swój autorytet w autentyczny sposób. Warto znaleźć czas na dzielenie się pasją. W tym obszarze często jesteśmy najlepszą wersją siebie. To właśnie tu, mamy wiele do zaoferowania innym. W tym aspekcie rozwijamy przecież swoje zasoby. Jeśli tu, rozwijamy je z lekkością, możemy rozwijać te same, w innych obszarach. Możemy czerpać zasoby z pasji niemal bez końca.

Dzielenie się swoją pasją rozwija relacje. Nawet jeśli są to zupełnie inne pasje lubimy o nich słuchać i je opowiadać. Przywoływane obrazy w głowie podczas np. wspinania się w górach powodują szczęście. To samo szczęście, które towarzyszyło nam kiedy się wspinaliśmy. Dobre emocje i energia udzielają się innym.  To tak jak z uśmiechem. Kiedy się uśmiechasz do kogoś on odwzajemnia uśmiech.

Zachęcam do dzielenia się swoją pasją z ludźmi, którzy otaczają Cię w środowisku biznesowym.  Nie wymaga to wielkiego czasu. Drogi Menadżerze zorganizuj dla swojego zespołu przestrzeń na wymianę swoich pasji. Pokaż im siebie takiego, jakim jesteś naprawdę!

W biznesie często wkłada się maski. Maska szefa nie jest najlepszym wyborem jeśli pokazuje tylko jedną perspektywę, jeśli nie ma w niej głębi. Ograniczając się do roli szefa, w biznesie którym kierujesz, pozbawiasz swoich współpracowników inspiracji i wielu innych czynników, które wpływają na budowanie partnerskiej relacji. W zarządzaniu najprostsze sposoby bywają najbardziej skuteczne. Szukamy często wielkich modeli zarządzania i zapominamy o tym, co najłatwiejsze, najprzyjemniejsze i najbardziej efektywne. Gwarantuję Ci, że z pierwszego spotkania, podczas którego będziecie opowiadać o swoich pasjach, wyjdziecie z całą masą kreatywnych pomysłów, które będą możliwe do zaadoptowania w Waszym biznesie.

Powodzenia!

Aneta Jurewicz

Autorka: Jurewicz Coaching Project

- A word from our sposor -

Prywatne pasje w biznesie. Czy warto zdradzać je pracownikom?