Obedience, agility, dogfrisbee, coursing, canicross lub dogtrekking – bez względu na to, co będzie trenować Twój pies, trzeba pamiętać nie tylko o jego dobrym przygotowaniu, ale przede wszystkim samopoczuciu. Jak pielęgnować pupila i czym go karmić, aby miał siły do treningów, a jego skóra i sierść wyglądały zdrowo? Zapoznaj się z kilkoma radami i wciel je w życie swojego czworonoga.
Sporty kynologiczne – od czego zacząć?
Przede wszystkim na początku trzeba dokładnie przebadać psa pod kątem różnych chorób i schorzeń. Nie każdy pupil może trenować równie intensywnie, dlatego przed rozpoczęciem należy być pewnym, że sporty, które będzie uprawiać, są dla niego odpowiednie. Drugą istotną rzeczą jest żywienie. Karma dla czworonogów trenujących i uprawiających sporty powinna być taka jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Royal-Canin/84, czyli nie tylko bogata w białko zwierzęce niezbędne dla prawidłowego rozwoju stawów i kości, ale przede wszystkim pożywna i naszpikowana witaminami. Można ją podawać psom w różnym wieku, także po to, by wspomóc ich intensywny wzrost.
Trenować psa profesjonalnie czy amatorsko?
Gdy pupil będzie już przebadany, a także karmiony odpowiednią karmą, która zadba o jego prawidłowy rozwój i wagę, kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad rodzajem treningów. Ma on trenować razem z nami wyłącznie dla przyjemności, czy zawodowo? Psy trenujące z opiekunami na zawody i konkursy potrzebują bowiem specjalnego przygotowania, które pomoże im oswoić się z zasadami panującymi na tego typu wydarzeniach. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi, jak prawidłowo poprowadzić psa przygotowującego się do zawodów. Natomiast, gdy czworonóg ma biegać lub ćwiczyć wyłącznie dla swojej dobrej kondycji, wystarczy postarać się o regularność i odpowiednią intensywność treningów.
Różne rodzaje sportów dla jednego psa
Podobnie jak ludzie, psy także ulegają nudzie i nie lubią rutyny, dlatego istotne jest, by zadbać o różnorodność ćwiczeń. Raz niech to będzie luźne bieganie, innym razem dogfrisbee, a jeszcze innym agility, dzięki któremu u czworonogów rozwija się nie tylko koncentracja, ale także ogólna motoryka. Najważniejsze to dobrać intensywność treningów do wieku i rasy kompana, tak by nie nadwyrężyć jego kręgosłupa czy stawów. Każde zwierzę ma różne predyspozycje i nie wolno ich ignorować. Cięższe i większe psy nie będą w stanie znieść tak dobrze trudów wysiłku, jak znacznie mniejsze i lżejsze zwierzęta. W przypadku, gdy chodzi wyłącznie o trenowanie dla dobrej kondycji, warto pamiętać, by przede wszystkim była to świetna zabawa i przyjemność dla czworonoga i jego opiekuna!